ארנק דיגיטלי

רק לפני ארבעה חודשים הודיעה מטא, לשעבר פייסבוק, בהתרגשות רבה על ההתקדמויות בפיתוח וההשקה המתוכננת של הארנק הדיגיטלי שלה, נובי. לאחר שינוי שם החברה שהיא מהפלטפורמות החברתיות הגדולות והמצליחות בעולם, מ”פייסבוק” ל”מטא”, ניראה כי החברה, שצוקרברג בראשה, מנסה לייצר לעצמה קהל חדש שיגוון את הקהל המזדקן של הפלטפורמה. מטא ראתה בעיני רוחה עולם מטאוורס פעיל שבו אנשים יכולים להעביר זמן, לפגוש אנשים חדשים או מוכרים, לבנות בתים ועסקים ואפילו להגשים חלומות – אבל עולם המטאוורס של מטא בהחלט מדשדש ולא מצליח להתברג במעלה טבלת עולמות המטאוורס המעניינים והפופולאריים כמו דסנטרלייזד או סאנדבוקס.

התכניות של מטא לארנק הדיגיטלי שלה, נובי, היו גם הן מרחיקות לכת: מטא תכננה להטמיע בתוך הפלטפורמה אפשרויות שונות למסחר באמצעות מטבעות דיגיטלים ושוק הקריפטו. אנחנו מזכירים, כי פייסבוק עצמה פיתחה מטבע קריפטוגרפי בשם ליברה, שבסוף שנת 2020 שינה את שמו לדיאם, ובתחילת 2022 דווח כי ניראה שפרויקט דיאם מגיע לקיצו.

הפלטפורמה תכננה הרבה יותר מאשר רק מערכת שתאפשר קנייה ומכירה של מוצרים באמצעות מטבעות קריפטו בארנק הדיגיטלי שלה – היא תכננה בנוסף אפשרות לייצר אסימונים חסרי תחליף (NFTs) בקליק מהיר מתוך הממשק, כך שמשתמשים יוכלו לייצר אסימונים ליצירות דיגיטליות ולמכור אותן. שוק ה – NFTs הוא מהשווקים הנמצאים בעליה בחודשים האחרונים, ואין ספק כי לו היתה פייסבוק מצליחה להטמיע שימוש ב – NFT כולל יצירתם דרך הממשק, היא היתה הופכת אטרקטיבית יותר עבור משתמשים חדשים, שכיום מעדיפים נוכחות וירטואלית ברשתות חדשות יותר כמו טיקטוק.

פייסבוק מצמצמת את חטיבת הפיתוח בתחום הקריפטו

רק ארבעה חודשים, כאמור, לאחר ההודעה המרגשת על ההשקעה הצפויה של ארנק דיגיטלי המוטמע בתוך ממשק המשתמש של מטא, מפורסמת ההודעה כי מטא מצמצמת את צוות הפיתוח של נובי והפעילות בשוק הקריפטו, כנראה עקב מורכבות רגולטורית וסידרה של אירועים בלתי צפויים שפייסבוק מתקשה להתמודד עימם. התוצאה תהיה צמצום של צוותי פיתוח במספר מוקדים מסביב לעולם ופיטורים של מאות עובדים, חלק לא מבוטל מהם כאן בישראל.

החלומות שמטא מאפסנת מחדש במגירה

אין זה סוד כי מבין רשימת הפלטפורמות החברתיות, פייסבוק היא “הזקנה” מכולם, והיא ממשיכה ומתיישנת. קהל המשתמשים בפייסבוק עולה ורק לאחרונה פורסם כי שנת 2022 היא השנה הראשונה בעשור האחרון שבה מטא רואה ירידה בכמות המשתמשים. אם זה לא מספיק, המשקיע הראשון של מטא והשותף של צוקרברג מאז תחילת דרכו בפיתוח הרשת החברתית, הוא המיליארדר פיטר ת’יל, הודיע כי הוא עוזב את הדירקטוריון של מטא.

הפלטפורמה שהתחילה את המחצית השנייה של שנת 2021 עם רשימה ארוכה של חלומות גדולים בתחומים פופולאריים במיוחד, כמו פינטק, קריפטו, מטאוורס וסקטורים אחרים שקורמים עור וגידים ומציירים את עתיד האינטרנט – מאפסנת את כל החלומות במגירה, וכנראה שתצטרך לחשב בקרוב מסלול מחדש.

מה קורה עם מניית מטא?

מניית מטא מגיבה בצלילות חדות לחדשות הלא פשוטות המפורסמות חדשות לבקרים מטעם הנהלת החברה. במהלך השנה האחרונה הפסידה המניה כמעט 20%, כאשר מאז ה – 2 לפברואר ועד לזמן כתיבת שורות אלה, כעשרה ימים, נפל מחיר המניה מ – 323 דולרים ל – 219 דולרים, צניחה של כ – 32%. לאור הניסיונות והמשאבים שהוקצו ליצירת מציאות חדשה ומתאימה יותר לשווקים, והכישלון שניראה שמטא נוחלת – מטא ממשיכה לחלום על הטמעה של מציאות חלופית ומציאות רבודה לטכנולוגיות שלה, וכרגע זה ניראה כי זהו הכיוון היחיד שיכול להציל את החברה מהזדקנות ואת המניה מהמשך צלילת מחירים. אנחנו מאחלים לה מכאן בהצלחה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פמטק
FemTech – הדבר הגדול הבא בסקטור הבריאות
אלצהיימר
אלצהיימר: הסוף למחלה חשוכת המרפא?
וינפאסט
וינפאסט – הוייטנאמית החדשה בשוק הרכבים החשמליים, שצפויה לנחות בישראל בקרוב
נסיעות שיתופיות המודל הסינגפורי
המודל הסינגפורי (והמוצלח) של נסיעות שיתופיות
ארנק דיגיטלי
נובי מוקפא: פייסבוק עוצרת את הפרוייקט המדובר של הארנק הדיגיטלי שלה