הביטקוין צולל

המטבע הקריפטוגרפי המוביל בעולם מאבד מערכו וצולל אפילו אל מתחת לרף ה – 30,000 דולרים, במחיר זה הוא מאבד יותר ממחצית מערך השיא שרשם בנובמבר 2021, שהיה אז 67,582 דולרים. לראשונה מאז יולי 2021 הביטקוין יורד אל מתחת ל – 30,000 דולרים וניכר מתאם חזק בין השוק המסורתי לשוק הקריפטו (מה שבדרך כלל לא מאפיין את שוק ההשקעות האלטרנטיביות והוא אפילו מהווה חיסרון להשקעה בביטקוין, שכבר לא משמש לגידור ההשקעות ה”מסורתיות” בשוק ההון). 

גם מניות בורסות המסחר המובילות במטבעות קריפטוגרפים צונחות, כך למשל קוינבייס צנחה ב -19.5% בין ה – 9 ל -10  למאי ומיקרו סטרטיג’י איבדה רבע מערכה. שווי השוק של הביטקוין עומד עתה על 587 מיליארד דולרים והוא נסחר סביב 30,500 דולרים. 

המגמה השלילית בוולסטריט דוחקת גם את הקריפטו לכיוון מטה

מדדי הנאסד”ק והדאו ג’ונס רושמים ירידות (הנאסד”ק נפל ב – 4.3%) וגם בשווקים רבים מחוץ לארה”ב המגמה שלילית. בעבר מטבעות קריפטו נחשבו למפלט בעת שהשווקים היו בירידה אולם כעת ניכר דווקא מתאם בין השווקים המסורתיים לבין שוק הקריפטו, כאשר כל המטבעות המובילים מאבדים מערכם. נראה שהמשקיעים פונים לחוף מבטחים בדמות הדולר וניכרת מפולת גם במניות הטכנולוגיה הנחשבות בעיני רבים כמנופחות בערכן. 

שווי השוק של מטבעות הקריפטו איבד 1.6 טריליון דולר מאז שטיפס לשיא של כל הזמנים לפני שבעה חודשים. כל זאת על רקע העלאת הריבית שנראה שהבריחה את המשקיעים מנכסים הנחשבים בעלי סיכון גבוה יחסית. שווי השוק של 500 הנכסים הדיגיטליים המובילים איבד 50% מערכו מאז השיא שנרשם בנובמבר האחרון. 

מעדיפים להימנע מנכסים ספקולטיביים 

שוק הקריפטו מאופיין בתנודתיות ונראה שמשקיעים מעדיפים להימנע מנכסים ספקולטיביים בעת שבנקים מרכזיים ברחבי העולם מעלים ריבית. שוק הקריפטו שגשג כאשר הבנקים המרכזיים הורידו את הריבית לשפל בימי שיא מגפת הקורונה, נראה שאז סוחרים חיפשו נכסים המספקים תשואה נאה. התשואה על אג”ח ממשלתיות עלתה השנה כך שקריפטו איבד מהייחודיות שלו. 

הנפילה של מטבע הקריפטו המוביל לפי שווי שוק מגיעה כאשר גם שווקי המניות ברחבי העולם צונחים. ביום שני ה – 9/5 מדדי מפתח באירופה, אסיה וארה”ב שוב איבדו מערכם באופן משמעותי. משקיעים בורחים מנכסים מסוכנים יותר לכיוון מקלט בטוח כמו הדולר.
ביום שני 9/5 ירד מדד הניקיי היפני ב – 2.5% בעוד שמדד ה – FTSE 100 הלונדוני נסגר בירידה של יותר מ – 2%. בארה”ב מדד הדאו ג’ונס ירד בכמעט 2%, מדד S&P 500 ירד ב – 3.2% והנאסד”ק איבד 4.3%, מה שהעמיק את הנפילות שאנו עדים להן בשבועות האחרונים. 

מוכרים נכסים מסוכנים

בתקופות של אי ודאות בשוק משקיעים מסורתיים ימכרו לעתים קרובות את מה שהם רואים כנכסים מסוכנים יותר – כמו מטבע דיגיטלי – ויעבירו את כספם להשקעות בטוחות יותר.
מהלכים בשווקי מטבעות קריפטוגרפים עקבו באדיקות גוברת אחר מגמות רחבות יותר, כאשר משקיעים מקצועיים, כגון קרנות גידור ומנהלי כספים, הופכים פעילים יותר במסחר במה שהיה פעם נחלתם של משקיעים חובבים. 

ביטקוין, המהווה שליש משוק מטבעות הקריפטו, עם שווי כולל של קרוב ל – 570 מיליארד דולר, צנח במחירו ביותר מ – 10% ביממה שבין ה – 9 ל – 10/5/22 ובסך הכל איבד המטבע יותר מ -20% מערכו בשבוע האחרון.
את’ריום, מטבע הקריפטו השני בגודלו בעולם, ירד גם הוא בערכו, ירידה של יותר מ – 20% בשבוע האחרון. 

עד כמה נמוך יכול הביטקוין לרדת?

מקובל להעריך כי ערכו המינימאלי של הביטקוין יכול להיות פעמיים עלות כריית מטבע ביטקוין בודד. ההוצאות על הפעלת כוח המחשוב העצום הנחוץ לשם ביצוע החישובים המסובכים הכרוכים בכריית ביטקוין מגיעות לכדי 16,000 דולרים להפקת מטבע ביטקוין בודד אחד, לכן ערכו המינימאלי של ביטקוין צפוי להיות 32,000 דולרים, כפי שנוכחנו לדעת בימים האחרונים הביטקוין עשוי לרדת גם מתחת לרף זה אולם בינתיים נראה כי יש התייצבות סביב ערך של 31,000 דולרים. 

ליאור מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
ניאום: עתיד חדש לאנושות בערב הסעודית לאור הירח
קרנות ריט
מה עשו קרנות הריט ב – 2021?
עידן המטבעות
האם אנחנו בדרך לעידן המטבעות?
ביידו
Baidu: אימפריית הטכנולוגיה הסינית כובשת יעדים חדשים ומפתיעים
הדור הבא של עולם ההשקעות
הדור הבא של עולם ההשקעות- השקעות אלטרנטיביות