הבנקאות דיגיטלית

כתב: אור שושן

אין ספק כי אנו נמצאים בפתחו של עידן חדש בכל הקשור לתחום הבנקאות אשר היה מסורתי ובאופן מואץ הופך לדיגיטלי. מדובר במהפכה של ממש המשפיעה לא רק על הכיס של כל אחד ואחת מאיתנו אלא גם על תיק ההשקעות. כיצד? להלן הסקירה.

בנקאות דיגיטלית: קדמה פורצת דרך

זה לא סוד שתחום הבנקאות נחשב מזה שנים רבות כתחום מיושן ומסורתי. בשנים האחרונות החלו בנקים רבים ברחבי העולם ובאיחור משמעותי גם כאן בישראל לייעל את המערכת הבנקאית, מתוך מטרה להנגיש אותה לציבור שמבקש לבצע את הפעולות הבנקאיות דרך האפליקציות ולא בהגעה פיזית לבנק. זאת ועוד, לא נדיר למצוא צעירים בין הגילאים 18-30 שמעולם לא הגיעו לסניף הבנק, ולא מכירים בכלל את הבנקאי האישי שלהם. הם מעדיפים לבצע את הפעולה באופן מהיר עד כמה שאפשר, ותופסים את המערכת הבנקאית כמערכת מיושנת שאינה תואמת את הקדמה של המאה ה 21, כפי שעלה בשורה של סקרים שנערכו בשנים האחרונות כאן בישראל וגם בעולם. בשל כך, החלו הבנקים לגלות התעניינות באמצעים דיגיטליים מתקדמים כמו גם בהנגשה של הנושא, מתוך מטרה לספק לקהל הלקוחות את המענה המהיר ביותר בעבור קבלת שירות, כולל שירותים מקדמים כמו לקיחת הלוואה או הפקדה לפק”מ ללא צורך בפגישה עם נציג הבנק. התוצאה? סגירה של יותר ויותר סניפי בנק ברחבי הארץ, ומירוץ של ממש בקרב הבנקים לפיתוח של אפליקציות ומערכות טכנולוגיות השומרות על המידע של הלקוח, ומאפשרות לו לבצע את הפעולות באופן יעיל, מהיר וחסכוני.

מגמה שהולכת ותופסת תאוצה

מדובר במגמה מסקרנת במיוחד, הן בשל ההיערכות מצד הבנקים והן בשל הדרישה ההולכת וגוברת מצד דור ה Y  וה Z לקבלת שירותים בנקאיים, לצד הציבור הבוגר שעדיין לא מצליח להפנים את המהפכה החדשה ונותר מאחור. המפקחת על הבנקים ד”ר חדווה בר יצאה לפני שנתיים בקמפיין לעידוד הנגשת המידע לאוכלוסייה המבוגרת, בייחוד בשל קשיים שעלו בכל הקשור לתפעול של האפליקציה לצד סגירת סניפים אשר גרמה לתחושה של תרעומת. אולם, את הסחרור הזה לא ניתן לעצור והבנקאות הדיגיטלית הופכת לחלק בלתי נפרד מחיינו, ולכן צריך כבר עכשיו להתחיל ולהפנים כי אנו נמצאים בפתחה של מגמה מסקרנת ומיוחדת שמשפיעה על הכיס של כל אחד ואחת מאיתנו. למרות שמדינות מערביות רבות החלו להעניק שירותי בנק מלאים באמצעות אפליקציה וללא צורך בהגעה לסניף, בישראל עדיין מדובר במגמה חדשה יחסית ותהליכי ההטמעה הדיגיטליים נתקלים בקשיים מצד הבנקים הגדולים, בייחוד בשל העובדה כי תחום הבנקאות היה ונותר ריכוזי ולכן הבנקים לא מיהרו לבצע את השינויים שנדרשו מהם.

שחקנים פרטיים ומסקרנים שמהווים הזדמנות השקעה מצוינת למשקיעים

כתוצאה מכך, ניתן לראות מיזמים פרטיים שמנסים לשנות את חוקי המשחק בכל הקשור לבנקאות דיגיטלית, כמו הבנק הדיגיטלי הראשון בישראל אותו הקים פרופ’ אמנון שעשוע, מייסד חברת מובילאיי. בחודש האחרון (דצמבר) הודיע פרופ’ שעשוע כי הבנק יצטרף לחבר במסלקת הבורסה, כאשר ע”פ הערכות הבנק עתיד להתחיל לפעול בשנת 2021. מדובר במיזם בולט אחד אך לצדו ישנם מיזמים פרטיים נוספים שהופכים את השירות הבנקאי לחדשני, כמו העברת כספים דרך אפליקציה ייעודית (BIT) של בנק הפועלים כמו גם יזמים שמציעים לבנקים מודל חדש של בנקאות, וכתוצאה מכך מאפשרים לכם כמשקיעים להיכנס לתחום הבנקאות הדיגיטלית באמצעות השקעה בחברות טכנולוגיה, סייבר, פיננסים וכן הצטרפות לקבוצת המשקיעים במיזמי בנקאות דיגיטלית פרטית, כחלק מהרעיון שבו פורצים את החומה הבצורה של הבנקים – ומגדילים את התחרות על לב (והכיס) של הלקוח.

חיבור בין לקוחות לבין העולם הפיננסי

לסיכום, העולם הפיננסי נחשב מאז ומתמיד כעולם סגור של יודעי דבר. לצערנו, רבים מאזרחי ישראל לא עברו הכשרה פיננסית ובשל כך לוקחים החלטות כלכליות רבות משמעות מבלי לדעת את ההשלכות. המטרה של הבנקאות הדיגיטלית היא לחבר בין הלקוח לבין העולם הפיננסי, באופן שבו הבנק הוא זה שמתאים את עצמו לצורכי הלקוח. מדובר בבנייה של מודלים חדשים אשר מאפשרים לבנות את הפלטפורמה הבנקאית באופן שמשקף גם את הרצון להקים מערכת בנקאות חכמה וחסכונית בעבור הלקוח. במקום לשלם עמלות גבוהות, בנק דיגיטלי מאפשר לבצע פעולות בחשבון בעמלות מופחתות ובאופן מפוקח, כל זאת כחלק מקהילה בנקאית חדשה הכוללת נותני שירות נוספים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

איך רוכשי הדירות בישראל משלמים עכשיו על אי תפקוד הממשלה בתקופת הקורונה?
תשתיות
השקעה בתשתיות: האם זה יכול ללכת ביחד עם איכות הסביבה?
השקעות בנדלן מסחרי
השקעה בנדל”ן מסחרי- מה סוד הקסם?
טכנולוגיה
פורשה על המים: יאכטה בשווי 16 מיליון דולר למותג העל
השקעות
הסופרמרקט הטכנולוגי: לקנות אבל אחרת