אנרגיה ירוקה

בריטניה נושמת לרווחה: אחרי ארבע שנים של ירידות דרמטיות בסכומי ההשקעות הזרות במדינה, איחוד האמירויות משקיעה סכום נכבד בממלכה המאוחדת ומספקת לה אוויר הכרחי לנשימה.

איחוד האמירויות, או בשמה המלא – האמירויות הערביות המאוחדות, היא פדרציה של שבע  מונרכיות שבראש כל אחת מהם שייח ששלטונו עובר בירושה. איחוד האמירויות קיבלה עצמאות בשנת 1971 כאשר לפני כן הייתה תחת חסות הכתר הבריטי מאז ההסכם להפסקת שוד ימי שנחתם מול שליטי אזור החוף בשנת 1820 והורחב לכדי חוזה שלום קבוע בשנת 1853. כל אמירות בפדרציה מכלכלת את ענייניה הפנימיים בעצמה אולם מועצה עליונה, בראשה יושב נשיא הנבחר לחמש שנים, מכריעה בשביל כולן בסוגיות מדיניות חוץ והגנה. בפועל, אמיר אבו דאבי, הגדולה והחשובה מבין שבע האמירויות, מכהן תמיד כנשיא הפדרציה. בזכות אוצרות הנפט איחוד האמירויות נחשבת לאחת המדינות העשירות בעולם. אזרחיה נהנים מאיכות חיים גבוהה מאוד ובמדינה, במיוחד בדובאי ובאבו דאבי, מוקמים מונומנטים מרשימים כגון מגדל בורג’ ח’ליפה, המגדל הגבוה ביותר בעולם, פארקים מרהיבים, אזורי איים מלאכותיים ועוד. לאור המגמה העולמית של מעבר לשימוש באנרגיה ממקורות מתחדשים באמירויות נוקטים במדיניות של פיתוח מקורות הכנסה חלופיים לנפט ומבצעים השקעות ענק במדינות שונות ברחבי העולם, כולל בישראל: זה רק לאחרונה נודע על הקמת קרן השקעות אסטרטגיות בהיקף של עשרה מיליארד דולרים משותפת לישראל ולאיחוד האמירויות. במהלך ביקור בלונדון של יורש העצר של אבו דאבי, השייח מוחמד בן זאיד אל נהיאן, התחייב מי שמועמד להיות נשיא איחוד האמירויות לבצע השקעות בסכום כולל של כ – 14 מיליארד דולר בבריטניה. מדובר בבשורה חשובה לאנגלים הסובלים מירידה מתמדת בהשקעות זרות מאז הכריזה בריטניה על כוונתה לפרוש מן האיחוד האירופי, במהלך הברקזיט.

בשורה מבורכת על רקע שפל של השקעות זרות בבריטניה

את ההתחייבות להשקיע 14 מיליארד דולר השמיע נסיך הכתר של אבו דאבי באוזני ראש ממשלת בריטניה בוריס ג’ונסון בעת ביקור שערך בבית ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10 בספטמבר השנה. מדובר בבשורה משמחת במיוחד היות והיא מגיעה בימים בהם היקף ההשקעות הזרות בבריטניה נמצא בשפל. בשנת 2016 סך ההשקעות הזרות במשק הבריטי עמד על כ – 259 מיליארד דולרים אולם כוונתה של בריטניה לפרוש מן האיחוד האירופי השפיעה לרעה על הנכונות לבצע השקעות במדינה ובשנת 2017 הנתון צנח ל – 96 מיליארד, בשנת 2018 עמד סך ההשקעות הזרות בממלכה המאוחדת על לא יותר מאשר 65 מיליארד דולרים, בשנת 2019 ירד סך ההשקעות אף יותר והסתכם בכ – 45.5 מיליארד דולרים. בשנת 2020, על רקע מגפת הקורונה ולאחר שבריטניה אכן פרשה מן האיחוד האירופי בינואר של אותה שנה, היקף ההשקעות הזרות בבריטניה עמד על כ – 20 מיליארד דולר בלבד.

התחייבות חדשה על רקע הכרזה קודמת מחודש מרץ

ההתחייבות החדשה של נסיך הכתר מאבו דאבי מגיעה לאחר שכבר בחודש מרץ השנה יצאו שתי המדינות בהכרזה לפיה יקימו תכנית השקעות משותפות שתכלול השקעה של 800 מיליון ליש”ט מצד איחוד האמירויות לצד השקעה בגובה 200 מיליון מצד ממשלת בריטניה. סכום של כמיליארד ליש”ט יושקע בשנים הקרובות בתחומים אנרגיה ירוקה, טכנולוגיה ותשתיות. איחוד האמירויות נוחלת הצלחה במהלך להיגמל מנפט ולפתח מקורות הכנסה מגוונים. בשנת 2008, על רקע המשבר הפיננסי הגלובלי שהחל בארה”ב, הגיעה דובאי, אמירות הנחשבת לנוצצת ביותר מבין כל שבע האמירויות, לסף פשיטת רגל שממנה נחלצה רק בזכות סיוע בן כ – 20 מיליארד דולר שהעניקה לה אבו דאבי. עתודות ההון בבנק המרכזי של איחוד האמירויות נכון לסוף שנת 2020 עמדו על כ – 120 מיליארד דולרים. אין ספק שאיחוד האמירויות מהווה כוח כלכלי חשוב בעולם כיום וכל הסימנים מעידים על כך שמעמדה מבחינה זו רק ילך ויתחזק. הנכונות מצד האמירויות להשקיע בבריטניה מעידה על אמון במשק הבריטי ועל רצון להעמיק את שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תוכן לאתרים
מה חשוב לדעת על תוכן לאתרים
ניכיון צ'קים
ניכיון צ’קים של חברה בע”מ
מסחר בקריפטו
זירות מסחר בקריפטו: איפה ניתן לסחור, ואיך עובדת השיטה של בורסות הקריפטו
אנרגיה ירוקה
OpenShift – פלטפורמה חדשה מבית אמזון שתעזור לחברות אנרגיה לבחור ירוק
נדל״ן או קרנות חוב
קרנות חוב או קרנות נדל”ן – מה היתרונות והחסרונות ומה המשקיעים מעדיפים?