נדל"ן

מחירי הנדל”ן מסביב לעולם מטפסים בקצב מדאיג. זה קורה בישראל, עם עליית מחירים בשוק הנדל”ן למגורים בקצב של מעל 7% במהלך שנת 2021, לעומת המדד המזדחל לאיטו, בקצב של פחות מחצי אחוז. בהונג קונג, שנרשמת כשוברת השיאים של העליות במחירי הנדל”ן, מחירי הנדל”ן עולים בעשרות אחוזים. ניראה, כי משבר הקורונה הביא את משקי האב מסביב לעולם להבין את החשיבות שבהשקעה בבית מגורים איכותי ומרווח למשפחה, רק למקרה שאנחנו מוצאים את עצמנו בעוד סגר של מספר חודשים, מנסים לבדר את הילדים או להעסיק את עצמנו, בין ארבעת הקירות של ביתנו הקט.

בבריטניה, ניראה כי עליית מחירי הנדל”ן אינם עוצרים: מאז מרץ 2020 ועד היום, עלו מחירי הבתים בממלכה המאוחדת ביותר מ – 11%. מחירי נכסי הנדל”ן מחוץ לעיר עלו בשיעורים גבוהים יותר ביחס למחירי הדירות הצפופות שבעיר, וניראה כי משפחות רבות מעוניינות לעזוב את האזורים המיושבים יותר לטובת בתים בפרברים ובכפרים הציוריים של אנגליה. כך, ממוצע עליית המחירים של נכסי נדל”ן למגורים בלונדון ובערים הגדולות של בריטניה עומד על כ – 8.9% ב – 12 החודשים האחרונות, ואילו ממוצע עליית המחירים של בתים בפרברים עומד על מעל 13%. בכפרים שליד החופים במדינה, עליות המחירים מגיעות גם ל – 23% במהלך השנה החולפת, ויותר. לצד עליית המחירים הדרמטית, סוכנות הנדל”ן Hamptons Estate Agents, מסוכנויות הנדל”ן הוותיקות והגדולות במדינה, מדווחת על מספר עסקאות הנדל”ן הגבוה ביותר במחצית הראשונה של שנת 2021 בשור האחרון: מעל 61,300 עסקאות נדל”ן למגורים נרשמו באנגליה בחודשים שבין ינואר ליוני 2021, זהו המספר הגבוה ביותר של עסקאות נדל”ן בבריטניה מאז שנת 2006.

למה זה קורה?

מסביב לעולם אנחנו רואים מגמה של השקעה באיכות החיים, התכנסות פנימה והשקעה במשאבים העומדים לטובת משפחות וארגונים. מדינות מעדיפות להסתמך על ייצור בתוך המדינה (על פני ייבוא של חומרי גלם), וגם משפחות ובתי אב מעדיפים להשקיע בנכס נדל”ן שיספק איכות חיים גבוהה על פני בילויים, נופשים ותענוגות הרגע. בנוסף לאלה, ניראה כי במדינות שהתמודדו עם סגרים, סגירה של מקומות בילוי ותעסוקה ושינויים בהרגלי הבילויים, משפחות ובתי אב חסכו סכומים משמעותיים שעומדים להם לטובת רכישת נכס נדל”ן (או, בישראל, רכב חדש). משכך, הביקושים לנכסי נדל”ן שיאפשרו ליחידים, זוגות ומשפחות איכות חיים גבוהה, חיים מרווחים, שלווה ונוחות – נמצאים בעלייה.

חשיבה מחוץ לקופסה: גדות התעלות הופכות לטרנד החדש

כבר בשנת 2014, עוד לפני המגיפה והשינויים הדרמטיים בשווקי הנדל”ן מסביב לעולם, דווח כי בריטים רבים בוחרים לעבור לגור בסירות, שעוגנות על גדות התעלות ברחבי העיר. אז, בשנת 2014, מחיר ממוצע לדירה בבריטניה עמד על 175,000 לירות שטרלינג, כאשר באותה השנה קצב עליות המחירים של הנדל”ן במדינה היה המהיר ביותר בחמש השנים שקדמו לה. מעניין לציין שהיום, מחירה של דירת שלושה חדרים בעיר עומד בממוצע על 500,000 לירות שטרלינג וכאמור, הבתים בפרברים הם לא רק גדולים יותר, אלא הם גם בתנופת עליות מחירים בשיעורים גבוהים הרבה יותר ביחס לזו של דירות העיר.

באוגוסט השנה (2021) סיקר אתר the Guardian, מאתרי החדשות הבולטים באנגליה, את החיים לאורך התעלות במדינה. מסתבר שדווקא שם, בשכונות צפות על המים, בסירות קטנות יותר או פחות, מתגוררים יוצרים, אמנים ואנשי רוח, כשגדות התעלות עצמן הופכות לעיתים למעין שוק קטן ובו ניתן למצוא יצירות אומנות, מאפים ותבשילים ועוד ממרכולתם של אלה שגרים בשלווה האין סופית של גדות התעלות.

העלויות, למותר לציין, נמוכות משמעותית, והתשתיות שמקבלים מי שבוחרים להתגורר בסירה על גדות התעלות לא נופלות מאלה שאפשר למצוא בדירה בעיר: מים זורמים, חיבור קבוע לרשת החשמל ושירותי ביוב. אין ספק שהחיים בסירה הם צפופים הרבה יותר ביחס לאלה שניתן לקבל בדירה בעיר, וגם הפרטיות שאפשר למצוא בחיים על גדות התעלה היא שונה ביחס לפרטיות בדירה או בבית, כך, מרבית הבוחרים להתגורר על סירה הקשורה לרציפי התעלות בעיר הם זוגות או יחידים, לפני או לאחר שלבי הקמת המשפחה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אנרגיה מתחדשת – סקטור שמספק למשקיע חשיפה מגוונת
פיוניר
חברת התשלומים payoneer  בדרך להנפקה בארה”ב?
דוגקווין
ידידו הטוב של האדם בגרסה הכלכלית, דוגקווין?
מטבעות קריפטוגרפיים
משחקי הקריפטו: יישום חדשני למטבעות הקריפטוגרפיים בצורת משחק
פתרונות שילוח ואריזה מתקדמים לתעשייה