קריפטו

אחד המאפיינים החשובים של תחום המטבעות הקריפטוגרפים כערוץ להשקעה אלטרנטיבית הוא חוסר הפיקוח על התנודתיות בשוק והיעדר גוף רשמי שמנהל ועורך מניפולציות על מנת להשפיע על כיווני המטבעות, כולל כמובן גביית עמלות שמנמנות על כל פעולה.

מטבעות קריפטוגרפיים הם בסביבה כבר מאז תחילת העשור הקודם (במרץ 2010, מטבע ביטקוין אחד היה שווה בערך 0.3 סנט, ביולי של אותה שנה היה מטבע ביטקוין אחד שווה 8 סנט), אולם רק בשנים האחרונות הפך התחום לקונצנזוס, ואנחנו רואים השקעות במטבעות קריפטוגרפיים גם על ידי משקיעים סולידיים וחברות השקעות, כמו גם שימוש במטבעות קריפטוגרפיים (למשל, לרכישת רכבים מבית טסלה).

לצד הצמיחה בתחום, גם פלטפורמות לניהול, רכישה ומכירה של מטבעות קריפטוגרפיים הופכות שכיחות יותר לשימוש, וכולנו אולי עוד זוכרים את ההנפקה הגדולה הראשונה בתחום, היא ההנפקה של קוינבייס שנערכה באפריל השנה (2021).

רבות דובר על ההנפקה, שנערכה לפי שווי שוק של כ – 8 מיליארד דולרים. אחרי הכל, הנפקה של פלטפורמה שנועדה למסחר במטבעות קריפטו היא כמעט אוקסימורון, או במילים אחרות, שימוש בפלטפורמה ממסדית, בדיוק כמו אלה ששוק המטבעות הקריפטוגרפים יוצא נגדו, לטובת גיוס כספים.

קשה לקרוא להנפקה של קוינבייס הצלחה מסחררת. אמנם, שווי החברה זינק ביום המסחר הראשון של המניות באופן דרמאטי, ושווי המניה זינק במעל 30%. היום, כשלושה חודשים לאחר ההנפקה, אנחנו יודעים לספר כי מאז ההנפקה ב – 16 לאפריל ועד סוף יולי 2021, איבדה המניה כ – 34%, בתהליך ירידות כואב שעדיין לא רואים את סופו.

ממש לאחרונה (21 ליולי 2021) נערכה הנפקה נוספת של שחקנית ראשית בתחום מטבעות הקריפטו: בורסת המטבעות FTX ההונג קונגית ביצעה הנפקה לפי שווי שוק של 18 מיליארדי דולרים, וגייסה מעל 900 מיליון דולר. הפלטפורמה זינקה מייד למקום הראשון, בטבלת ההנפקות בשוק הקריפטו – זהו הסכום הגבוה ביותר שהצליחה חברת קריפטו לגייס, עד כה.

מי את, FTX?

בורסת FTX התחילה את דרכה במחצית שנת 2019 בהונג קונג, והיא מאפשרת מסחר חכם ויעיל במעל 25 סוגים שונים של מטבעות קריפטוגרפיים. הבורסה מאפשרת תכונות ניהול מטבעות קריפטוגרפיים מתקדמות, כמו למשל רכישת חוזים עתידיים בפוזיציית put – זכות למכור.

היום, מגלגלת בורסת FTX מעל 10 מיליארדי דולרים בעסקאות בכל יממה (!), עם מעל מיליארד משתמשים רשומים בפלטפורמה. היא נחשבת אחת מעשר הבורסות הגדולות בעולם והבורסה הרביעית בגודלה ברשימת הפלטפורמות למסחר במטבעות קריפטוגרפים (אחרי ביינאנס במקום הראשון ; הוובי במקום השני, ו – OKEX במקום השלישי).

הנפקות של פלטפורמות קריפטו – בגידה באמון או כניסה למיינסטרים?

השאלה שמשקיעים רבים שואלים את עצמם היא, האם הנפקה של פלטפורמת קריפטו מהווה אקט מתחנף של כניסה לשורת ההשקעות המסורתיות בעולם בועט של כללים משתנים, או שמא דווקא ההתמסדות של פלטפורמות השקעה בקריפטו מלמדות על רוחות השינוי בעולם, על האפשרות של כניסת השקעות פחות ממסדיות גם לשוק ההון ה”סטנדרטי”. כעת, משקיעים יכולים לבחור אם הם מעוניינים להשקיע ישירות בקריפטו, או להשקיע בפלטפורמות למסחר בקריפטו דרך הקרום המגן של תיק ההשקעות המוסדי.

מה יקרה עם ההנפקה של FTX? האם בניגוד להפסדים של קוינבייס, שעוד ממשיכים ונצברים, FTX תפתיע ותאפשר השקעה סולידית לאורך זמן, בהתאם לתנודות השוק ועם רווחים שהולכים ועולים? בשלב זה של ההנפקות בשוק הקריפטו, לאיש אין פתרונים, אבל ניראה שהשקעה בפלטפורמות קריפטו היא, לא פחות מהשקעה במטבעות הקריפטוגרפיים עצמם, הרפתקה שיכולה ללכת לכאן או לכאן.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סימני חיים בעולם התיירות
סימני חיים בעולם התיירות
נדל"ן
אבא גנוב הגרסה הבריטית: בעקבות מחירי הנדל”ן שממשיכים לטפס בשנה האחרונה הבריטים עוברים לגור בסירות
השקעות אלטרנטיבי
השקעות אלטרנטיביות –  אילו סוגים קיימים ולמי זה מתאים?
השקעות בפודטק
סוד החיים ועץ התפוח, מה נאכל כאן בעוד שלושה עשורים?
פינוי בינוי
פינוי בינוי הולנדי: בית מגורים בהולנד הודפס במדפסת תלת ממד