אנרגיה מתחדשת

כשתחום הקלינטק רק תופס תאוצה, כשחברות מוסדיות גדולות כמו מגדל ביטוח ואפילו חברת ההשקעות ג’יי פי מורגן מחליטות על אסטרטגיה להשקיע שיעורים ניכרים מתיק ההשקעות בחברות אנרגיה ירוקה וקלינטק, כשבישראל מתפרסמת אמנה בהתאם להחלטות וועידת האקלים הבין לאומית, אין ספק שתחום הייצור של אנרגיה ממקורות מתחדשים, בישראל בעיקר מהשמש, תופס תאוצה. היבט אחד של ייצור חשמל ממקורות מתחדשים עוד לא קיבל מענה הולם, זמין ונגיש, והוא היבט אחסון האנרגיה המיוצרת.

נכון להיום, בישראל, מערכות סולאריות שמייצרות חשמל מן השמש, מייצרות חשמל בשעות אור היום כמובן. את החשמל הן מזרימות בחזרה אל חברת החשמל כך ששעון החשמל מסתובב אחורה, בתנאי שקצב צריכת החשמל בבית נמוכה מקצב הייצור שלו, וחשבון החשמל פוחת. בשעות שבהן המערכת הסולארית לא מייצרת חשמל, כמו למשל בשעות הערב או בשעות של מזג אוויר סגרירי, מד החשמל מסתובב קדימה כך שבסופה של תקופה, חשבון החשמל הנצבר הוא ההפרש בין הצריכה לייצור.

גם בבתים פרטיים בישראל שמותקנת אצלם מערכת להפקת חשמל מהשמש, האורות כבים במקרה של הפסקת חשמל. מערכות לייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים אינן פועלות באופן עצמאי מהתשתית המדינית, בארץ ובעולם, מפני שהם אינן כוללות פתרון לאחסון אנרגיה.

חברות רבות בעולם שוקדות על סוללות איכותיות שיאפשרו אחסון אנרגיה שיוצרה ממקורות מתחדשים, כך שיהיו בגודל מתאים, בעלות קיבולת מתאימה ויאפשרו שימוש גמיש יותר במערכות המייצרות חשמל. בבתים בהם יותקנו גם מערכות לייצור חשמל וגם מערכת לאגירת אנרגיה, ניתן יהיה להשיג עצמאות מוחלטת ממערכת החשמל במדינה, ולהסתמך על ייצור עצמי בלבד.

אחת השחקניות המעניינות בשוק אגירת האנרגיה וייצור הסוללות היא חברת אמברי, אותה ייסד פרופסור דונלד סדוויי מאוניברסיטת MIT בשנת 2010. אמברי היא חברה של מוצר אחד בלבד. במהלך העשור האחרון פיתחה וייצרה סוללה אקולוגית בעלת יתרונות ניכרים לאגירת אנרגיה ושילוב במערכות שונות.

חברת אמברי היא מעניינת במיוחד, מפני שממש לאחרונה (אוגוסט 2021) הודיעה חברת מייקרוסופט שתשקיע כ – 70 מיליוני דולרים במניות החברה, ולצד זאת הודיעה גם חברת הנפט ההודית רילאיינס אינדאסטריז על השקעה בסכום של כ – 50 מיליוני דולרים במניות אמברי.

ביקושים גדלים והולכים בשוק אחסון האנרגיה

כאמור, שוק אחסון האנרגיה הוא מהשווקים המייצרים עניין רב, מטעם צרכנים ומשקיעים, בשנים האחרונות. מוצרים יעילים לאגירת אנרגיה הם רלוונטיים בכל תחומי הקלינטק, בתחום הרכבים החשמליים ובתחומים טכנולוגיים רבים נוספים. מסתבר שייצור סוללה יעילה, אמינה, ועמידה לאורך זמן לשילוב במערכות שונות, אינו עניין של מה בכך, וחברות גדולות מרובות משקיעות משאבים מרובים בייצור הסוללה המנצחת. כולנו זוכרים את הסוללה של אילון מאסק שבשנת 2015 נאמר עליהן שהן עוד ישנו את העולם, ונכון לסוף שנת 2021, עוד לא הציגה מוצר שראוי להזכיר. בג’נרל מוטורס ייצרו סוללה מותאמת לרכבים חשמליים, שמכנים אותה Tesla Killer.

חברות נוספות בתחום התכנון והייצור של אגירת אנרגיה הן אנרפוינט, ReNew Power, רפק אנרגיה, אנלייט, פינרג’י, אורמת, ועוד רבות.

אמברי מתכננת מתקני ייצור בהיקף גבוה, בהודו וברחבי ארה”ב

חברת אמברי מייצרת סוללה יעילה, המציעה טווחי פעולה של 4-24 שעות. הסוללות של אמברי מיוצרות בתהליך זול יחסית, עמידות בחום ואינן דורשות אחסון בסביבה ממוזגת, עמדו במבחני בעירה קפדניים והן אינן בעלות פוטנציאל גבוה לשריפה, בעלות רעילות נמוכה וניתנות למחזור.

בשלוש השנים הקרובות, מתכננת החברה לפתוח מספר מתקני ייצור של הסוללות, להפצה בהיקפים נרחבים, גם בארה”ב וגם בהודו. החברה משקיעה משאבים רבים בתחומים שונים, ביניהם תחום הייצור, הפיננסים, והתשתיות, על מנת לוודא שתוכל לעמוד בביקושים גבוהים ולספק את הסוללה החדשה ללקוחות פרטיים ומוסדיים בהיקפים עולים והולכים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיבית
מה יקרה כשהשמש תנצח את הזהב השחור?  נדבר שפה אלטרנטיבית
ירידת הביטקוין
נתונים חדשים שהתפרסמו מגלים: 40% מהמשקיעים בביטקוין סופרים כיום הפסדים
טכנולוגיה
ממלכת השבבים העולמית נמצאת בין סין לארה”ב
עוברים לקנות באינטרנט
עוברים לקנות באינטרנט
חווה סולארית
חווה סולארית – השקעה אטרקטיבית ובטוחה!