הדור הבא של עולם ההשקעות

כמעט כמו בים: תנודתיות הבורסה עוררה “גל אלטרנטיבי” בעולם ההשקעות

השקעות אלטרנטיביות היו פה מאז ומתמיד. מלבד האופציה להשקיע במניות, אג”ח ו/או קרנות סל, היו אלה שהשקיעו בתשתיות, טכנולוגיה, קרנות גידור, קרנות נדל”ן ועוד מגוון אפיקים אחרים אשר אינם בקורלציה עם שוק ההון התנודתי. אך הם היו משקיעים נורא ספציפיים; מעין “מועדון סגור” שאם רציתם מאוד להצטרף אליו אז יכולתם לעשות זאת בדרך אחת ויחידה: לבוא עם הון משמעותי. משמעותי מאוד!

מנגד, משקיעי ה”מיינסטרים” תמיד האמינו כי הדרכים האידיאליות להניב תשואות הן או לתת לכסף לצמוח בחשבון או לשלוח אותו לעבוד עבורם בתיקי ההשקעות הסחירים.

לאחר שנים ארוכות של ריביות נמוכות והבנה הולכת לגוברת שגיוון זו הדרך “להילחם” בתנודתיות, הם החלו להתעניין בהשקעות אלטרנטיביות ונחשפו אל הזדמנויות שהם פשוט לא הכירו (לפחות לא לעומק…)

הם גילו שזה בסדר לצאת מן “הקופסה הבורסאית” ולשלב השקעות נוספות שיכולות לייצר מאזן ‘סיכון/תשואה’ ריאלי יותר. על כן, בשנים האחרונות ה’מרכיב האלטרנטיבי’ גדל משיעורים זניחים של מ3%-5% לנתחים אדירים של 20%, 25% ואפילו 30% מסך הפורטפוליו כולו.

מה האלטרנטיבה? 3 סוגים נפוצים של השקעות חוץ בורסאיות

השקעה חוץ בורסאית בקרן פרייבט אקוויטי

פרייבט אקוויטי (Private Equity) היא קרן השקעות פרטית המתמקדת ברכישת אחזקות של חברות ובשיפור מצבן התפעולי והפיננסי. בסופו של דבר, מטרת הקרן היא לעשות ‘אקזיט’ בין אם בדרך של מכירת האחזקות או ע”י הנפקתן של החברות בבורסה. בחלק מן המקרים, קרן פרייבט אקוויטי תשקיע בחברה ציבורית, תחזיר אותה להיות פרטית, תפעל במטרה להשביח אותן ואח”כ תנפיק אותה מחדש. היתרונות הבולטים של קרנות פרייבט אקוויטיס הם חוסר קורלציה עם שוק ההון, קביעת מחירי נכסים עפ”י משא ומתן מקדים וכוח השפעה עסקי באמצעות ייצוג דירקטוריון בחברות המושקעות.

השקעה חוץ בורסאית בקרן גידור

קרן גידור (Hedge Fund) היא אפיק השקעה ביוזמה פרטית אשר אינו נסחר בבורסה. מטרת  קרן הגידור היא לייצר רווח למשקיע ללא תלות במצב ובתנאי השוק (אפילו כשהוא נמצא בירידה). לשם כך, מנהלי קרנות הגידור משתמשים באסטרטגיות כמו ‘מכירה בחסר’ (short), ‘שוק ניטרלי’ (Neutral Market), ‘מיזוג ארביטאז’ (Merger Arbitrage), ארביטראז’ להמרה (Convertible Arbitrage), ‘גידור מונחה אירועים’ (Event-Oriented hedging), ‘גידור גלובל-מאקרו’ (Global-macro fencing) ועוד מגוון אסטרטגיות אחרות. באופן כללי, השקעות אלו מיועדות למשקיעים כשירים ומוסדיים.

השקעה חוץ בורסאית בתשתיות

השקעה בתשתיות (Infrastructures) היא כזו המתמקדת באמצעים החיוניים שסביבנו: גשרים, כבישים, מסילות, רמזורים, מפעלים, נמלי ים, שדות תעופה, אנטנות, סיבים אופטיים, תשתיות חשמל, מתקנים להולכת מים, תשתיות תברואה ועוד מגוון תשתיות אחרות. היתרונות המרכזיים של השקעה בתשתיות הן: הזרמת הון מצד המדינה + מתן ערבות ממשלתית, אפשרות להשקיע בפרויקטים לטווח קצר, שקיפות טוטאלית, אפשרות לדעת מראש את מועד והיקף התשואה וקבלת קדימות בחלוקת רווחים ודיבידנדים.

מוכנים להצטרף למהפכה האלטרנטיבית?

אם יש לכם הון פנוי ומחפשים למנף אותו באופן שיכול להגן עליכם ולהגדיל את פוטנציאל הרווח, אז שווה לכם לבחון כניסה אל עולם ההשקעות האלטרנטיביות. אבל אם כבר אתם עושים את זה, אז תעשו זאת כמו שצריך: עם מתכנן פיננסי מנוסה שיעזור לכם להיכנס בדלת הראשית ולא “דרך החלון”.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
האם ישראל הופכת למעצמת פינטק?
מימון נדלן
מימון נדל”ן למגורים – השקעה שהיא נכס!
הפניקס
תיק ההשקעות האלטרנטיבי של הפניקס
פייסבוק
האם מארק צוקרברג ופייסבוק חצו את נהר הרוביקון?
רכב חשמלי
ריינג’ רובר: המהפכה החשמלית של הנסיכה הבריטית