הדפסות תלת מימד

רקע – מהדפסת בתי מלון עד לב אדם

שמעתם על אזור אל-אולע, שבערב הסעודית? עד לא מזמן, מדובר היה באזור שומם, מדבר ופה ושם כפרים עם בתים חצובים באבן הצהובה הקשה. רק שבשנת 2019, החלה חברת האביטאס המתמחה בהדפסות תלת מימד, בתכנון והדפסה של אחד הריזורטים המפוארים בעולם – ממש באמצע שום מקום. כל המלון היוקרתי מודפס על חלקיו ונשלח לאזור להקמה, והמלון צפוי לפתוח שעריו למבקרים במהלך שנת 2021.

המלון המפואר באל-אולע הוא רק אחד משמונה לוקיישנים חלומיים בהדפסת תלת מימד שהחברה מקדמת כעת,  בין השאר בטודוס סנטוס ובטולום (ממש על החוף, מזרחית לאי קוזומל) מקסיקו. האביטאס מתמחה בבניית מבנים מפוארים – בהדפסת תלת מימד. החברה עושה שימוש בחומרים אקולוגיים בלבד, ללא מוצרים הרסניים לטבע, ואם לשפוט על פי תמונות ותכניות הריזורטים – היא מצליחה לשלב בין האלמנטים המודפסים לנוף הטבעי בצורה עוצרת נשימה – בבריכות אינפיניטי שנושקות לחול המדבר; במבנים שמשתלבים באופן מושלם בנוף הצמחייה הטרופית המקסיקנית, ועוד. קוראים לזה Travel+Leisure ויש בזה משהו חדש בתחום התיירות ובאפשרויות לתיירים – אבל הדפסות תלת מימד משנות את העולם בעוד המון דרכים, קטנות כגדולות. אגב, פיתוח חדש שהוצג בסוף שנת 2020 מאפשר להשתמש באדמה כחומר ההדפסה למדפסות תלת מימד וממנו לבנות בתים חדשים – פתרון אקולוגי בעל תקן בנייה ירוקה. כשבטון הוא מוצר הצריכה השני בשכיחותו אחרי נפט – מדובר בשינוי של ממש, גם בהרגלי הצריכה וגם באפשרויות ההשקעה.

מדפסות תלת מימד משנות את העולם – מהמבורגר ועד בניין רב קומות

בחרנו להתחיל בגדול, ולספר לכם על הריזורטים המודפסים שישנו, ממש פיזית, את העולם – אבל מדפסות תלת מימד מביאות איתן חדשנות בעוד אפיקים רבים ושונים. הנה כמה שחשוב לדבר עליהם:

הדפסת רקמות ומדפסות תלת מימד בשירות הרפואה

במחצית שנת 2020 אושפזה בת 13 עם שברים מורכבים בידה. אסטרטגיית הטיפול בילדה כללה הדפסת דגם היד במדפסת תלת מימד, בחירת שיטת הטיפול ואימון “על יבש” – ואז ביצוע ההליכים שנבחרו על היד. הילדה החלימה היטב ובמהירות, והרופאים מציינים כי טכנולוגיית תלת מימד הצילה את ידה של הילדה. וזה ממש לא הבשורה הכי מפתיעה. באפריל 2019 הצליח פרופסור דביר מאוניברסיטת תל אביב להדפיס לב אנושי חי, תוך שימוש בתאי גזע כחומר ההדפסה. המחקר המצליח שהתפרסם בכל העולם עשוי לייתר את תרומת האיברים והתור הארוך, בכל העולם, להשתלת איברים מצילת חיים.

בנייה מהירה של אבי-טיפוס (פרוטוטייפים)

בסוף שנת 2020 רכשה חברת פולקסווגן שתי מדפסות תלת מימד ענקיות מימדים, לטובת הדפסת מספר חלקים בתהליכי הפיתוח של אבי טיפוס לדגמים החדשים, לפני המעבר לייצור המוני. היכולת להדפיס מספר קטן של חלקים בדיוק רב ואפילו תוך שליטה מלאה על הצבעים (מבלי לייקר את תהליך הפיתוח של אב הטיפוס) הפכה את פיתוח הדגמים החדשים קלה, מהירה, יעילה, זולה ואקולוגית יותר. גם בחברות סטארטאפ ועבור ממציאים ומפתחים פרטיים, האפשרות להשתמש בשירותי הדפסת תלת מימד מקלה על פיתוח של אב טיפוס, אפילו בשלב גיוס משקיעים או בדיקות היתכנות.

בואו נדבר על אוכל

וכמובן, מהתחומים המסקרנים בהדפסת תלת מימד נמצא את הפיתוח של “בשר תורבת” בהדפסת תאי שריר ובטעמים שמי שזכה לטעום מספר שהם דומים מאוד למקור. טכנולוגיות חדשנות של הדפסת תלת מימד מאפשרות הדפסה של מוצרים למאכל שהם דומים לבשר – אבל הם גדלים במעבדה בצורה של תאים ואינם מצריכים גידול ושחיטה של חיות. מתאים מאוד אפילו לטבעונים.

מדפסות תלת מימד בעולם ההשקעות

כמו בעולם הצרכנות, גם בעולם ההשקעות אנחנו רואים את גלי השינוי שמביאות איתן מדפסות תלת המימד: חברת השיווק רמי לוי השקיעה ממש לאחרונה כ – 20 מיליוני שקלים בתחום הדפסות הבשר המתורבת; חברת סייבור-איט שמדפיסה גם היא בשר מלאכותי הונפקה בבורסה בתל אביב בסוף 2020 לפי שווי שוק של 170 מיליוני שקלים; חברת ננו-דיימנשן הגרמנית העוסקת בהדפסת תלת מימד של רכיבי אלקטרוניקה טיפסה מחודש מאי 2020 ב – 1000% בערכה, מ 1.43 דולרים למניה למעל 10 דולרים למניה – ועוד.

בדיקה ,השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
מהו הפרויקט האלטרנטיבי של ערב הסעודית?
לונדון עיר העסקים
בית המלכה ועיר עסקים: לונדון
סקירת שוק אלטרנטיבית 23 05 21
סקירת שוק אלטרנטיבית – מלחמת המטבעות כובשת את זירת ההשקעות
etoro
רובין הוד הישראלית? ETORO כובשת את העולם בסערה
מאנדיי
מאנדיי בדרך לגיוס ענק