משקיעים ומהמרים

שוק ההון טומן בחובו תמיד אפשרויות להשקעות רווחיות. אם נסתכל רק על המדדים הבולטים בחמשת השנים האחרונות, נגלה כי הם עלו בשיעור ניכר. בשוק ההון יש תמיד חברות וסקטורים שנמצאים בסימן עלייה, ואנחנו מכירים את המשיכה לרכוש מנייה או מוצר השקעה אחר, כשאנחנו מרגישים שערכו הולך לעלות.

יש הבדל בין “השקעה” לבין “הימור”. השקעה היא הפעולה של קבלת בעלות על מוצר כלשהוא על מנת להרוויח מערכו כשהוא יעלה. זה אומר שאם רכשתי בקבוק יין, יהלום, דירה או מנייה של חברה לצורך השקעה ומחירה עלה – ההשקעה שלי צלחה.

הימור, לעומת זאת, מבוצע גם הוא לטובת גריפת רווחים אולם בניגוד להשקעה, הוא מבוצע בשל תחושת בטן או מבלי להסתמך על נתונים קונקרטיים שיגרמו לנו להניח שההשקעה תוכיח את עצמה. אפשר להמר על סוס מנצח במרוצי הסוסים, אפשר להמר על המספרים שיעלו בגורל בהגרלת הלוטו (אין צורך לנסות לנחש את החוקיות, פשוט מפני שאין כזו) – ובהחלט אפשר גם להמר על מוצרי השקעה כמו מניות.

מה ההבדל בין השקעה לבין הימור, איך האסטרטגיה שלכם משפיעה על סיכויי הרווח בתיק, ואיך לבחור נכון את ההשקעות שלכם? על כל אלה ועוד, לפניכם.

רוכשים מוצרי השקעה לפי תחושת בטן? אתם מהמרים.

אם מבדיקה מהירה עולה כי בחמשת השנים האחרונות המדדים הבולטים בשוק המניות, בארץ כמו גם בשוק האמריקאי, עלו בסך הכל – איך זה שמרבית המנהלים העצמאיים של השקעות פרטיות מדווחים דווקא על הפסדים? התשובה טמונה בבחירה לא נכונה של מוצרי השקעה, הרגלים לא נכונים של החזקת מוצרי ההשקעה (כלומר רכישה או מכירה שלא בזמן הנכון), וניהול לא אקטיבי מספיק של התיק. אם אתם בוחרים מה לקנות ומתי, כמו גם מה למכור ומתי, על פי תחושות בטן – אתם לא משקיעים, אתם מהמרים בשוק ההון.

הקו הדק המבדיל בין השקעה להימור

יש מי שיטען שכל השקעה בשוק ההון, היא בעצם הימור. ברור שהפקדת כספים בפיקדונות מטעם הבנק, למשל, היא לא הימור – היא השקעה, אולם ללא רווחים בצידה. בשוק ההון, ככל שההימור שאנחנו המשקיעים נוטלים הוא גדול יותר – כך הסיכוי שלנו להרוויח הוא רב יותר.

מה ההבדל בין השקעה להימור? בבחירת המוצרים שבהם תשקיעו, ההבדל הוא אחד: ידע. כשאתם בוחרים מוצרי השקעה לפי השם ,האינטואיציה, התמונה בראש העמוד של פלטפורמת ניהול התיק שלכם או ידע מוגבל שהרווחתם שנייה לפני שלחצתם על כפתור הרכישה – אתם מהמרים. כשאתם לוקחים את הזמן להכיר את ההעדפות של משקיעים בשוק, הכוחות המפעילים את השוק (המשתנים חדשות לבקרים), הסקטורים המובילים בהשקעות ותחזיות של אנליסטים שאתם סומכים על דעתם, ומפעילים שיקול דעת ברמה סבירה בבחירת ההשקעות שלכם – אתם משקיעים. האם השקעות מושכלות מבטיחות שלא תפסידו? ממש לא, אבל כשתלמדו לאסוף נתונים, לנהל את התיק ולבצע פעולות רכישה ומכירה על פי נתונים, כנראה שתגדילו את התשואה שלכם.

כלים שיעזרו לכם להשקיע במקום להמר

מעבר לבחירה מושכלת של כלי השקעה מסורתיים או אלטרנטיביים, נמליץ על היכרות עמוקה על כלים לניהול חכם של התיק שלכם, כשבראשן הפיזור והגידור של ההשקעות שלכם. כך אתם מגדילים את הסיכוי שהתיק כולו יישאר ברווח גם כאשר מוצר השקעה מסויים שבחרתם מתוך כלל התמהיל, דווקא מאבד ערך.

עוד המלצה שהשקעות בטוחות, במיוחד בשווקים מסויימים כמו שוק המט”ח או שוק הסחורות, היא להישמר מכלי המינוף המאפשר להגדיל רווחים של לכדי רווחים משמעותיים יותר (כמו גם להגדיל הפסדים במידה ויש כאלה). מינוף הוא חרב פיפיות והוא מומלץ למשקיעים מנוסים בלבד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תיק השקעות מנוהל
תיק השקעות מנוהל ובהתאמה אישית: הגיע הזמן לתת לכסף שלך לעבוד בשבילך
השקעה אלטרנטיבית
השקעות אלטרנטיביות: שטחי נדל”ן למשרד ועסקים מושכרים במחירים גבוהים, הביקוש לא גווע
ספייס איקס
מאסק מתכנן לבנות התיישבות על המאדים
השקעות נדל"ן בלונדון
המהפכה הלונדונית – כך הפכה בירת אנגליה למעצמת השקעות אלטרנטיביות בנדל”ן
חדשות אלטרנטיביות
חדשות אלטרנטיביות – השבוע שהיה בעולם ההשקעות