מייקל ג'ורדן

בעשורים האחרונים, עולם הספורט הפך להיות הרבה יותר ממשחק כדור כזה או אחר, מדובר בזירה עסקית תוססת, תאגידים מובילים בעולם מחפשים את הכוכב הבא, זה שיקדם את מוצרי ההלבשה וההנעלה, זה שיופיע בפרסומות לשעונים או לבשמים, וזה שיקדם מכירות לרכבי יוקרה. עבור תאגידים גדולים, ספורטאים מובילים עשויים להיות “מכרה זהב”, רק צריך לדעת לבחור את הכוכב הנכון, בזמן הנכון. ב-1984 לאדידס היה הכל, היא הייתה חברה בינלאומית שספורטאים רדפו אחריה כדי לקבל חוזים, אחד מהם היה מייקל ג’ורדן, ספורטאי צעיר ולא מוכר, עבור ג’ורדן אדידס הייתה הבחירה הטבעית, אך אדידס החליטה לא להחתים את ג’ורדן. מה הסיבה? משחק הכדורסל בשנות ה-80 היה אחר, אדידס חיפשה סנטר גדול ומשמעותי, וג’ורדן לא התאים לתפקיד. למרות חילוקי דעות בהנהלה, בסופו של דבר הוחלט כי לג’ורדן אין את הנתונים להיות הכוכב שאדידס מחפשת. כיום, הנהלת אדידס יכולה רק לדמיין, מה היה קורה אילו היו מחתימים את מייקל ג’ורדן באדידס בקיץ 1984, ג’ורדן הוכיח שהוא יודע לנצח כספורטאי ואיש עסקים, לעולם אל תהמרו נגדו.

ההימור הגדול של נייקי

הרבה לפני שמייקל ג’ורדן הגיע לנייקי, החברה ייצרה נעלי ספורט, ב-1978 נעלי הריצה שפיתח פיל נייט היו הצלחה גדולה. לאורך שנות ה-80 נייקי צמחה, אך עדיין לא הייתה שחקן משמעותי בעולם הספורט כמו המתחרה הגדולה, אדידס הגרמנית. באמצע שנות ה-80, ריבוק, קונברס ואדידס שלטו בעולם הספורט. נייקי, חיפשה דרך לפרוץ קדימה, להיות הדבר הגדול הבא. בשביל לפרוץ גבולות, נייקי הייתה צריכה כוכב בקנה מידה עולמי. היות, וכוכבים גדולים היות תחת חוזים עם החברות המתחרות, נייקי הימרה על כל הקופה, נער המכללות מצפון קרוליינה, מייקל ג’ורדן, אך הוא היה מעוניין באדידס שפשוט לא הייתה מעוניינת בו. ב-1984, ג’ורדן בחר ללבוש אדידס, למרות שהמכללה שלו הייתה תחת חוזה עם חברת קונברס, ג’ורדן סירב שוב ושוב להיפגש עם נייקי. בסופו של דבר, אמו, שכנעה אותו ללכת לפגוש את הנהלת נייקי, פגישה ששינתה עבור רבים את המציאות.

העסקה הגדולה

כאשר נייקי ניהלה מו”מ עם ג’ורדן,  היא הייתה חברה קטנה, הנהלת החברה הבינה את מה ששאר החברות כנראה לא הבינו. חשיבה מחוץ לקופסה, בניגוד לשאר החברות היא אפשרה לג’ורדן לצמוח ולפתח מותג נעלים משותף. הצפיות של נייקי היו למכור לאחר 3 שנים נעלים בשווי של כ-3 מיליון דולר בלבד, בשנה הראשונה מכרה החברה נעליים בשווי של כ-126 מיליון דולר. הנעליים המקוריות שיוצרו ב-1985, נמכרו בעשרות ואף מאות אלפי דולרים, נעלי המשחק של מייקל ג’ורדן מ-1985 נמכרו ב-560,000$.
מייקל ג’ורדן הצליח לשנות תפיסה ולעצב תרבות הנעלה והלבשה אחרת, בעבר, נעלי ספורט היו בשביל אימון או משחק, היום זה הרבה יותר מזה.
במבט לאחור, ג’ורדן ונייקי עשו את העסקה המושלמת, מאז 1984 ג’ורדן הרוויח ממותג הנעליים המשותף כ-1.3 מיליארד דולר. נייקי, הפכה לחברת ההנעלה וההלבשה הגדולה ביותר בעולם עם שווי שוק של כ-35 מיליארד דולר. המותג המשותף AIR JORDAN  מניב לנייקי הכנסות שנתיות של כ-4 מיליארד דולר בכל שנה.
כיום, נייקי מפזרת סיכונים, ניתן לראות את המותג צומח גם בתחומים נוספים כמו כדורגל ועוד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מטבעות קריפטוגרפים
סיכום שבועי בשוק הקריפטו: מי המטבע המוכר שזינק והשאיר את כולם באבק?
קטי ווד
חדשנות משבשת: קאת’י ווד וקרן ההשקעות ARK
שמן הקנאביס בסל התרופות
שמן הקאנביס בסל התרופות הישראלי?
מוניות אוטונומיות
היסטוריה: חברה למוניות אוטונומיות מקבלת רישיון בסין
עליבאבא ואמאזון
מזרח ומערב: עליבאבא מול אמזון