יוניברסל מיוזיק

מנגנים קפיטליזם?

באמצע שנת 2020, הודיעו האומן המוערך בוב דילן ותאגיד הענק של המוזיקה יוניברסל מיוזיק על עסקת ענק בדבר מכירת זכויות הפצה. דילן מכר את כל זכויות ההפצה שלו על כל השירים מכל האלבומים שלו מאז שנות השישים ועד לאלבום האחרון שיצא ב – 2020, תמורת סכום שלא פורסם אולם מוערך במאות מיליוני דולרים.

בוב דילן יודע למה בחר לוותר על זכויות ההפצה של יצירותיו דווקא לטובת תאגיד המוזיקה יוניברסל – מדובר בתאגיד המוזיקה הגדול בעולם, המייצג בימים אלה את האמנים המפורסמים והמוכרים בעולם. כבר בתחילת שנת 2020 הודיעה ויוונדי, תאגיד התקשורת הצרפתי המנהל את קבוצת יוניברסל מיוזיק, על כוונתה להוציא להנפקה את יוניברסל.

יוניברסל יוזיק – גם כאן בישראל

רשימת הכוכבים שיוניברסל מיוזיק מייצגת היא כמעט אין סופית. ביניהם נוכן למצוא לאורך השנים למשל את להקת אבבא, אמינם, אשלי סימפסון, בילי אייליש, להקת בון ג’ובי, 2U, ליידי גאגא, קניה ווסט, ועוד רבים ומובילים. החברה פועלת ממטה הארגון בקליפורניה אולם מפעילה עשרות לייבלים מקומיים במדינות שונות ברחבי העולם. ביוני 2020 הודיעה החברה כי היא מתעתדת לפתוח משרדים גם בישראל ולהתמקד בייצוג כוכבים עולים במוזיקה המקומית שלנו. כבר חתומים על חוזי הקלטות עם יוניברסל מיוזיק אמנים ישראליים מובילים כמו סטטיק ובן אל, לולה מארש, אסף אבידן, ואחרים.

כמה שווה יוניברסל מיוזיק?

יוניברסל מיוזיק גרופ נמכרה לחברה הצרפתית ויוונדי בשנת 2004, והיא כיום המחזיקה של מרבית מניות החברה והמנהלת אותה בפועל. החברה ממעטת לפרסם נתונים כספיים מפורטים מעבר לנדרש בגין פעילותה, אולם אנחנו יודעים כי מדובר באחת משלושת תאגידי המוזיקה שמחזיקים ביחד יותר מ – 80% מהפעילות בתחום בעולם (השניים הנוספים הם וורנר מיוזיק וסוני). ההנחה היא כי החברה תונפק סביב שווי שוק של בין 35 ל – 40 מיליארדי אירו.

עוד אנחנו יודעים שבסוף שנת 2019, בוצעה עסקת רכש של כ – 10% מהחברה. המניות נרכשו על ידי התאגיד הסיני Tencent, תאגיד טכנולוגי ענק. שווי העסקה הוערך אז בכ – 30 מיליארד אירו.

ניסיון שני להנפקה

ויוונדי הודיעה כבר בשנת 2018 על כוונתה להנפיק את יוניברסל מיוזיק, שגם אז הייתה הבית המוזיקלי של האמנים החשובים בעולם. אז, נתקלה החברה במורכבויות שגרמו לה לסגת מהתהליך. כעת, התעורר עניין חדש בהנפקה והחברה מקווה לבצע את ההנפקה בשנתיים הקרובות.

ההכרזה מגיעה לאחר הכרזה דומה של המתחרה

בתחילת השנה הודיע תאגיד המוזיקה וורנר (Warner Music Group), שגם הוא מייצג כמה מהאמנים הבולטים בשוק בשנים האחרונות ביניהם אד שירן וקייטי פרי, על כוונתו לבצע הנפקה ראשונה לבורסה. אמנם, מדובר בתאגיד קטן ביחס ליוניברסל מיוזיק ובהנפקה משמעותית פחות, אולם אפשר להניח כי ההכרזה של וורנר מיוזיק גרופ בהחלט סיפקה דלק להנפיק את יוניברסל מיוזיק. וורנר מיוזיק אכן הונפקו, במהלך שנת 2020, ועד סוף 2020 עלה ערך המניות שלה בכ – 26%.

יוניברסל מיוזיק, שדיווחה על רווחים שנתיים של מעל מיליארד ורבע אירו במהלך 2020, על עלייה של כמעט 30% בצריכת התכנים המוצעים באפליקציות סטרימיניג דיגיטליות (כמו ספוטיפיי), מקווה להגיע להישגים דומים עם ביסוס המעמד בבורסה באירופה ומימון חלק ניכר מהפעילות באמצעות גיוסים ממשקיעים.

ההנפקה – בבורסה באמסטרדם

יוניברסל מיוזיק מתכוונת לבצע את ההנפקה דווקא בבורסה באמסטרדם. זאת, על רקע המתיחות בין הבורסות בארה”ב ובסין ורצון החברה להתבסס גם בשוק המוזיקה האירופאי. מייד לאחר ההנפקה מתעתדת החברה לחלק דיבידנדים למשקיעים בשיעור של כ – 60% מסך המניות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אנרגיה ירוקה רוח מים ושמש
רוח, מים ושמש
תשתיות ואוויר נקי
זהב OUT – תשתיות ואוויר נקי IN
החשבונאות החדשה – מה צופן העתיד בתחום החשבונאות?
ניקוי אוקיינוס
האם טכנולוגיה מתקדמת תאפשר לנקות את האוקיינוס?
שוק המטח
השקעה אלטרנטיבית: המדריך למשקיע המתחיל בשוק הפורקס, השוק הגדול בעולם