טסלה אדומה

רכבי טסלה החלו להימכר בסין בשנת 2013 וככל שחלף הזמן היחסים בין הממשל הסיני ליצרנית הרכבים החשמליים הלכו והעמיקו. למעשה, טסלה זכתה לקבלת פנים חסרת תקדים בסין, הוענקו לה תמריצים ממשלתיים שחברה זרה מעולם לא קיבלה, בין היתר טסלה לא נדרשה למצוא שותף מקומי והקימה את מפעל הענק שלה בשנחאי באופן עצמאי לחלוטין. בשנת 2019 נפתח מפעל טסלה בסין ובמהלך שנת 2020 נמכרו בשוק המקומי כ – 130 אלף רכבי טסלה שיוצרו בו, כ – 21% מכלל מכירותיה של טסלה בשנה זו.

לאחרונה ישנם סימנים לכך שמעמדה של טסלה בסין מתערער. לצד מספר אירועים שהעלו חששות לבטיחות לוקה בחסר, גורמים ביטחוניים בסין החלו טוענים כי רכבי טסלה עשויים לשמש את ארה”ב לצרכי איסוף מידע רגיש אודות אזרחים סיניים, חברות מקומיות ומתקנים ביטחוניים בסין.

התנצלות והבטחה להידוק ביקורת פנימית

לקראת סוף שנת 2020 מספר רכבי טסלה בסין סבלו מתקלות כגון האצה עצמית פתאומית ומצברים שעלו באש. ברשתות החברתיות הפך ויראלי סרטון בו עובד חברת טסלה משוחח עם לקוח אודות שריפה שאירעה במכוניתו. אירועים אלה העלו חשדות שטסלה חסכה בעלויות ייצור על חשבון בטיחות כלי הרכב שמכרה בסין. ממשלת סין פתחה בבירור, טסלה פרסמה התנצלות ואלון מאסק עצמו הבטיח הידוק אמצעי אבטחת האיכות והקפדה מדוקדקת על התקנות.

אירועים אלה קדמו אך במעט לצעדים שהממשל הסיני החל נוקט כנגד טסלה, לכאורה על רקע חששות מניצול כלי הרכב לצרכי ריגול. ערעור מעמדה של טסלה כחברה התורמת להתפתחות שוק הרכבים החשמליים בסין שימש קרקע פורייה למהלכים שייתכן ויש להם סיבות נוספות, נסתרות, שאינן קשורות דווקא לצורך למנוע איסוף מידע רגיש באמצעות מצלמות הרכבים החכמים ומערכות נוספות בהם.

תגובה לצעדים אמריקנים כנגד ענקית הטכנולוגיה וואווי

יש לשם לב לעיתוי בו החל הממשל הסיני לפרסם הנחיות המגבילות שימוש ברכבי טסלה על רקע ביטחוני. באמצע מרץ 2021 נערכה באלסקה פסגה אמריקנית – סינית הראשונה מאז הושבע הנשיא ביידן לתפקיד. בחודשים שקדמו לפסגה הממשל האמריקני נקט בצעדים כנגד חברת Huawei מנימוקים הדומים באופן מעורר חשד לאלה שהניעו, לפחות באופן רשמי, את הסינים לפעול כנגד טסלה. נראה כי העויינות שפיתח הממשל הסיני כלפי טסלה מקבילה לזו של הממשל האמריקני כלפי וואווי, אין מדובר בסוגיות ביטחוניות גרידא אלא בהסלמה של מאבק על בכורה עולמית בתחומי טכנולוגיה, כלכלה וצבא גם יחד.

אין כוונה לנצל פוטנציאל לאיסוף מידע רגיש

בעוד ממשלות ארה”ב וסין נאבקות זו בזו על גב חברות כגון וואווי וטסלה בשטח אין סימנים המעידים על כוונה לנצל לצרכי ריגול מוצרים עתירי טכנולוגיה הנמכרים לציבור הרחב, ובכלל זה גם לאנשי צבא ונושאי תפקידים ביטחוניים.

הדגמים החדשים של רכבי טסלה מצוידים בשמונה מצלמות, שלל רגשים ומערכת מכ”ם. הרכבים מנהלים תקשורת קבועה עם שרתי חברת טסלה ואין ספק שבאופן תיאורטי ניתן לדלות ממאגרי הנתונים מידע רגיש, אודות מתקנים צבאיים למשל. באותו אופן טלפונים חכמים של Huawei יכולים לשמש לצילום, האזנה ואיסוף נתונים לצרכי ריגול. בפועל אין ראיות לכוונות מצד גורם כלשהו לנצל פוטנציאל זה. זו כנראה הסיבה לכך שצעדי הממשל האמריקני לא הסבו נזק משמעותי לחברה הסינית והתקווה בטסלה היא שגם ההשפעה של צעדי הממשל הסיני כנגדה תהיה מינורית.

טסלה מודעה

יש לזכור שמניית טסלה (NASDAQ: TSLA) הכפילה את ערכה פי עשר במהלך שנת 2020 ולכן הירידה המתונה מתחילת 2021 היא ככל הנראה תיקון לנסיקה זו ולאו דווקא תוצאה של השינוי ביחס לו זוכה החברה מצד הממשל הסיני וההשפעה העשויה להיות לו על היקף המכירות של טסלה בסין.
לא ממשלת סין היא זו שטסלה צריכה לדאוג לגביה אלא התחרות הגוברת מצד יצרניות סיניות של רכבים חשמליים דוגמת Xpeng (NTSE: XPEV), Nio, Li Automotive (NASDAQ: LI), SAIC ו- BYD.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הנדלן הלוגיסטי לוהט
הנדל”ן הלוגיסטי לוהט
השקעה בתשתיות
איך נכון להשקיע בקרן תשתיות?
סקירה אלטרנטיבית 25.4.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
קרנות חוב כאלטרנטיבה לשוק האג”ח הסחיר בסביבת ריבית עולה
סטרימינג
סאות’פארק והתחרות בסטרימינג: ענקית המדיה ViacomCBS תשלם עבור שש עונות 900 מיליון דולר