מודרנה ופייזר

כתבה: דניאל לאור

המשקיעים חוגגים: כך מודרנה ופייזר משנות סדרי עולם

המנצחות של שנת 2020 הן ללא ספק חברות הפארם שהצליחו למנף את פעילותן לצורך פיתוח חיסונים נגד הנגיף ששיתק את העולם. שנים של פיתוח ומחקר הובילו את מודרנה ופייזר להשפיע לא רק על בריאותם של מיליונים ברחבי העולם אלא גם על הכיס של המשקיעים

זה לא סוד שתחום ההשקעות האלטרנטיביות הולך ותופס תאוצה, כאשר תחום הנמצא במוקד הבמה הוא ללא ספק חברות הביומד. מדובר בחברות שמפתחות תרופות ועוסקות במחקר רפואי פורץ דרך שבכוחו לשנות את חייהם של מיליונים ברחבי העולם, דרך שימוש בטכנולוגיות כמו גם במיטב אנשי המקצוע המתאגדים יחדיו לעבר מטרה משותפת. מדובר בתחום מרתק המשלב בין עולם הרפואה לבין עולם הטכנולוגיה, ועל כן בעבור משקיעים חכמים שמחפשים לגוון את תיק ההשקעות ניתן לומר כי המניות של החברות הללו מהוות הזדמנות, בייחוד על רקע השנה האחרונה. בשנה החולפת נתקל העולם באתגר שלא היה כמותו מזה 100 שנים – מגפה עולמית שהובילה למותם של מיליונים ולהשבתה מוחלטת של הכלכלה, ובהתאם לכך הובילה את חברות הביומד לקדמת הבמה. מי שהצליחו בסופו של דבר למנף את פעילותן הן מודרנה ופייזר שהצליחו בתוך תשעה חודשים בלבד לפתח חיסון יעיל, ובהתאם לכך להזניק את המניות.

למרות ההצלחה, מודרנה עדיין מפסידה

חברת מודרנה היא ביוטכנולוגית המתמחה בפיתוח של תרופות באמצעות טכנולוגיה בשם RNA. החברה נוסדה בשנת 2010 ומעסיקה כ 830 עובדים בלבד, רובם עובדים ממטה החברה בארה”ב. המדען הראשי של החברה הוא ד”ר טל זקס שעתיד לקבל בקרוב דוקטור לשם כבוד בעקבות פיתוח חיסון הקורונה. מאז שנת 2014 מתמקדת החברה בפיתוח של תרופות אולם ביחס למתחרות, היא אינה מפרסמת מאמרים רפואיים ולמעשה פועלת בחשאיות כמעט מוחלטת. שווי החברה בשנת 2020 זינק לסכום של 30 מיליארד דולר, וזאת לעומת השנה הקודמת עם שווי של 7.5 מיליארד דולר בלבד. כיום המנייה של החברה נסחרת ב 130 דולר וע”פ הערכות היא עתידה להזניק את הכנסותיה בשנה הבאה ל 9.7 מיליארד דולר בזכות פיתוח חיסון הקורונה (המעניק הגנה של 95%) לצד שיתופי פעולה עם מדינות רבות בעולם וכן מענקים אותה היא מקבלת  בזכות פיתוח החיסון. למרות ההישג הרפואי והמדעי, מודרנה עדיין מפסידה מיליונים בכל שנה. הרווחיות החריגה של מודרנה בשנה הקרובה בזכות פיתוח החיסון תוביל ע”פ אנליסטים לשורת רווח של 4.5 מיליארד דולר, ולכן ניתן לצפות כי ההפסדים של החברה יימחקו ובהתאם לכך היא תהפוך לרווחית לאחר שנים רבות של עשייה.

פייזר: השמיים הם רק הגבול

ביחס למודרנה, פייזר היא חברת ענק שמעסיקה מעל ל 90,000 עובדים כמו גם נחשבת למומחית בתחום טכנולוגיית תסיסה אותה היא פיתחה ומשתמשת באופן בלעדי. החברה הוקמה בשנת 1894 והייתה אחראית בין השאר על פיתוח של תרופת הפניצלין לצד תרופות נוספות כמו ויאגרה וכן תרופות לטיפול באפליפסיה שמהוות מאז ועד היום מנועי צמיחה בולטים. פייזר עתידה לספק 10 מיליון חיסונים בכל שבוע, ובהתאם לכך חוזה הכנסות של החברה נאמד ב 15 מיליארד דולר. מדובר בענקית תרופות שהשלימה הישג מדעי מרשים שעתיד להשפיע על הכלכלה העולמית אך בעיקר על שתי המתחרות שקיבלו תהודה ציבורית וכלכלית אדירה, וכעת צריכות להוביל לתוצאות דרך סבבי גיוס נוספים לצד חתימה על הסכמים עם מדינות נוספות שמחכות בקוצר רוח לקראת החיסונים. לסיכום, ניתן לומר כי השקעות אלטרנטיביות תפסו תאוצה לא מעט בזכות אותן חברות שהצליחו לעשות היסטוריה – ולהתניע מחדש את הכלכלה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ביטקוין
רכבת המטבעות – מה קורה לביטקוין?
שוק ההון
שוורים ודובים: עליות שערים באסיה, חברת המדיה והפיננסים רקוטן מזנקת ב- 4%
הראפר סנופ דוג משתלט על שוק הקריפטו וה – NFT
שוק ההון בבועה
האם שוק ההון בבועה, ואם כן מה צפוי לקרות ומה האלטרנטיבות?
השקעה אלטרנטיבית
דירה להשקעה או השקעה אלטרנטיבית?