פטרית כמהין

פטריות המזל: הפטריות היקרות בעולם תוצרת כחול לבן

מסתבר שהשקעה טובה אפשר למצוא כמעט בכל מקום – השאלה היא כמה מפותח חוש הריח שלכם לעניין. סטארט אפ חדש ישן, שפועל מהרי רמת הגולן בישראל, גייס לאחרונה 5 מיליון דולרים, לטובת המשך פעילות ופיתוח בתחום מפתיע: גידול כמהין בישראל. הם עושים את זה (כמעט) בדרך המסורתית, ומשלבים טכנולוגיה שאפשר, אם מתאמצים, לכנות אותה פוד-טק. הכל על המיזם החדש שצמח ממש פה, מתחת לאף שלנו, ומייצא פטריות במחיר של זהב לכל העולם.

פטריות כמהין – זה משחק של ביקוש והיצע

במתחם הגידול הטבעי של פטריית הכמהין, השפעות הרות אסון על צמיחתן. תהליך ביעור היערות הכל כך לא אקולוגי דרס ביד גסה שטחים נרחבים של מחייה עבור אותן פטריות שחורות, הגדלות מתחת לאדמה ובצמוד לקליפות עצים מסוגים מסוימים בלבד. לצד הקיטון בשטחי המחיה שלהם, גידול בביקושים שלח עוד ועוד מתעניינים “לצוד” אחר אותה פטרייה ייחודית בעלת ריח אופייני חזק, והנה, נוצר עודף ביקוש שההיצע לא יכול לספק, מפני שבעולם עוד לא מיסדו שיטות מסחריות לגידול פטריית כמהין.

הסיפור החל לפני כעשור

אפשר לכנות את חברת אילסר חברת סטארט-אפ, אולם על אף שמדובר בתהליך ארוך של מחקר ופיתוח, בסופו של יום חלק הארי מבין כעשרת העובדים שלה כרגע (אחד מהם, אגב, הוא כלב פוינטר) הם אגרונומים בעלי ידע והתמחות בתחומים חקלאיים יותר, ככל הנראה, מאשר בחדשנות טכנולוגית. כבר לפני כעשרים שנה הם התחילו לחקור את האפשרות לגידול מתורבת של פטריית הכמהין השחורה החורפית (כיום הם מגדלים גם את הזן בקיצי של אותה פטרייה), ולפני עשור הניסיונות שודרגו לכדי ארגון ביו-טק, עם תוצרים מועטים אבל מספקים בכל שנה. זה לקח עוד שמונה שנים עד שהחברה הבשילה לכדי גיוס הון לטובת המשך הפעילות – שמונה שנים של ניסוי ותעייה, של מחקר ופיתוח, של הנבטת נבגים עדינים של הפטרייה היקרה באזורים ובתנאים משתנים, עד שהם הצליחו (אגב, פטריית כמהין גדלה לגודל שראוי לקטוף בתוך לא פחות מאשר 5-8 שנים בדרך כלל).

השנה, ניראה יבול מרשים של פטריות כמהין שחורות מהזן החורפי, שמחירן מאמיר עד ל – 2,000 ₪ לק”ג (כמובן שהרכישה היא בדרך כלל בעשרות ק”ג). אילסר, החברה הישראלית הראשונה הצפויה לגדל פטריות כמהין חורפיות בתהליך מבוקר בעל מספר שלבים, כבר קטפה פטריות כמהין במשקל של 100 ואפילו 200 גרם, והיבול רק הולך וגדל. הם עושים את זה על ידי “שתילה” מבוקרת של נבגי פטריית הכמהין מעל גזעי עצים מסויימים בחווה בשטח של מעל 500 דונמים, במזג אוויר אירופאי שבארץ אפשר למצוא רק באזור הרמה הגבוה בגולן. את הקטיף הם מבצעים כיום ממש כמו בדרך המקורית – בעזרת כלב פוינטר מיומן היטב, שיודע למצוא עד ארבע ק”ג (נזכיר: 8,000 ₪) של פטריות כמהין בשעה.

אילסר השלימה סבב גיוס של 5 מיליוני דולרים

במרץ השנה (2021) השלימה חברת אילסר סבב גיוס מוצלח של 5 מיליוני דולרים, בעיקר מטעם משקיעים פרטיים (שחיפשו, כפי הנראה, את ההשקעה האלטרנטיבית הבאה שלהם) וקרן הון סיכון שמתמחה בפרויקטים בתחום הפוד-טק והביו-טק בתחילת דרכם. החברה מדווחת כי ישתמשו בסכום שגוייס לשם המשך מחקר ופיתוח וייעול שיטת הגידול של הפטריות, אולי אפילו קיצור זמן הצמיחה שלהן לטובת הפחתת ההשקעה בכל פטריה טרם מכירתה. אילסר מוכרת כיום את התוצרת שלה לרוכשים פרטיים אולם התקווה היא שהגיוס האחרון יאפשר את המעבר למכירת פטריות כמהין, מתוצרת הארץ, בכל העולם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות חוב כאלטרנטיבה לשוק האג”ח הסחיר בסביבת ריבית עולה
פורד
פורד משקיעה בעתיד עם שותף קוריאני: 11.5 מיליארד דולר בשלושה מפעלי סוללות ובמפעל טנדרים חשמליים בארה”ב
ביידו
Baidu: אימפריית הטכנולוגיה הסינית כובשת יעדים חדשים ומפתיעים
מטבעות קריפטוגרפים
שוק הקריפטו 2022: למה את’ריום מסתמן כהשקעה טובה יותר מביטקוין?
תכנון פיננסי
ארבעה עקרונות לתכנון פיננסי אלטרנטיבי לשנת 2022