ההשקעה הירוקה של הסעודים

ערב הסעודית שנחשבת למדינה החזקה בעולם מבחינת ייצוא נפט מתחילה להבין כי הביקוש בעבור הזהב השחור שלה פוחת, ובמקומו עולה לגדולה האנרגיה הירוקה. כיצד ההשקעה בגובה 700 מיליארד דולר משפיעה על היכולת של סעודיה לשמר את כוחה? להלן הפרטים.

השקעה בגובה 700 מיליארד דולר: כך סעודיה מבססת את כוחה מחדש

 ערב הסעודית מחזיקה ע”פ כרבע מעתודות הנפט הגולמי, ועל כן היא נחשבת למעצמה מספר אחד בעולם בייצוא של נפט למדינות רבות בעולם. כידוע, ערב הסעודית היא מדינה עשירה לא מעט בזכות ההתבססות שלה בתחום הנפט, כאשר רוב הכלכלה שלה מבוססת אך ורק על נפט. עם זאת, בעשור האחרון נתקלת סעודיה באתגר בלתי צפוי: ביקוש הולך וגובר לאנרגיה ירוקה, הן בשל זיהום האוויר והן בשל המחירים הגבוהים של הנפט. מדינות רבות בעולם כולל ישראל כבר הצהירו על יעדים שאפתניים שנועדו להפחית את התלות בשימוש בנפט, ולכן סעודיה נאלצה לבצע חשיבה מחדש שנועדה להוביל ליצירה של אסטרטגיה המבוססת על המשך ייצוא הנפט אל מול מדינות כמו ארה”ב, מדינות האיחוד האירופי, יפן והמזרח לצד השקעה באנרגיה ירוקה. כסף כאמור לא חסר ובהתאם לכך החלה ממשלת סעודיה לקדם מיזמים שונים כמו גם השקעות בסדר גודל של לא פחות מ 700 מיליארד דולר.

באילו תחומים משקיעה סעודיה?

ההשקעה הירוקה של הסעודים מגיעה לידי ביטוי בעיקר בתחום של התפלת מים. למעשה, במדינת הענק שבה חיים מעל ל 34 מיליון בני אדם משתמשים בהתפלת מים בשיעור של מעל ל 50%, אולם ביחס למדינות שמשקיעות בתחום סעודיה עדיין נמצאת הרחק מאחור, לא מעט בשל הבירוקרטיה שמקשה מאוד על יזמים להקים פרויקטים ברחבי המדינה וספציפית בעיר הבירה ריאד. התפלת מים נחשבת לאחד התחומים הבולטים בתחום של אנרגיה ירוקה ולכן ההתמקדות של הסעודים בתחום היא חלק בלתי נפרד מהאסטרטגיה שנועדה להשקיע בהקמה של מתקנים שנועדו לשפר באופן דרמטי את אספקת המים לא רק ברחבי מדינת הענק אלא גם למדינות שכנות. תחום נוסף שהסעודים משקיעים בו היא עיר עתידנית בשם ניאום. מדובר בעיר אותה מקימים הסעודים בהשקעת עתק והיא מבוססת על שימוש בטכנולוגיה לצד מקורות של אנרגיה ירוקה כמו טורבינות רוח ופאנלים סולאריים שאותם ניתן לנצל בעקבות היותה של סעודיה מדינה מדברית, ובהתאם לכך לצמצם את התלות בנפט. ע”פ הערכות עד לשנת 2030 העיר תוכל לספק את השירותים לאזרחים באופן ירוק וטכנולוגי ולכן היקף ההשקעה בהקמה של העיר כמו גם בפיתוח של תוכניות טכנולוגיות נאמד במעל ל 500 מיליארד דולר.

היכרות עם קרן הרווחה הממשלתית

אחד מזרועות הביצוע הבולטים של הסעודים היא קרן הרווחה הממשלתית בשם פיף. הקרן היא זו שממנת את הפרויקט של הקמת העיר העתידנית כאשר בין המשקיעים בקרן ניתן למצוא חברה מוכרת – טסלה. הקרן כצפוי נחשבת לאחת מהקרנות היוקרתיות והעשירות ביותר בעולם בשל היקף נכסים בשווי של מעל ל 230 מיליארד דולר והשקעות חובקות עולם, לא מעט בתחום של אנרגיה ירוקה.

לסיכום, סעודיה דוהרת לעבר עידן חדשני המבוסס על אנרגיה ירוקה, ובכך מעניקה זריקת עידוד נוספת לתחום של השקעות אלטרנטיביות שזוכות לביקוש אדיר ולהבנה כי מדובר בפני העתיד, או כפי שרבים מכנים זאת – הזהב החדש.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אבטחת סייבר
גיוס ענק של החברה שאין לה שם – Noname Security
ביונד מיט
ביונד מיט – הסוף לבשר?
במטבעות דיגיטליים
השקעה במט”ח או במטבעות דיגיטליים?
טכנולוגיה
טכנולוגיה: מהפכת המזון העולמית, עד 2050 נצטרך כ- 70% יותר מזון בעולם
פקקים
הישראלים עומדים בפקקים: כיצד אתם יכולים להרוויח מכך?