דרום קוריאה

לאחרונה הודיעו מנהלי קרן העושר הקוראנית המנהלת כ-168 מיליארד דולר, כי חמישית בתיק הנכסים יושקעו במיזמים אלטרנטיביים, עוד הוסיפו מנהלי הקרן כי, עולם ההשקעות נמצא בסביבת ריבית אפסית שתישאר כך לאורך זמן רב. כיום, כ-16% מתיק ההשקעות של קרן העושר הקוריאנית מושקע בהשקעות אלטרנטיביות. כדי למצוא הזדמנויות חדשות, מנהלי קרן העושר מתכננים לפתוח משרד חדש בסן פרנסיסקו כדי למצוא מיזמים בעמק הסיליקון. עיקר המאמץ יהיה לאתר חברות טכנולוגיה ייחודיות ונכסים אסטרטגים.

דרום קוריאה היא אחת המדינות המפותחות והמתועשות בעולם עם כלכלה המדורגת במקום ה – 15 בעולם מבחינת תמ”ג לנפש (30,000 דולרים לשנה) ובמקום ה – 12 מבחינת כוח הקנייה (כשני טריליון דולרים לשנה). דרום קוריאה היא היצואנית השמינית בגודלה בעולם וגם היבואנית השמינית בגודלה. מגפת הקורונה גבתה, נכון לסוף אפריל 2021, כ – 3,000,000 קורבנות בכל רחבי העולם, והשפעתה הייתה עוצמתית וגורפת. מבחינה כלכלית הווירוס פגע בכל המדינות אולם היו כאלה שנפגעו יותר וכאלה שנפגעו פחות, מתאוששות במהירות וכך מצליחות, בסופו של דבר, להרוויחו מכל העניין. אחת ממדינות אלה היא דרום קוריאה שתפסה את מקומה של ברזיל בין 10 הכלכלות הגדולות בעולם. מעניין לבדוק מה היו המנועים שאפשרו לדרום קוריאה להתחזק כך והאם המדינה עומדת בפני בום כלכלי.

התמ”ג התכווץ ב – 1% בלבד ב – 2020

מבין 10 הכלכלות הגדולות בעולם בשנת 2019, שתיים נפגעו קשות מן הקורונה, הראשונה היא הודו שם התמ”ג התכווץ ב – 12.5% בשנה אחת והשנייה היא ברזיל שאיבדה 4%. כלכלת דרום קוריאה התכווצה ב – 1% בלבד ולפי ה-IMF (International Monitory Fund) התמ”ג של דרום קוריאה צפוי לצמוח בכ – 3.5% בשנת 2021. אחד הסקטורים המשמעותיים ביותר של כלכלת דרום קוריאה הוא טכנולוגיה ובמיוחד ייצור שבבים. בחודשים האחרונים אנו עדים למחסור עולמי בשבבים שגורם לקושי לעמוד בייעדי תפוקה, למשל בתעשיית הרכבים החשמליים. דרום קוריאה נהנית מן הביקוש הגובר שצפוי להימשך בעתיד הנראה לעין.

יכולת תמרון פיסקלית ומוניטרית

הקורונה גרמה לבורסות ברחבי העולם להתרסק והיו מי שדיברו על שפל שלא נראה מאז 1929 (תקופת השפל הגדול בארה”ב) או לפחות כזה הדומה למצב שנוצר ב – 2008 בשל משבר הסאב פריים. מסתבר שהעולם הרבה יותר יציב כלכלית ובתוך שלושה חודשים מרגע התחדשות המסחר מדדים רבים נסקו. מדד FTSE של קוריאה הדרומית רשם עליה של כמעט 50% בין מרץ 2020 לסוף יוני 2020, הישג נאה בהשוואה לכל מדינה אחרת במזרח הרחוק כמו גם ל-FTSE העולמי שרשם עליה של כ – 37% אחוזים “בלבד” בתקופה זו.

רמת חוב ממשלתית נמוכה עם יחס חוב – תוצר של 40% (לעומת 73% בישראל למשל) מעניקה מרחב תמרון. ממשלת דרום קוריאה עדכנה תכניות תמיכה וכך האיצה תהליכי צמיחה במשק, במיוחד במגזר הטכנולוגי על מאות החברות ובתי העסק הפועלים סביב תאגידי ענק עם סמסונג ו-LG בראש הפירמידה. שיעור האבטלה בדרום קוריאה עומד על 4%, התרומה מתיירות עומדת על 1% בלבד וזו סיבה נוספת לפגיעה המינורית, יחסית, של הקורונה.

אצטדיון קוריאה

הבעיה העיקרית – אוכלוסייה מתכווצת

נראה שהאתגר המרכזי של כלכלת דרום קוריאה הוא אוכלוסייה מתכווצת. בדרום קוריאה מתחזקת בשנים האחרונות תנועה פמיניסטית הדוגלת בהימנעות מנישואים ומהבאת ילדים לעולם. בשנת 2020,  לראשונה בתולדותיה, אוכלוסיית דרום קוריאה ירדה כאשר מספר הלידות ירד בכ – 11%. בדרום קוריאה מספר הילדים הממוצע לאישה הוא 1.1 בלבד, לעומת 3.1 בישראל למשל. אם לא יהיה שינוי ייווצר משבר דמוגרפי שיעיב על הכלכלה. ממשלת דרום קוריאה נוקטת צעדים מרחיקי לכת כדי להפוך את המגמה, בעיקר בדרך של חיזוק מעמד האישה, נכון לשנת 2020. לפי נתוני הפורום הכלכלי העולמי, מצבה של קוריאה הוא בכי רע מבחינת הפער בין גברים לנשים המרוויחות בממוצע כ – 35% פחות מגברים.

פריחה בסקטורים המרכזיים

בשנת 2017 נבחר נשיא חדש בדרום קוריאה, מון ג’ה-אין, והוא מוביל מהלכים המחזקים עוד יותר את המשק המבוסס של המדינה. תושבי דרום קוריאה הם משכילים, כוח עבודה איכותי ומסור, יחד עם מדיניות כלכלית נבונה, אחראים לפריחה בסקטורים עתירי טכנולוגיה כגון טלקומוניקציה, אלקטרוניקה, רכב, תעשיה כימית וגם בניית כלי שייט.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

תשלום בזיהוי פנים
תשלום בזיהוי פנים
מסע נוסטלגי בעולם טכנולוגי
קבוצת לגו: מסע נוסטלגי בעולם טכנולוגי
סקירת שווקים 09 05 2021
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
NFT
נובי, הארנק הדיגיטלי של מטא וה – nft של ענקיות הדיגיטל
גייטס
החלונות הגבוהים של ביל גייטס: מייקרוסופט עוקפת את אפל והופכת לחברה הגדולה ביותר בעולם