אנרגיה ירוקה

נכון לאמצע שנת 2021, חברת הביטוח “מגדל” מחזיקה בהשקעות בתחום האנרגיה הירוקה בהיקף הגדול ביותר מבין כל המשקיעים המוסדיים בישראל. ניראה שבזמן הקרוב צפוי פער זה להמשיך ולתפוח: מגדל פועלת אסטרטגית על מנת להגדיל את החלק של השקעות במיזמי הפקת אנרגיה מתחדשת, מתוך כלל ההשקעות שהיא מבצעת. לאור העניין של מגדל בהשקעות בתחום האנרגיה הירוקה, אין זה מפתיע שהיא בחרה להשקיע  800 מיליון ₪  בחברת “סונדיקס”, חברה המתמחה בפתרונות הפקת אנרגיה מן השמש וחשמל סולארי.

ההשקעה בסונדיקס באה כהמשך ישיר של רצף ההשקעות בחברות מתחום האנרגיה הירוקה כמו “דוראל גלובל”, שמגדל רכשה 20% ממניותיה עבור 110 מיליון דולרים.

השקעות בהיקף נרחב עוד יותר ביצעה מגדל בחברת סולאר אדג’, יצרנית ממירים וציוד נוסף למערכות סולריות; חברת אורמת; אנלייט; אנרג’יקס; סולרגרין ועוד.

סכום כולל של מעל 11 מיליארד בתחום האנרגיה הירוקה

יחד עם ההשקעה עליה הכריזה מגדל לאחרונה, 800 מיליון שקלים בחברת סונדיסק והפרויקט שהיא מבצעת להפקת חשמל סולארי ביפן, סך הכספים שהשקיעה מגדל עד כה בתחום האנרגיה הירוקה עומד על כ – 11 מיליארד שקלים. מדובר על כ – 3% מתיק ההשקעות של מגדל.

בסוף 2019 עמד סך ההשקעות של מגדל באנרגיה ירוקה על כ – 1% מתיק ההשקעות בלבד.

היקף ההשקעה צפוי להמשיך ולגדול כאשר הכוונה, כך מספרים במגדל, היא להגיע לסכום כולל של השקעה בתחום האנרגיה הירוקה של כ – 17 מיליארד שקלים עד שנת 2024.

תשואה צפויה של כ – 9%

אין ספק, שהשקעה בתחום האנרגיה הירוקה בכוחה לתרום למוניטין של מוסד פיננסי כמו חברת הביטוח מגדל – אבל לא רק המוניטין של מגדל מהווה בסיס לבחירה להשקיע בקלינטק: מדובר בהשקעה שיש לה פוטנציאל לייצר תשואות גבוהות במיוחד.

חברת סונדיסק כבר ביצעה 300 פרויקטים במערב אירופה ויפן ואפשר לשער שהפרויקט החדש שלה, המהווה את הסיבה להשקעה של מגדל, הצלחה באותו סדר גודל של פרויקטים דומים שביצעה החברה בעבר. אם כן, אטרקטיביות ההשקעה נובעת מהערכות אנליסטים לתשואה צפויה של 9% – 10%.

ייצור חשמל מהשמש זוכה לתמיכה רגולטורית

יש עוד יתרונות להשקעה בתחום האנרגיה הירוקה בכלל ובהפקת חשמל מן השמש בפרט.
למשל, בזכות ההשקעה שביצעה בסונדיסק נחשפת מגדל לאפשרויות להשקעה בתשתיות קלינטק, פרויקטים מניבים בדמות תחנות כוח שהקמתן כבר הושלמה והן עומדות הלכה למעשה בתפוקת החשמל שנועדו לספק.

יתרון חשוב נוסף הוא שהשקעה בהקמת מתקנים להפקת אנרגיה חשמלית מאור השמש זוכה לתמיכה רגולטורית במדינות רבות, כולל ברחבי מערב אירופה, ביפן, ובארצות שונות באפריקה.

גם ענקית ההשקעות JP Morgan פועלת בצורה דומה למגדל

מעניין לציין שבית ההשקעות הגדול JP Morgan  מבצע בשנים האחרונות, באמצעות קרן התשתיות שלו, השקעות בהיקף נרחב בתחום האנרגיה המתחדשת. ממש כפי שנוהגת חברת הביטוח מגדל, JP Morgan הגדילה את חלקו של תחום האנרגיה הירוקה בסך ההשקעות שלהם מ – 3% לערך מכלל השקעותיה לכ – 5% בתוך שנתיים. JP Morgan צפויה להמשיך להגדיל היקף ההשקעות בחברות מתחום האנרגיה הירוקה, סונדיסק ביניהן.

מעניין לציין שמגדל כבר השקיעה כ- 3 מיליארד דולרים גם בקרן של JP Morgan עצמה. באפריל 2020 סיים את תפקידו מנהל ההשקעות הראשי הוותיק של מגדל ולתפקיד נכנס מר גיא פישר. את האסטרטגיה להרחיב היקף ההשקעות בתחום האנרגיה הירוקה, ירש מנהל ההשקעות הראשי החדש מקודמו אולם ניכר היטב שהקו שאומץ קיבל משנה תוקף. מגדל הייתה מן המשקיעים המוסדיים הראשונים לאמץ מדיניות השקעה מבוססת ESG – Environmental, Social and Governance, מהלך המעיד על כוונה לבצע השקעות שבכוחן לקדם אג’נדות ראויות של צדק חברתי ושמירה על הטבע.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הקריפטו
כל מה שצריך לדעת על מיסוי השקעות בשוק הקריפטו
השקעות אלטנרטיביות של בלקרוק
פורשה
דוהרת קדימה: החשמלית החדשה של פורשה
נדל"ן וירטואלי
העתיד הוא עכשיו: מחירי הנדל”ן הוירטואלי בעלייה חדה
מאנדיי
מאנדיי בדרך לגיוס ענק