משאבת נפט

הביקושים לנפט רק עולים, ויש שיאמרו שמחיר שיא של 100 דולרים לחבית הם הימור מציאותי לסוחרים בחוזים עתידיים בתחום. ביחד עם זאת, השקעה בנפט היא לא ברת קיימא, היא לא ידידותית לסביבה או מתאימה למסקנות וועידת גלזגו לאיכות הסביבה שזה אך הסתיימה – וייתכן שלא תהיה רווחית לאורך זמן. מה האלטרנטיבות להשקעה באנרגיה ממקורות שאינם מתכלים, ובאיזה מהערוצים כדאי להשקיע כעת?

עם הגידול באוכלוסייה עולה גם הביקוש לאנרגיה, התחממות כדור הארץ ושיוניי אקלים הם תוצאה בלתי נמנעת של שימוש באנרגיה המופקת תוך שריפת דלק מאובן, נפט המכונה “הזהב השחור”, פחם וגז טבעי. נשאלת השאלה עד כמה אטרקטיביות עשויות להיות השקעות באנרגיה ירוקה? כדאי לדעת שהשקעות בתחום האנרגיה המתחדשת משקפות פרופיל סיכון-תשואה רב פוטנציאל, זאת בפרט בתקופות של משבר, חוסר וודאות ותנודתיות בשוק ההון. ישנן סיבות טובות מאוד להשקיע באנרגיה ירוקה, מהן כאלה שהן כלכליות נטו ואינן מושפעות משיקולים עקרוניים כמו רצון לתרום למאמץ המלחמה בהתחממות הגלובלית ולשמירה על הסביבה.

דווקא בתקופות של מודעות סביבתית – מחירי הנפט מרקיעי שחקים

בשנת הקורונה ירד הביקוש לנפט ובעקבות כך גם פחת הייצור שלו. עם הדעיכה של הוירוס ששיגע את העולם, ארגוני נפט רבים שקיצצו את פסי הייצור והעובדים לא הצליחו לאושש את כמויות הייצור של הנפט ונוצר מחסור בנפט. לצד ההיצע המתדלדל, הביקוש עלה ביחס לתקופת הקורונה עם שיבת המטוסים והשימוש בדלקים פוסיליים, החורף הקר הצפוי באירופה ובסין הוסיף גם הוא לביקושים הגבוהים. התוצאה? על אף הצורך האמיתי להפחית את השימוש במקורות אנרגיה שאינם ידידותיים לסביבה כמו נפט וגז – הביקוש להם מרקיע שחקים וסין אף הודיע שתרכוש גז בכל מחיר. רוסיה, המחזיקה מלאי של גז נוזלי, מתכוונת לחייב את אירופה להתקין קו העברה של גז נוזלי אליה, להגדלת כמויות הגז המסופקות למדינות מערב אירופה.

רגולציה שמטרתה הגבלת פליטות גזי חממה

ממשלות רבות פועלות בדרך של רגולציה להגביל את פליטות גזי החממה בארצן. מומחי האו”ם קבעו את שנת 2050 כתאריך היעד לאפס פליטות פחמן הנחוץ אם רוצים להגביל את התחממות כדור הארץ בקטבים למעלה וחצי צלזיוס. מדיניות רבות מקבלות על עצמן יעד זה ופועלות בהתאם, מתמרצות פרויקטים בתחום האנרגיה המתחדשת ומגבירות את הפיקוח על מפעלים מזהמים.

עוד בשנת 2015 נחתם “הסכם פריז”, 195 מדינות פועלות לפי הסכם זה להקטנת פליטות גזי החממה במטרה סופית להגיע ל-“Net Zero” בעשורים הקרובים. בוועידת גלזגו שנסתיימה ממש לאחרונה התקבלו החלטות למתן תמריצי ענק להשקעות בטכנולוגיות הקשורות להפקת אנרגיה ממקורות מתחדשים (אור השמש, רוח וחום ממעבה האדמה). כל אלה, הם בעלי תאריך מימוש שניראה מרוחק. מאידך גיסא, נאמו בוועידה ראשי הממשלות של מדינות האיים כמו המלדיביים, ברבדוס ורבים נוספים, ודיברו על האסון שהם עומדים בפניו, אם הטמפרטורה הממוצעת תעלה בעוד שתי מעלות בלבד.

השקעה בנפט – או השקעה ירוקה?

אם כן, אנחנו רואים שעל אף הבחירה המוסרית הראויה בהשקעות ירוקות – ניראה שהנפט, שמחירו עלה השנה במעל 60% וידו עוד נטויה, מהווה עדיין אלטרנטיבה רווחית להשקעה בסחורות או בחוזים עתידיים – לפחות בטווח הקצר. ביחד עם זאת, מי שמחפשים השקעה לטווח ארוך או השקעה שיש מאחוריה גם היגיון מוסרי, כדאי שיציצו באפשרויות ההשקעה באנרגיה ירוקה ומתחדשת. מדד הקלינטק של תל אביב, שנמצא כעת בעליית שערים ונסחר סביב שער של 1,033 נקודות, יכול לתת הצצה למוצרי האנרגיה המתחדשת הפופולאריים בישראל, כמו למשל אורמת טכנולוגיות, אנלייט אנרגיה, אנרג’יקס, הום ביוגז, סאן פלאואר, סולגרין, ועוד רבות.

משקיעים עשויים להתעניין גם בהשקעות חוץ בורסאיות בתחומי האנרגיה הירוקה, שיעניקו גידור נוסף לתיק ההשקעות, כמו למשל השקעה בקרנות פרייווט אקוויטי או בקרנות השקעה מנוהלות בתחומים כמו ייצור אנרגיה סולארית או טכנולוגיות להפקת אנרגיה ממימן; קרנות פרטיות של אנרגיה מתחדשת – ואפילו השקעה ישירה בחברות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

ביטקוין
השקעה בקריפטו: סקירת מדדי מטבעות קריפטו
ביוטק
השקעות ביוטק – מה קורה כשחדשנות רפואית ומינוף פיננסי נפגשים?
מטבעות קריפטו
בורסת הקריפטו הראשונה בעולם – יוצאת לדרך
אמאזון TV
אמזון TV ממשיכה להתחזק
השקעה אלטרנטיבית
חברות התשתיות האלטרנטיביות חוזרות לזרוח