צרות של עשירים: רווחים נמוכים מאלה שחזו האנליסטים לאפל הביאו לירידה של כ – 2% בשווי המניות שלה, ולעומת זאת מייקרוסופט שערכה עלה, הפכה להיות החברה הגדולה ביותר בעולם עם שווי שוק של 2.452 טריליון דולר. במרחק של “רק” שלושה מיליארד דולר, עם שווי שוק של 2.449 טריליוני דולרים מחכה אפל לזכות שוב בכתר הנחשק.

רק לאחרונה דיווחנו על כוונתה של מייקרוסופט להקים לא פחות מאשר חמישה קמפוסים לפיתוח ולהעסיק עוד 2,500 מפתחים בישראל והנה מגיעה החדשה המרעישה הבאה מבית מיקרוסופט: רבעון חלומי עם הצמיחה הגבוהה ביותר בהכנסות החברה מאז שנת 2018, הוביל את מייקרוסופט לראש הרשימה. לאחר שנה וחצי של הסתפקות ב”מספר שתיים” העגמומי, מיקרוסופט עוקפת את אפל בשווי השוק וחוזרת להיות החברה הגדולה בעולם.

אפל מאכזבת, מיקרוסופט מפזזת כל הדרך אל המקום הראשון

בשנת 2010 עקפה לראשונה חברת אפל את מייקרוסופט והפכה להיות החברה הגדולה ביותר בעולם, כשמכירות האייפון הזניקו את רווחי החברה מעבר לאלה של מייקרוסופט. מאז, שתי החברות משיגות לסירוגין את התואר “החברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר ובבורסה של ניו יורק”. ביולי 2020 נישלה חברת אפל את מייקרוסופט מראש הרשימה של החברות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בעולם, עם שווי שוק של שני טריליון דולר, באוגוסט 2020. היא הייתה החברה הראשונה שהגיעה לשווי שוק של מעל 2 טריליון דולר והפכה לחברה בעלת שווי השוק הגבוה ביותר בעולם כשעקפה את שווי השוק של ארמקו, חברת הנפט הערבית – אמריקנית מערב הסעודית. אבל ברבעון השלישי של 2021, ניראה שמשהו השתבש. על אף שאפל צמחה, שיעורי ההכנסות לרבעון נפל מתחת לתחזיות האנליסטים בכ – 1.3 מיליארד דולר, וסך המכירות של הדגם החדש מבית אייפון החמיץ את תחזיות האנליסטים בלא פחות מאשר 5 מיליארד דולר. במהלך חודש ספטמבר איבדה המניה כ – 10% ממחירה, וסיכמה עלייה של פחות מ – 4.5% בכל הרבעון השלישי. מיקרוסופט, לעומת זאת, דווקא התעלתה על התחזיות: אל מול צפי לרווח נקי של 43.9 מיליארד דולר ברבעון השלישי של 2021, הציגה מיקרוסופט דו”חות עם שורת רווח של לא פחות מאשר 45.3 מיליארד דולר   – 1.4 מיליארד דולר יותר. בששת החודשים האחרונים, זינקה מניית מייקרוסופט ב -31.5%, וברבעון המדובר עלה מחיר המניה במעל – 17%.

מנועי הצמיחה של מייקרוסופט

מייקרוסופט מנהלת מספר מוקדי צמיחה שחלקם הכו את התחזיות וחלקם דווקא לא עמדו בציפיות. הראשונה לציין בקטגוריית הערוצים הפחות רווחיים מהצפוי של מייקרוסופט היא קטגוריית משחקי הקונסולה, עם XBOX שאינו מביא את התוצאות הרצויות בינתיים. ייתכן שהמכירות בחסר של קונסולות משחק קשורה למחסור בשבבים בכלל השוק. לצד האכזבה מקונסולת המשחק של מייקרוסופט, שני ערוצים רווחיים במיוחד עבור החברה הם ערוץ הפעילות בענן ו – Azure מבית מיקרוסופט, המספקת בעיקר לארגונים וחברות שירותי ניהול משרד בענן ומרחוק, והפעילות העסקית של לינקדאין, שמייקרוסופט רכשה תמורת כ – 26 מיליארד דולר בשנת 2016. שווי השוק של מיקרוסופט שאפשר לה לזכות במקום הראשון במצעד חברות הענק העולמיות הוא 2.452 טריליון דולר,  שווי השוק של חברת אפל נכון להיות, אגב, הוא כ- 2.449 טריליוני דולרים.

שתי החברות מציגות רווחים נאים למשקיעים

על אף שאפל איבדה את הכתר המניה שלה הציגה רווחים של מעל 15% מאז תחילת השנה. מי שהשקיע במניות של מייקרוסופט נהנה מתשואה של מעל 52% מאז תחילת השנה. שתי החברות ככל הנראה ימשיכו להתחרות זו בזו על המקום הראשון בקטגוריית החברה הגדולה ביותר בעולם, ושתיהן ממשיכות להיות אלטרנטיבות אטרקטיביות להשקעה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוורים ודובים
שוורים ודובים: נעילה אדומה בוול סטריט, סין ללא מעצורים הממשל נגד חברות ההימורים במקאו
רכב חשמלי
סקטור הרכבים החשמליים בסין מציג 100 יצרנים עם צמיחה של 350% ומטרה לכבוש את העולם
ספייס איקס
משימה אינטר-גלאקטית: ספייס X
קאנביס
איך להשקיע בקנאביס?
כלכלת סקנדינביה
מה אפשר ללמוד מהכלכלה היציבה והפורחת של ארצות סקנדינביה?