החוות הסולאריות בישראל
החוות הסולאריות בישראל

חווה סולארית היא מתקן פוטו-וולטאי בקנה מידה גדול, או במילים אחרות – אזור ובו פרושים פאנלים סולאריים שיוצרים אנרגיה חשמלית ישירות מאור השמש. 

על מנת להקים חוות סולאריות נחוצים שטחים גדולים, בדרך כלל מדובר בעשרות דונמים ואף יותר. החווה הסולארית הראשונה שהוקמה בישראל נבנתה ליד קיבוץ קטורה שבנגב בשנת 2011, היא משתרעת על פני 80 דונמים. מאז הוקמו חוות סולאריות נוספות, מהן אחת במתחם אשלים שבנגב ועוד אחת בקיבוץ שדה בוקר. 

בנוסף לחוות הסולאריות הגדולות הפרושות על פני עשרות דונמים של קרקע בישראל הוקמו בישראל בשנים האחרונות אלפי מתקנים סולאריים על גגות פרטיים ושל מוסדות ציבוריים. מתקנים סולאריים כאלה הם למעשה חוות סולאריות קטנות. 

כמה קרקע צורכות חוות סולאריות בישראל? 

בשנת 2009 הוגש לממשלה דוח שחובר על ידי אפרים שלאין, נועה נאור ורן דרסלר במסגרתו מציעים הכותבים לבחון כל מתקן סולארי עתידי ביחס לקרקע שיצרוך ולקדם בראש ובראשונה מתקנים שאינם פוגעים בשטחים פתוחים, עם העדפה למתקנים בה הפנלים הסולריים מותקנים על גגות שכבר קיימים. בתחום האנרגיה הסולארית מקובל להעריך כי כל מגה וואט של חשמל מצריך כ – 20 דונמים של שטח, עם זאת מתקן בשיטת “מגדל שמש” צורך פי 1.5 שטח. תחנת כוח סולארית, כמוה טרם הוקמה בישראל, המסוגלת לספק חשמל לכ – 125 אלף בתי אב, עשויה לכסות שטח בן כ -4,000 דונמים. תחנת כוח כזו מתוכננת להיבנות ליד קיבוץ אשלים בנגב לפי המכרז להקמתה צריכת השטח לתחנת כוח כזו נאמת בכ – 4,500 דונם והיא תספק 100 מגה וואט. 

עתודות השטחים הפתוחים בישראל קטנות מאוד, רוב השטחים הפתוחים כבר מוכרזים כשטחי חקלאות, שטחים צבאיים או שמורות טבע. ברשות הטבע והגנים מתנגדים להקמת חוות סולאריות על קרקע פתוחה וטוענים שיש להעדיף להכריז על קרקעות כאלה כעל שמורות טבע ולהעדיף הצבת פאנלים סולאריים על גגות מבנים קיימים. בדוח שהוגש לממשלה כתוב “גגות קיימים הם המיקום המיטבי להצבת לוחות פוטו-וולטאים, כל זאת תוך התייחסות להיבטים חזותיים, יש בכך יתרון ברור בחיסכון בקרקע על ידי שימוש כפול בה” כך נכתב בדו”ח. כותבי הדו”ח ממליצים כי הרשות לשירותים ציבוריים – חשמל תשקול להסיר את המגבלות שנקבעו ליצרן בודד וליצרן מסחרי (למערכות הנבנות על גגות מבנים קיימים). 

הקמת חוות סולאריות על ידי ניצול גגות של מבנים קיימים


בגלל המחסור בשטחים פתוחים פנויים בארץ מעדיפים לנצל גגות מבנים חקלאיים או גגות אחרים הקיימים בכל רחבי הארץ כדי להתקין עליהם פאנלים סולאריים ולהקים חוות סולאריות קטנות. ישנם מבנים רבים שהגגות שלהם הם אידיאליים להתקנת קולטי שמש סולאריים הן בזכות הזווית שלהם כלפי מסלול השמש והן מבחינת חוזק המבנה ואופן הקמתו. עדיף להקים חוות סולאריות על גגות מבנים קיימים השוכנים בצמוד ליישובים או לפחות בשטחים הנמצאים בקרבת מקום לקווי חשמל, קרבה כזו חוסכת את הצורך להקים תשתית חשמל חדשה במיוחד עבור החווה סולארית. 

לאחרונה הוקמה מערכת סולארית רבת עוצמה בקיבוץ יטבתה שבנגב הדרומי. למעשה מדובר בשתי מערכות סולאריות נפרדות אחת על גג הרפת הגדולה שבקיבוץ והשנייה על גג האורחן רחב הידיים השוכן ממזרח לקיבוץ (מעברו השני של כביש הערבה). החווה הסולרית בקיבוץ יטבתה היא מדגם Thin Film בה נעשה שימוש בפאנלים סולאריים יעילים במיוחד. כל אחת מן המערכות מפיקה חשמל בהספק כולל של 50 קילו וואט וכך יוצא שההספק הכולל הוא מאה קילוואט על פני שטח המשתרע על 1,800 מטרים רבועים. ההשקעה הכספית בהקמת שתי המערכות הייתה 2.5 מיליון שקלים. עד כה הניבה המערכת הכנסות בהיקף של כ – 200 אלף שקלים, המתקן הפיק חשמל בכמות של כ – 100 אלף קוט”ש, כ – 5% מעל להספק החזוי. 

אור שושן

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר

הרכבים החשמליים
עולם הרכב החשמלי בארץ ובעולם
תשתיות
סינרג’י קפיטל פרטנרס – קרן השקעות מובילה בתחום התשתיות
השקעות אנרגיה ירוקה
השקעות אנרגיה ירוקה בישראל – סקירת מצב עדכנית (2020)
פורד
פורד וריביאן יורדות מהעץ: התכניות לרכב חשמלי משותף בוטלו
השקעה בקריפטו
השקעה בקריפטו בלי ארנק דיגיטלי, בירוקרטיה ושערי המרה? בית השקעות חדש עם הצעה אטרקטיבית למחפשים השקעות אלטרנטיביות בקריפטו