תחום החשבונאות עובר מהפכה של ממש בשנים אחרונות לאור כניסתן של טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות, רפורמות מקיפות בענף, הפיכת העולם לכפר גלובלי, משברים כלכליים המשפיעים על כל המדינות, הפופולריות של המטבעות הקריפטוגרפים, אפיקי ההשקעה החדשים ועוד. פרופסור ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, ציין לאחרונה באחר מהראיונות שנערכו איתו כי ראיית חשבון היא מקצוע העתיד, ולדבריו מקצוע החשבונאות הוא משמעותי והכרחי בעולם העסקים המודרני. מה צופן העתיד בתחום החשבונאות? המשיכו לקרוא את הכתבה.

מהפכת הביטקוין וכניסתן של טכנולוגיות לספרי חשבונות מבוזרים

מטבע קריפטוגרפי הקרוי גם מטבע מבוזר הוא נכס דיגיטלי שמטרתו לשמש כאמצעי חליפין לצרכי תשלום ומסחר, הוא מושתת על הצפנה (קריפטוגרפיה) מתקדמת טכנולוגית המספקת אבטחה מושלמת בעסקאות הפיננסיות השונות. המטבעות הקריפטוגרפים מבוססים על טכנולוגיית ספרי חשבונות מבוזרים, בעיקר באמצעות טכנולוגיית הבלוקצ’יין המתנהלת בין עמית לעמית ומשמשת כמסד נתונים ציבורי של העסקאות הפיננסיות ולצורך רישום העברות המטבע בדרך אנונימית.

המטבעות הקריפטוגרפים הידועים ביותר הם ביטקוין, את’ר וריפל, כאשר הגדרת המטבע המבוזר נעשית על ידי חוזים חכמים המבוססים על פרוטוקולים של תקשורת וקריפטוגרפיה בין המשתמשים ברשת האינטרנט.

השימוש במטבעות הקריפטוגרפים כאמצעי תשלום נמצא עדיין בתחילת הדרך והיקפי התשלום בהם יחסית מצומצמים, עם זאת הם תופסים תאוצה כאפיק להשקעות וכאמצעי לגיוס כספים בדרך כלל באמצעות הנפקות ICO. בד בבד עם התפתחות והתקדמות המטבעות המבוזרים, חלה גם התקדמות מהירה מבחינה חוקית ורגולטורית, ולא מעט מדינות, ובהן ישראל, החלו לתכנן ולהקים מנגנוני פיקוח ואסדרה על השימוש במטבעות הקריפטוגרפים במדינה, ויש לכך השפעה גם על תחום החשבונאות.

רשות המיסים הבריטית HMRC הוציאה לאור ממש לאחרונה את מדריך הקריפטו אסטים, המדריך כולל התייחסות לאתגרים הניצבים בפני רשויות המס בכל העולם ובפני מקבלי ההחלטות והמחוקקים, הפרסום כולל מידע על חשבונאות הביטקוין ושאר המטבעות המבוזרים, אך עדיין אין תקן חשבונאי כלל עולמי בנושא וכל מדינה קובעת מדיניות משלה.

בין השאלות שמטרידות את רשויות המס והמחוקקים הנוגעות למטבעות המבוזרים ניתן למצוא את נושא ההתייחסות למסחר במטבעות מבחינת חשבונאות ומיסוי, ושאלה  נוספת היא האם צריך להתייחס למטבעות הקריפטו כמטבע רגיל או סוג חדש של כסף, או שמא ההתייחסות צריכה להיות דומה לסחר במניות וניירות ערך.

חשבונאות מודרנית – כניסתן של טכנולוגיות חדשות

ההתפתחות הטכנולוגית המהירה מגיעה לכל תחומי החיים, לרבות חשבונאות וניהול עסקים. טכנולוגיות מתקדמות כמו ביג דאטה, בינה מלאכותית, מציאות רבודה, האינטרנט של הדברים וכו’ – כל אלו ועוד משפיעות על מקצוע החשבונאות.

הטכנולוגיות החדשות בתחום החשבונאות מחדדות את הצורך ברואי חשבון מיומנים ובעלי הבנה מקיפה במגוון תחומים הקשורים לעיסוקם, ובעתיד הקרוב המערכות המתקדמות טכנולוגיות יסייעו לרואי החשבון לבצע את מלאכתם בדרכים יעילות ונוחות יותר, הן יסייעו גם בביצוע ביקורות ולמעשה רואי החשבון בעתיד הלא רחוק יוכלו להתמקד בנושאי הליבה, לנתח את הנתונים והשווקים בעזרת הטכנולוגיה המתקדמת, להעניק ייעוץ איכותי יותר ועוד.

רפורמה בלימודי חשבונאות

בתחילת שנת 2020 המועצה להשכלה גבוהה אישרה את הרפורמה בלימודים לתואר ראשון בחשבונאות, הרפורמה כוללת החלטה על הארכת משך הלימודים ל-3.5 שנים, עדכון תכני הלימוד ומעבר ל-2 בחינות רישוי של מועצת רואי החשבון.

תכני הלימוד לא עודכנו זמן רב, לכן הרפורמה נדרשה, אך עדיין יש מוסדות אקדמיים שממשיכים להתמקד בעיקר בחשבונאות ניהולית ופיננסית ללא התייחסות למטבעות הקריפטוגרפים ולטכנולוגיות החדשניות. לכן, אם אתה רוצה ללמוד חשבונאות עליך לבדוק היטב את תוכנית הלימודים ולוודא שהיא מותאמת לדרישות המעסיקים המובילים בתחום ולשינויים בענפי החשבונאות המודרנית.

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שוק הנדל"ן
שוק הנדל”ן: דו”ח אפריקה ישראל מגלה מכירות שיא וזינוק של מעל 50% במחירים
השקעות אלטרנטיביות
ההשקעה האלטרנטיבית של עשירי העולם: מועדון גולף
להשקיע בתעשיית החלל
כיצד אפשר להשקיע בתעשיית החלל?
טסלה
הרנסנאס הטכנולוגי: אופטימוס הרובוט החדש של טסלה
השקעות אלטרנטיביות חצי מיליון
צברתם חצי מליון ש”ח? הנה כמה ערוצי השקעה שחשוב לקחת בחשבון!