שוק הקריפטו

אם בעבר היינו עדים ליחס חשדני מצד רשויות המס למסחר במטבעות קריפטוגרפים – לאחרונה נראה שגם המוסדות הממשלתיים (הנוטים להשתרך מאחור) כבר מפנימים ששוק הקריפטו אינו שונה מהותית מאפיקי השקעה אלטרנטיביים אחרים ואין סיבה להפלות משקיעים בשוק הקריפטו לרעה.
לאחרונה פרסמה פלטפורמת המסחר הישראלית ביטס אוף גולד שבעקבות עבודה מול רשויות המס תבוטל חובת הדיווח בתוך 30 יום על רווחים שהופקו בזכות מסחר במטבעות קריפטוגרפים וכן תבוטל חובת הגשת דו”ח שנתי למס הכנסה. מדובר בהסכמות מרחיקות לכת של ביטס אוף גולד עם רשויות המס, הסכמות המציבות משקיעים בשוק הקריפטו בקו אחד עם משקיעים בשוק ההון ובערוצי השקעה אלטרנטיביים אחרים.

ניכויי המס יבוצעו על ידי חברת הסחר

לפי ההסכמות החדשות חברת הסחר במטבעות קריפטוגרפים תבצע ניכוי מס במעגל סגור. בין היתר סוכם כי ניכוי המס במקור ללקוחות מעגל סגור (מי שקונים ומוכרים באותה זירת מסחר) יעמוד על 25% מהרווח בלבד תוך קיזוז הפסדים ממסחר במטבעות קריפטוגרפים באותה שנה. עד כה המיסוי עמד על 30% מן התמורה במכירה. הטבה חשובה נוספת היא פטור מהגשת דוח בתוך 30 יום מביצוע עסקת סחר בקריפטו (דיווח שנדרש עד כה על פי חוק). סוחרים בקריפטו יהיו פטורים מעתה גם מהגשת דו”ח שנתי ומי שלא נדרש להגיש דו”ח שנתי למס הכנסה מסיבות אחרות לא יהיה צריך לעשות זאת רק בשל פעילות המסחר בקריפטו.

שלושת הנושאים המרכזיים טופלו

שלושה נושאים מרכזיים העיבו על חופש הפעולה של ישראלים שהיו מעוניינים לסחור במטבעות קריפטוגרפים בזירות מסחר ישראליות. הראשון הוא גובה ניכוי המס אשר עמד עד כה על 30% מהתמורה שהתקבלה בעסקת הקריפטו, הנושא השני הוא חובת דיווח לרשויות המס בתוך 30 יום מרגע ביצוע העסקה ואילו הנושא השלישי הוא חובה להגיש דו”ח שנתי למס הכנסה. בעקבות המו”מ שניהלה הנהלת זירת המסחר ביטס אוף גולד מול רשויות המס נקבע כי גובה הניכוי יהיה זהה לזה הנהוג בניירות ערך, 25% מהרווח לאחר קיזוז הפסדים. לקוחות שימכרו דרך ביטס אוף גולד יהנו מניכוי מס במקור ופטור מחובת דיווח, ללא החובה לדווח בתוך 30 יום ממועד ביצוע עסקת המכירה. באופן דומה לא תהיה חובה להגיש דו”ח שנתי למס הכנסה (בתנאי שנעשה ניכוי מס במקור ושאין חובת הגשת דוח שנתי מסיבה אחרת).

מבטלים את הצורך במקלטי מס

יש הגיון רב בבחירה של רשות המסים ללכת לקראת המשקיעים בשוק הקריפטו ולאפשר להם לסחור ישירות מחשבונות הבנק שלהם בישראל מבלי לתור אחר מקומות המעודדים שימוש בקריפטו דוגמת גיברלטר (שם הוקמה הבורסה המשולבת הראשונה), אל סלבדור (שם הביטקוין הוכר כמטבע רשמי) וסינגפור (שם תשלום באמצעות קריפטו הוא פטור ממס לחלוטין). שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה, הגב’ אורית פרקש-הכהן, שלחה מכתב לשר האוצר, מר אביגדור ליברמן, ובו האיצה במר ליברמן לקדם רגולציה של תחום הקריפטו בארץ בין היתר משום שהמצב כפי שהיה ללא הטבות מס למשקיעי קריפטו בישראל מבריח חברות ומשקיעים פרטיים כאחד לחו”ל. במכתבה מבקשת השרה לקצוב פרק זמן של חודשים ספורים במהלכם תושלם מלאכת הסדרה כוללת של כל הקשור לפעולות עם מטבעות קריפטוגרפים בישראל. הסדרה זו חשובה, כך לפי השרה, כדי למנוע בחירה לפעול בזירה הבינלאומית במקום בארץ.

מקלים את העומס על הרשויות והמשקיעים כאחד

אם כל המרה של קריפטו אחד באחר מחייבת את מבצעיה לדווח ולשלם מס בתוך שלושים יום ברור שהדבר גורם למעמסה כבדה וכרוך בעלויות גבוהות (כולל תשלום לצוות פנימי המטפל בנושא) וכל זאת כאשר לעיתים הרווחים היו זעומים או שלא היו רווחים כלל.
מנכ”ל ביטס אוף גולד, מר יובל רואש, אמר כי ההסכמות אליהם הצליחו להגיע מול רשויות המס פותרות את כל הבעיות המרכזיות של המשקיעים הפרטיים. המהלך גם יקל על רבים להיכנס לתחום ולהתחיל לסחור במטבעות קריפטוגרפים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו
מאניה דפרסיה בשוק הקריפטו?
חברת הביטוח מנורה מבטחים משקיעה אלטרנטיבי
ביידו
Baidu: אימפריית הטכנולוגיה הסינית כובשת יעדים חדשים ומפתיעים
השקעה בנדל"ן
השקעה יקרה בנדל”ן: בכמה מכרה הכשרת הישוב מגרש ברחוב הכי יקר בארץ, וכמה זה שווה לרוכשים?
קרן השקעות אלטרנטיביות
5 עובדות מרתקות ומפתיעות על: קרן השקעות אלטרנטיביות!