טכנולוגיה

חברת סונוביה עוסקת ביישומי טקסטיל ירוקים, וממוקמת ברמת גן. במהלך שנת 2020 הציגה לעולם מסיכת פנים עם הגנה אקטיבית ששווקה כמחסלת חיידקים ונגיפים, או במילים פשוטות: מסיכת פנים קוטלת קורונה. בסוף שנת 2020 שווי החברה נאמד במעל רבע מיליארד שקלים. היא הונפקה בנובמבר 2020 לפי שווי שוק של 100 מיליוני שקלים. ברבעון הראשון של 2021, זינק שווי החברה בעוד כ – 50%, והיא נכנסה כמניה בולטת למדדים המקומיים. מה קרה עם המניה מאז? אם מתחילת דצמבר 2020 ועד מרץ 2021 עמדה המניה על תשואה של 65%, מאז – היא רק מאבדת גובה וירדה כ – 58%.

סונוביה היא ממש לא המניה היחידה, שהונפקה ונכנסה למדדים בשנת הקורונה עם תשואה חיובית מהפנטת, ומאז רק הולכת וצוברת תשואה שלילית. למעשה, מתוך 35 מניות טכנולוגיה שהציגו תשואה חיובית במהלך שנת 2020 ונכנסו למדדים, 34 מניות הציגו תשואה שלילית במהלך 2021 ומאז כניסתן למדדים. איך זה קרה ומה זה אומר עלינו, המשקיעים?

הפסדים כבדים למרוויחות הגדולות של המשק הישראלי ב – 2020

אומרים שקשה מאוד להכות את ההשקעות הפסיביות המחקות מדדים. זאת, מכיוון שמניות שנכנסות למדדים הגדולים של הבורסות בעולם, הן בדרך כלל מניות יציבות ואיכותיות. אבל במהלך שנת 2021, שיעור גבוה של המניות החדשות שהצטרפו למדדים הגדולים של ישראל (כמו מדד תל אביב 125 ומדד ה – 60SME), דווקא מציגות הפסדים, בשיעורים גבוהים: 34 מניות חדשות שנכנסו למדדים במהלך שנת 2020, הציגו ירידה  ממוצעת של מעל 11%, כאשר ממוצע של 20 המניות המובילות את הרשימה הלא מחמיאה הוא תשואה שלילית של כ-18%.

מי המניות שאיבדו גובה?

הסקטור המדובר הוא ללא ספק הסקטור הטכנולוגי, שעף על כנפי הנגיף שהיכה בעולם והציג רווחים שיהיו מי שיאמרו שאינם עומדים במבחן המציאות, לאורך שנת 2020, שנת הקורונה. הסגרים ,הבידודים, העלייה הלא פוסקת של מדד הפחד וההתנהגות הקפריזית של לקוחות וצרכנים, הביאו לצריכה עודפת של מוצרים בסקטור הטכנולוגיה, וכשכבר ראינו עליות שערים – הן היו גבוהות ומסחררות. כך, מדד הטכנולוגיה על המניות הגדולות והמבוססות שלו (פייסבוק, גוגל, אפל, מייקרוסופט ואחרות) והמניות החדשות והשובבות שלו – נהנה מעליות ערך גבוהות. אפילו המדדים הכוללים יותר, כמו מדד הנסדא”ק ומדד ה – S&P500, הציגו עליות שערים במהלך שנת 2020 בעיקר בעקבות העליות בסקטור הטכנולוגיה.

אבל משקיעים מבוססים יודעים, שמה שעולה מהר בדרך כלל גם יורד, וזה אולי מה שאנחנו רואים בדיוק עכשיו בסקטור הטכנולוגיות. הנה כמה מהמניות שהציגו את ההתרסקות המפוארת ביותר במהלך הרבעון השני של 2021:

  • סונוביה: עד פברואר עלתה ב – 65%, ואיבדה מאז כ – 58%.
  • אקופיה סיינטיפיק: איבדה השנה כמעט 64%
  • מניית סבוריט בתחום הפודטק: מאז הנפקתה בדצמבר 2020 איבדה כמעט 67% מערכה
  • מניית הייקון מערכות: הונפקה גם היא בדצמבר 2020, ומאז איבדה כ – 58% מערכה.

מה יקרה מכאן והלאה?

בעוד כחודש צפוי עדכון חצי שנתי של המדדים בבורסה של תל אביב, במהלכו הרכבי המדדים הגדולים צפויים להשתנות באופן דרמטי. עשרות מניות חדשות ייכנסו למדדים ועשרות ייפלטו מהמדדים השונים. זה אולי אחד היתרונות הגדולים של השקעות במסלולים מסורתיים, שאינה קיימת בהשקעות אלטרנטיביות שיש עליהן פחות בקרה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

חדשות כלכליות
חדשות כלכליות
קרן השקעות
אסטרטגיה אלטרנטיבית: סוגי קרנות השקעה פרטיות
תיק השקעות מנוהל
תיק השקעות מנוהל ובהתאמה אישית: הגיע הזמן לתת לכסף שלך לעבוד בשבילך
EA SPORT
עסקים ומשחקים: EA SPORTS
אנרגיה ירוקה רוח מים ושמש
רוח, מים ושמש