טכנולוגיה

וייטנאם היא מדינה בת 90 מיליון תושבים שהפכה מוכרת מאוד בשל מלחמת וייטנאם שהתחוללה בה, בין השנים 1959 – 1975, בין כוחות ארה”ב הדמוקרטית לכוחות צפון וייטנאם הקומוניסטית וכוחות הוויאטגקונג, שמומנו ואומנו על ידי ברית המועצות.
צפון וייטנאם והוויאטקונג נחלו ניצחון, האמריקנים עזבו את המדינה והיא התאחדה תחת שלטון קומוניסטי. וייטנאם נשענה על סיוע מברית המועצות עד לשנת 1991 אז קרס הגוש הסובייטי.
החל משנת 1986 וייטנאם החלה לעבור סדר של רפורמות שערכה הממשלה אשר כתוצאה מהן כלכלת ווייטנאם החלה לשגשג. היא הפכה בתוך זמן לא רב למדינה פתוחה הזוכה לתשומת לב כלכלית רבה מצד מדינות רבות בעולם, ישראל בכללן, כמו גם ממוסדות פיננסיים וממשקיעים פרטיים. כעת, נראה שממשלת וייטנאם החלה לשים דגש על רתימת הטכנולוגיות הדיגיטליות המתקדמות ביותר לשירות כלכלת המדינה.

אחוזי צמיחה מרשימים בשנים האחרונות

אם מתעלמים משנת 2020, שהייתה במדינות רבות בעולם, ווייטנאם בכללן, שנה חריגה בשל מגפת הקורונה, ניתן לזהות מגמה מתמשכת של צמיחה מרשימה בכלכלה הווייטנאמית. כך למשל הצמיחה הסתכמה ביותר משישה אחוזים בחמש השנים האחרונות, כאשר הממוצע מאז 1986 הוא צמיחה בת 5%. התוצר המקומי הגולמי עמד, נכון לסוף 2019, על – 266 מיליארד דולרים. שיעורי האבטלה בווייטנאם הם הנמוכים מבין מדינות דרום מזרח אסיה למעט תאילנד, ונמוך מאוד גם באופן אבסולוטי – מעט מעל 2% בלבד.

וייטנאם מייבאת בסכום כולל של כ – 250 מיליארד דולרים ומייצאת בסכום דומה. לווייטנאם קשרי מסחר חזקים עם הודו, יפן, ארה”ב ועוד. כיום ווייטנאם מדורגת במקום ה – 32 בעולם מבחינת חוזק הכלכלה, הצפי הוא שעד שנת 2050 היא תטפס למקום ה – 20 ואף למעלה מכך.
בווייטנאם כוח עבודה טוב – אמנם, בדרך כלל לא מלומד ומקצועי אבל מסור ויעיל. הממשלה מעודדת השקעות זרות, ווייטנאם מדורגת במקום ה – 69 מתוך 190 מבחינת קלות ונוחות בעשיית עסקים (ישראל מדורגת 49). בשנת 2019 היקף הסחר של ישראל ווייטנאם עמד על כ – 1.2 מיליארד דולרים.

הקורונה האיצה את המעבר לכלכלה דיגיטלית

מזה כעשר שנים שהמונח כלכלה דיגיטלית מהווה נושא לדיונים בממשלות וגופים פיננסיים בכל רחבי העולם. מדינות רבות מעוניינות לקדם הטמעת פלטפורמות פיננסיות דיגיטליות  למטרות ייעול תהליכים כגון גביית מיסים, תשלום קצבאות, ניטור ובקרת תפקודן של מערכות שונות הקשורות לתעשייה ולמסחר ועוד. מעבר לכלכלה דיגיטלית יקל על ביצוע תשלומים והעברות כספים, יבטל כמעט לחלוטין את הצורך במזומן, שירותים ממשלתיים רבים יפכו זמינים יותר בתחומי החינוך, הבריאות, הרווחה, הכלכלה ועוד.
במהלך שנת 2020 ניכר היה שמגפת הקורונה האיצה תהליכים שכבר החלו, בכל הקשור למעבר לכלכלה דיגיטלית, וגם גרמה לתהליכים חדשים לצאת לדרך. כך למשל הגדלת היקף העבודה מרחוק באמצעות רשת האינטרנט, קיום פגישות באופן מקוון, ובאופן כללי שימוש בטכנולוגיה להתמודדות עם אתגרים שהקורונה הציבה. וייטנאם נחשב למדינה שהוכתה באופן חלש יחסית על ידי הקורונה, אולם גם שם ניכרת האצה בתהליכי המעבר לכלכלה דיגיטלית.

היעד בווייטנאם – כלכלה דיגיטלית תהווה 20% מן התמ”ג עד שנת 2025

ממשלת וייטנאם הגדירה יעד ביניים הקשור במעבר לכלכלה דיגיטלית. עד שנת 2025 המטרה היא להגיע למצב בכלכלה הווייטנאמית בו 20% לפחות מן התוצר המקומי הגולמי יופק בפעילות כלכלית דיגיטלית, עד שנת 2030 המטרה היא להגיע ל – 30%.

כבר כיום ניתן לקנות מוצרים רבים בווייטנאם ללא שימוש במזומן, פשוט באמצעות תשלום בעזרת הטלפון. אין הכוונה לבתי עסק מתקדמים דווקא, גם בדוכני אוכל רחוב קטנים בהאנוי הבירה ובערים גדולות נוספות ניתן כבר היום להסתדר ללא ארנק או כרטיס אשראי.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קריפטו בישראל
נשיא לשכת רואי החשבון בישראל: הגיע הזמן לאמץ את שוק הקריפטו
השקעה בסחורות – יתרונות וחסרונות
קריפטו
בריטניה נגד הקריפטו? מה קרה שפלטפורמת ההשקעה בייננס הוחרמה מהממלכה המאוחדת
השקעות אלטרנטיביות
השקעות אלטרנטיביות: הכל על קרנות Feeder
אפל פיי
אפל פיי מתחרה בבנקים