אמאזון TV

מזה למעלה מעשור שנטפליקס שולטת בשוק הטלוויזיה המקוונת בעולם, כולל אצלנו בארץ. לאחרונה ישנם סימנים שאמזון פריים וידאו (המוכרת בארץ כ-אמזון TV) צפויה להגדיל את חלקה בשוק תוסס זה על חשבון מפעילים בין לאומיים ומקומיים אחרים, מהם אלה הזמינים בישראל.
נטפליקס קיימת מאז 1997, שירות הטלוויזיה המקוון של אמזון החל לפעול ב-2006 וכיום הוא כבר נושף בעורפה של המובילה העולמית.

מזה כמה חודשים רוחשות שמועות על כוונתה של אמזון לרכוש את אולפני MGM, כעת כבר ברור שהמהלך קורם עור וגידים ואם אכן יושלם יחזק מאוד את מעמדה של אמזון פריים TV ויצמצם משמעותית את הפער בינה לבין נטפליקס.

הושקה ב-2006 והתפתחה במהירות

חברות ה-OTT מדיה (Over the Top, תכני וידאו לצפיה ישירה דרך האינטרנט) החלו דרכן בתחילת שנות ה-2000 ובתוך עשר שנים נגסו נתח נכבד משוק שירותי הטלוויזיה בו שלטו עד אז חברות הכבלים והלוויין. בשנת 2006 הצטרפה אמזון לחגיגה בעת שהשיקה בארה”ב את שירות Amazon Unbox לאספקת תכני טלוויזיה (תכניות, סדרות וסרטים) למנויים דרך רשת האינטרנט.

שירות אספקת תכני הטלוויזיה של אמזון עבר תהפוכות במסגרתן גם שונה שמו מספר פעמים. הגרסה הנוכחית קיימת משנת 2015 ושמה הרשמי הוא  Amazon Video אך היא מוכרת גם כ- Amazon Prime Video, זאת משום שהשירות כלול בחבילת ההטבות להם זכאים מנויי אמזון פריים, מועדון הלקוחות של אמזון שחברות בו כרוכה בתשלום דמי מנוי חודשיים בגובה של כ-13 דולרים. לחילופין, ניתן לרכוש מנוי רק לתכני הטלוויזיה עבור כ-9 דולרים לחודש. עד סוף שנת 2016 השירות היה זמין בעיקר בארה”ב, קנדה ואירופה, מתחילת 2017 הורחב לכ-200 מדינות נוספות, ישראל ביניהן.

אמזון במגעים לרכישת אולפני MGM

שוק אספקת תכני טלוויזיה דרך רשת האינטרנט הוא עצום והחברות הפועלות בו נדרשות לספק, במחיר תחרותי, תוכן מקורי איכותי מגוון לצד תוכן מבוקש שהזכויות לשדרו נרכשות על ידן.
מאז הושק שירות אמזון TV ביצעה אמזון מספר מהלכים להעשרת התוכן שהיא מציעה, מהם כאלה שדרשו השקעת סכומי כסף גדולים. כך למשל הפקת סדרות בתקציבי ענק, רכישת זכויות לשידור ערוצי רשת דיסקברי, Sky sports, Eurosport ותכני ספורט רבים נוספים, כולל שידור חי של משחקי כדורגל בליגת העל האנגלית (Premier League).
רכישת אולפני MGM, הנמנים על אולפני הסרטים הגדולים, האיכותיים והוותיקים ביותר בהוליווד, תעלה לאמזון כ-9 מיליארד דולרים. המהלך יעניק לאמזון גישה לכל סרטי MGM שהופקו אי פעם ויכולת ליצור סרטים מקוריים מן האיכות הגבוהה ביותר.

משקיעים בקהל הישראלי

ישראל היא אולי מדינה קטנה אבל חברת אמזון כבר ביצעה כאן השקעות ענק, כולל הקמת מרכז לוגיסטי מקומי. שירות אמזון פריים TV הגיע לישראל בסוף שנת 2016 אולם עד 2019 לא סיפקה אמזון כתוביות תרגום לעברית שלא לדבר על דיבוב תוכן עבור ילדים. בשנת 2018 החלה פרטנר TV לספק למנויים תכנים של אמזון TV ללא תשלום נוסף, כיום התוכן זמין גם למנויי סלקום TV. חשוב לזכור שלשתי ספקיות אלה יחד יש כבר כחצי מיליון מנויים בישראל. המשך החדירה של אמזון פריים TV לשוק הישראלי צפויה להמשיך ולדחוק מטה את מחירי שירותי הטלוויזיה.

בזירה הבינלאומית, ראוי להזכיר שאמזון אינה היחידה השואפת לגזול מנטפליקס את הבכורה בתחום הטלוויזיה המקוונת. בשנת 2019 הושקו שירותי Apple TV ו- Disney+ ובמהלך 2020 נוספו עוד כמה פלטפורמות חזקות כגון Peacock, HBO Max, ViacomCBS ו- Quibi. בטווח הנראה לעין אמזון  TVונטפליקס ימשיכו להיות בחירתם של מי שמעוניינים בתוכן המותאם לקהל דובר עברית.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירת שוק
שוורים ודובים: אילון מאסק לועג לנשיא ביידן, אוורגרנד צוללת ב-17% וגוררת אחריה ירידות שערים חדות במדדים המובילים
אבטחת סייבר
גיוס ענק של החברה שאין לה שם – Noname Security
סייבר סקיוריטי
סייבר סקיוריטי: מה זה, למה זה חשוב, ומי החברות המובילות בתחום?
השקעה במטבעות קריפטו
השקעה במטבעות קריפטו, הגנה מעליה באינפלציה או חשיפה לנכס סיכון?
סקירה אלטרנטיבית 11.4.21
השבוע שהיה: סקירת שווקים אלטרנטיבית