היואן הדיגיטלי

שוק הקריפטו מגלגל היום כמעט שני טריליוני דולרים, ובשנה האחרונה ראינו עוד ועוד מסגרות רשמיות שמאמצות מטבעות קריפטו, כמו גם מדינות שזיהו את הפוטנציאל בניהול הדיגיטלי של כספים ועושות צעדים לקראת פעילות בתחום הבלוקצ’יין. בהיבט זה אפשר לחלק את המדינות לשתיים: אלה שמאמצות אל חיקן את מטבעות הקריפטו הקיימים, ראשונה בהן כמובן נזכיר את מדינת אל סלוודור שהפכה את הביטקוין למטבע הרשמי של המדינה; ואלה שמפתחות גרסה משלהן למטבעות דיגיטליים, כאן נזכיר את ארה”ב שם הנשיא המכהן ג’ו ביידן קרא לקדם בדחיפות פיתוח של דולר דיגיטלי, ישראל שלנו שהתחילה בפיתוחו של שקל דיגיטלי כבר בשנת 2017 אולם נכון להיום אנחנו בעיקר רואים דו”חות וממצאים בנושא השקל הדיגיטלי  ופחות פרסומים קונקרטיים; ומדינות רבות נוספות. המדינה הראשונה, הרחק מקדימה בראש הטבלה, בנושא הפיתוח של מטבע דיגיטלי היא ללא ספק סין, שמשתמשת מאז תחילת שנת 2021 במטבע היואן הדיגיטלי – ונראה שהיא מותירה את המתחרות שלה באבק.

היואן הדיגיטלי – כל הפרטים

בתחילת הרבעון האחרון של שנת 2019, הכריזה ממשלת סין על ניסוי מצומצם שכלל רק ארבע ערים גדולות ברחבי סין, בנוגע לשימוש ביואן הדיגיטלי שפותח על בסיס טכנולוגיית הבלוקצ’יין על ידי הבנק העממי של סין. היואן הדיגיטלי, המכונה גם e-CNY, שימש אז בעיקר עבור תשלומים לממשלה ולרשויות, כאשר הבנק המרכזי של סין פיתח ארנק דיגיטלי ייעודי בעזרתו ניתן היה להמיר כסף פיאט מקומי לכסף דיגיטלי ולבצע תשלומים.

רק שנה לאחר תחילת הניסוי, התרחב הפיילוט וכלל תושבים של עשר ערים גדולות בסין, עם מעל 140 מיליון תושבים. היום ההערכה היא כי בכל יום מבוצעות עסקאות ביואן דיגיטלי בהיקף של מעל 2 מיליוני דולרים.

חשוב לזכור כי שוק הקריפטו, הכולל היום מעל 18,000 מטבעות מבוזרים – הוא לא חוקי בסין. סין אוסרת על החזקה, שימוש ובוודאי כרייה של מטבעות קריפטוגרפיים כמו ביטקוין, את’ריום ודומיהם – אולם היא מאשרת ואפילו מעודדת את השימוש בכסף הדיגיטלי שפותח על ידי הבנק הממשלתי.

במאי 2021 הודיעה ענקית הפיננסים הסינית אנט גרופ, שכפי הזכור סבלה מתקנות, שלא לומר רדיפה, מטעם הממשל ומצניחת מניות בתחילת 2021, כי תקבל תשלומים ביואן דיגיטלי. אנט גרופ, הזרוע הפיננסית של קבוצת עלי באבא, הודיעה כי היא מאפשרת בתהליך פשוט לקשר את חשבון הבנק עם הארנק הדיגיטלי והחשבון המקוון בפלטפורמה, כך שמשתמשים יוכלו לבצע פעולות בקלות באמצעות המטבע הדיגיטלי של המדינה. הפלטפורמה הפיננסית של אנט גרופ מכונה MyBank והיא מנהלת חשבונות של יותר מ – 35 מיליוני משתמשים.

גם פלטפורמת JD.com הסינית, היא פלטפורמת המסחר הסינית השנייה בגודלה אחרי עליבאבא, כבר הטמיעה ניהול כספים באמצעות יואן דיגיטלי ואף משלמת שכר לחלק מעובדיה באמצעות המטבע. בינואר השנה הודיעה וויצ’אט, אפליקציית הרשת החברתית הסינית, כי תאפשר העברה של כספים באמצעות יואן דיגיטלי, לאחר שעליפיי מבית עליבאבא הודיעה גם היא, כמובן, שהיא מצטרפת לפלטפורמת אנט פיי מבית היצור שלה ומאפשרת העברות כספים במטבע הדיגיטלי הלאומי.

החשש: היואן הדיגיטלי ישתלט על השוק הבין לאומי ויביא לפיחות בדולר האמריקאי

ושוב, הכלכלה הסינית נושפת בעורפה של המדינה החזקה בעולם, היא כמובן ארה”ב. החשש שארץ ההזדמנויות הבלתי מוגבלות כבר ביטאה הוא שעסקאות סחר בין לאומי, המבוצעות לעיתים קרובות בדולרים, יעברו לשימוש ביואן דיגיטלי. סין היא היצואנית הגדולה ביותר בעולם, והיא מייצאת בכל חודש סחורות בשווי של כ – 350 מיליארדי דולרים – בעיקר לארה”ב, אולם גם למרבית המדינות המערביות בעולם. הפיתוח המואץ של מטבע דיגיטלי שיכול לשמש בזירה הבין לאומית עלול להיות עוד צעד בדרך של סין לכבוש את המקום הראשון בטבלת הכלכלות החזקות בעולם, שעד עתה היה שייך באופן בלעדי וברור לארה”ב.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מחסנים לוגיסטים
נדל”ן אחר: למה המחסנים הלוגיסטיים כל כך לוהטים?
ניקוי אוקיינוס
האם טכנולוגיה מתקדמת תאפשר לנקות את האוקיינוס?
NFT
אמנות קריפטוגרפית: מה זה NFT ואיך הוא מיוצר?
קאנביס
איך להשקיע בקנאביס?
טויוטה
מהיר ועצבני: טויוטה על המסלול