היעד הירוק של ישראל

האם ישראל בדרך להיות “השמש העולה” של המזרח התיכון?

ביוני 2020 (שיאו של משבר הקורונה) הכריז שר האנרגיה – מר ד”ר יובל שטייניץ על יעד לאומי-סביבתי אשר יושג תוך 10 שנים: להפיק באמצעות אנרגיה סולארית כ- 30% מתצרוכת החשמל הארצית. כיום, אגב, אנחנו עדיין רחוקים משם; איפשהו בטווח ה- 5%-3%  בלבד. אך כשם ש”עם הנצח” אינו מפחד מדרך ארוכה, סביר להאמין שעשור אחד הוא די והותר להשגת היעד הזה. אם הוא אכן יתממש, ישראל תהיה מובילה עולמית בייצור חשמל מהשמש ופחות תלויה במקורות מזהמים כמו פחם, גז ודלקי מאובנים (Fossil Fuels).

החלטת ממשלה מספר 465 – אימוץ וקידום המתווה הירוק של ישראל

באוקטובר 2020  התגבשה החלטת ממשלה ‘465‘: קידום הנושא של אנרגיה מתחדשת עפ”י עקרונות המדיניות אשר קבע השר שטייניץ. להלן 3 סעיפים מעיקרי ההחלטה – כלשונם:

  • “להטיל על משרד האנרגיה, משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה, משרד הפנים, משרד הבריאות, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, רשות מקרקעי ישראל, מנהל התכנון ומשרד ראש הממשלה לבחון קידום צעדים אשר יעודדו הקמת מתקני ייצור חשמל באנרגיה מתחדשת בשטחים מבונים ודו שימוש בקרקע”.
  • “להטיל על ועדת המכרזים הבין-משרדית לפרויקטים של אנרגיה סולארית בראשות החשב הכללי בהשתתפות נציג אגף התקציבים במשרד האוצר, נציג משרד האנרגיה ונציג רשות החשמל, לקדם פרויקט בשיטת PPP (שותפות ציבורית – פרטית) להקמת תחנת כוח סולארית, אשר עשויה לכלול גם אגירת אנרגיה לפי כל דין.
  • להטיל על שר האנרגיה, בשיתוף שר האוצר, לבחון דרכים להגדלת ההשקעה הציבורית במו”פ ישראלי בתחום האנרגיה הנקייה. בכלל זה השקעה במחקר ויישום פיילוטים בתחום האגירה, צמצום השימוש בשטחים לייצור אנרגיה, וניהול רשת החשמל”.

 *המידע האמור פתוח בציבור וזמין באתר משרד ראש הממשלה.

 כחלק מיישומה של המדיניות החדשה, התקבלה החלטה במשרד האנרגיה לצמצם הקמה של תחנות כוח הפועלות על גז וסולר. כמו כן, התבשרנו בשנה החולפת על 2 הנפקות ירוקות ומסקרנות בבורסה – שני מדדי אנרגיה חדשים:

הראשון – מדד ‘ת”א קלינטק’ המורכב מ- 12 מניות בעל שווי שוק כולל של 37 מיליארד שקלים.

השני – מדד ‘אקלים נקי מדלקים פוסיליים’ המורכב מ- 112 מניות (אשר כולן נמצאות במדד הבנצ’מארק ‘ת”א 125) בעל שווי שוק כולל של 595 מיליארד שקלים.

 בין אם בזירה הבורסאית או האלטרנטיבית, נראה כי תחום האנרגיה המתחדשת הופך ל”מצרך לוהט” בעולם ההשקעות. את “ראיית הזהב”, אם תרצו, ניתן למצוא כיום בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות.

הגרין דיל של ג’ו ביידן: השקעה בהיקף טריליוני דולרים באנרגיות מתחדשות

כבר במהלך הקמפיין, ג’ו ביידן הצהיר על כוונתו להחזיר את ארה”ב אל הסכמי האקלים של פריז. כעת, לאחר השבעתו, לא רק שהוא מתכוון לעשות זאת, אלא גם להפוך את החלטתו של טרמפ אשר ביטל כלמעלה מ- 125 תקנות סביבה חשובות.

במילים אחרות, ביידן שואף להפוך את אמריקה לסמל גלובלי של מנהיגות ירוקה (To Make America Green Again). לשם כך, בכוונתו לנקוט בשורת צעדים ובראשם הזרמה של כ- 2 טריליון דולרים אשר ילכו ישירות אל תחום האנרגיות המתחדשות.

באופן כללי, נוסיף, כי ארה”ב וישראל מקיימות שיתופי פעולה אנרגטיים (מחקר, פיתוח טכנולוגי ועוד) ואפילו מפעילות מרכז אנרגיה משותף. בזכות זה, הן מקדמות פיתוח וביטחון כלכלי הדדיים ופותחות שער עצום אל שפע הזדמנויות השקעה.

מילות סיכום

עפ”י הערכות, בתחום האנרגיה מושקעים כ- 300 מיליארד דולרים בשנה. אך לפני הכול, מדובר במהפכה; שינוי תפיסה המונע מן ההבנה שאם לא נעשה דבר כדי  לדאוג לעולם שלנו, אז דור ההמשך ייאלץ לשלם את המחיר.

כדי ללמוד איך להשקיע במהפכת האנרגיה, אתם יותר ממוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לקשר אתכם (ללא עלות) אל מתכנן/ת פיננסים מנוסים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מייקל ג'ורדן
ההימור הגדול של נייקי או הפספוס האלטרנטיבי של אדידס?
השקעות
ההצגה של AMC חייבת להימשך
מטוס חשמלי
רוח החדשנות של רולס רויס: מטוס חשמלי ראשון משלים טיסת מבחן בת רבע שעה ומניית החברה מזנקת ב-116%
השקעות
כיצד לגוון את תיק ההשקעות וכך להקטין את רמת הסיכון?
השקעות אנרגיה ירוקה
השקעות אנרגיה ירוקה בישראל – סקירת מצב עדכנית (2020)