מדד הקנטאורים
מדד הקנטאורים

חד קרן הוא הכינו שקיבלה כל חברת סטארט-אפ שטיפסה במהירות והגיעה לשווי של מיליארד דולרים. כיום ישנן יותר מ – 1,000 חברות סטארט אפ פרטיות המוערכות לפי שווי שוק של מיליארד דולרים או יותר על ידי המשקיעים שלהן. למעשה אחד וחצי חדי קרן נולדים מדי יום אבל זה לא תמיד היה כך וזו גם לא הייתה הכוונה בהמצאת המונח המתאר חיה פלואה, שלא רואים כל יום (אם בכלל). 

כשהמונח חד קרן הוטבע במקור, לפני כ – 10 שנים, הוא סיפק הבחנה ל – 14 חברות הסטארט-אפ הפרטיות שהוערכו באותה תקופה במיליארד דולר או יותר, בתקופה זו רק ארבעה חדי קרן נוספו לרשימה מדי שנה. היה זה הישג יוצא דופן ואיתות אמיתי להצלחה, אות עבור לקוחות, שותפים, עובדים ואנשי תקשורת שיש להתייחס לחברה זו ברצינות ושהיא כאן כדי להישאר. רשימת חדי הקרן כללה שמות כגון אובר, AirBnB, Pinterest, Square ועוד חברות אשר כולן משפיעות על חיינו. אבל אפילו ברשימת חדי הקרן המקורית היו חברות שלא החזיקו מעמד, כמו Fab.com למשל, אתר למסחר אלקטרוני שפשט רגל. 

כיום התפשטות חדי הקרן יצאה משליטה, זאת בעיקר בשל שוק אגרסיבי בן 13 שנים שהניע את תוצאות ההנפקות, המיזוגים והרכישות לגבהים חדשים עם שפע של הון המיועד להשקעות בסיכון גבוה. המומחים של קרן הון סיכון בסמר (Bessemer) מציעים מדד חלופי המבוסס על קצב הכנסה שנתי, מדד זה מכונה אף הוא על שם ייצור מיתולוגי אחר – הקנטאור, רף הכניסה למועדון הוא הכנסות שנתיות של 100 מיליון דולרים ומעלה.

הדוח השנתי של Bessemer

קרן ההון סיכון האמריקנית המובילה Bessemer פרסמה לאחרונה את הדו”ח השנתי שלה ובו מדורגות 100 חברות ענן פרטיות מובילות (The cloud 100 list). בדו”ח נטען כי שוק חברות הטכנולוגיה התמכר להערכות שווי שוק מנופחות וכי המיקוד בחברות חד קרן כבר אינו מהווה מדד אמין להצלחה. מנכ”ל אובר ציין לאחרונה כי משקיעים צריכים להסתכל על תזרים הכנסות חיובי ועל קצב הכנסות שנתי כמדד עיקרי להצלחה ומבט כזה הוא העומד בבסיס הסיווג החדש המוצע בדמות חברות קנטאור, חברות המייצרות הכנסה של 100 מיליון דולרים בשנה לפחות.

מעמד של חד קרן כבר לא אומר הרבה


אדם פישר, שותף בקרן Bessemer וחתום על מספר השקעות בחברות שהפכו לחדי קרן אמר לאחרונה כי בשנתיים האחרונות נוצרה ההבנה כי שיעור כל כך גבוה של חדי קרן הוא מוגזם. נוצרו תהיות אודות כיצד המשקיעים יודעים באמת שניתן להפיק רווח מהשקעה בגיוסי כספים בשווי גבוה כל כך. אדם אמר כי באותה תקופה שאל את עצמו איך חברה עם קצב הכנסות שנתי של 4 או 5 מיליון דולרים יכולה ליהנות מן ההכרה שמעמד חד קרן מעניק. כשבוחנים את האופן בו חדי קרן רבים נוצרים מבינים שמדובר באשליה. 

אם בעבר מעמד של חד קרן העיד שחברה אינה נמצאת בסיכון הרי שכיום חד קרן עדיין צריך לצאת לכמה סבבי גיוס בהם היזמים עלולים לסבול מדילול מניות. מי ערב לכך שהשוק בו החברה פועלת מספיק גדול, אולי מדובר בחברה שאינה פורצת דרך אלא רק אחת מני כמה. בסופו של יום הגענו למצב בו להיות חד קרן אמר רק שהיזם יודע לגייס כסף. 

עידן הקנטאורים

כשברקע מספרם המאמיר של חדי הקרן כינס פישר התייעצות פנימית בקרן Bessemer וביקש מן המשתתפים למצוא אמת מידה חדשה שתאפשר לקבוע מי הן חברות הסטארט-אפ המבטיחות ביותר. צוות מנהלי ההון בקרן הגיע למסקנה כי צריך להפסיק להסתכל על שווי החברה וצריך להתמקד בקצב הצמיחה של ההכנסות שלה. אמת המידה שנבחרה היא קצב הכנסות שנתי של 100 מיליון דולר. לחברות כאלה, קנטאורים, יש סיכוי נמוך להיסגר וסיכוי טוב לצאת להנפקה בתוך שנה או שנתיים. 

רוני מור

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

הצמיחה של בולט
הצמיחה של BOLT מפתיעה את אובר המתחרה?
חדשות כלכליות
חדשות כלכליות
השקעה אלטרנטיבית
חברות התשתיות האלטרנטיביות חוזרות לזרוח
קרנות חוב
קרנות חוב: אלטרנטיבה לתיק אג”ח בסביבת ריבית עולה
טכנולוגיה
הטכנולוגיה תנצח את הקומוניזם: וייטנאם שואפת לכלכלה דיגיטלית