תיק השקעות אלטרנטיבי
תיק השקעות אלטרנטיבי

כמו רובם המוחלט של גופים המנהלים תיקי השקעות גדולים גם הכשרה חברה לביטוח מקצה חלק נכבד מהכספים להשקעה באפיקי השקעה אלטרנטיביים כמו נדל”ן (כולל התחדשות עירונית), הון סיכון, בנק דיגיטלי ופינטק, מטבעות קריפטו, מימון (השקעה בפלטפורמות מימון המונים והלוואות חברתיות) ועוד. 

בשנת 2022, שוק ההשקעות האלטרנטיביות מנהל לפי הערכות מעל 13 טריליוני דולרים וגופים מוסדיים מקצים להשקעות מהסוג הזה שיעורים נכבדים של תיק ההשקעות המנוהל שלהם. מכיוון שתחום ההשקעות האלטרנטיביות הוא נרחב ומגוון, קשה להתייחס להשקעות אלטרנטיביות כאל מכלול אחד ויש ללמוד לעומק את מהות כל סוג של השקעה. ישנן השקעות אלטרנטיביות שמציעות פוטנציאל תשואה גבוה במיוחד אך לצדו גם סיכון נכבד. השקעות אלטרנטיביות אחרות הן סולידיות יותר ומציעות פוטנציאל תשואה נאה לצד רמת סיכון פחותה. הכשרה חברה לביטוח השקיעה בשנים האחרונות בקרנות מימון פרויקטים וליווי בניה, בבנק דיגיטלי, בקרנות הון סיכון, בקרן למימון מיזמי התחדשות עירונית ועוד.

אשראי חוץ בנקאי למימון פרויקטים מתחום הנדל”ן

בדצמבר 2021 נודע כי הכשרה חברה לביטוח תחבור לקבוצת פיננסיה והשתיים יקימו יחד קרן חדשה למימון חוץ בנקאי של פרויקטים של התחדשות עירונית. את הקרן תנהל הגברת ענת קינן, לשעבר מנכ”לית מבטחים ובנק דיסקונט למשכנתאות. הקרן תעמיד מימון בהיקף של מאות מיליוני שקלים, לצד המיקוד בהתחדשות עירונית הקרן תממן גם פרויקטים נוספים בהיקפים בינוניים. 

בהקמת הקרן החדשה הכשרה חברה לביטוח מצטרפת לכמה חברות ביטוח נוספות שהרחיבו השנה את פעילותן בתחום הנדל”ן. כך למשל הראל השקעות שהקימה שותפות עם תדהר וגם רכשה 20% מחברת עץ השקד נדל”ן, הפניקס שרכשה חלק מחברת בנייני העיר הלבנה, כלל עסקי ביטוח הפועלת לרכוש כמה קומות בבניין סקיי טאואר בתל אביב ועוד.

הכשרה מממשת רווחי השקעה בקרן הון סיכון Group 11

לפני כשלוש וחצי שנים השקיעה הכשרה חברה לביטוח 4 מיליון דולר בקרן הון סיכון Group 11 (של דובי פרנסס). בתחילת אפריל 2022 פורסם כי החברה מוכרת חלק מאחזקותיה בקרן עבור תמורה הגדולה פי שלושה מן הסכום ששילמה. התשואה הפנימית שהשיגה הקרן עבור המשקיעים בה בשנת 2021 היא 41%. 

הכשרה מוכרת חלק מאחזקותיה בקרן סטפסטון (StepStone), חברת השקעות בינלאומית המתמחה בשווקים פרטיים. סטפסטון רוכשת החזקה בקרן Group 11ממספר משקיעים בה ולא רק מהכשרה חברה לביטוח. בסך הכל, סטפסטון תרכוש 27% מהקרן. המשקיעים קיבלו תמורה הגבוהה פי 3.25 מההשקעה המקורית שביצעו, תמורה המייצגת שיעור תשואה פנימי שנתי בגובה 41%. 

בנק דיגיטלי 

בתחילת שנת 2022 נודע כי הכשרה חברה לביטוח תשקיע 40 מיליון שקלים בבנק הדיגיטלי “One Zero” של פרופ’ אמנון שעשוע. לאחר השלמת הרכישה הכשרה תחזיק בכ – 4.3% של ההון המונפק מטעם הבנק הדיגיטלי. שווי הבנק נכון לעת ביצוע הרכישה הוא 200 מיליון דולרים והסכום שיתווסף בסבב הגיוס הנוכחי יעמוד על 120 מיליון דולרים. גופים נוספים המשקיעים בבנק בסבב זה לצד הכשרה הם קופת הגמל של האוניברסיטה העברית, Baer, Tencent, SBI Holdings ועוד.

חברה להתחדשות עירונית

בחודש אפריל 2022 נודע כי הכשרה חברה לביטוח רוכשת 11% מחברת מייטאון  (My Town), חברה המתמחה בביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית. הכשרה שילמה 33 מיליון שקלים עבור חלקה במייטאון ויש לה אופציה להרחיב את אחזקותיה בחברה עד ל – 15%. מייטאון היא, כאמור, חברה המתמחה בהתחדשות עירונית ונמצאת בבעלות יוסי חסון (המחזיק ב – 45% מהחברה ומשמש גם כמנכ”ל החברה). בתחילת דרכה התמחתה חברת מייטאון בפרויקטים מכוח תמ”א 38 לחיזוק מבנים קיימים, היא השלימה כ – 20 פרויקטים כאלה. משנת 2019 שינתה החברה את המיקוד והחלה לטפל גם בפרויקטים גדולים של התחדשות עירונית, פרויקטים מסוג פינוי בינוי. 

 

סהר אלבו

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדד הביומד
טכנולוגיה רפואית: מדד הביומד מזנק
מה מומלץ לעשות לאחר תאונת עבודה?
השקעות אלטרנטיביות למתחילים
השקעות אלטרנטיביות למתחילים, מה צריך לדעת?
נדל"ן
שוורים ודובים: חובות של 300 מיליארד דולר מובילות את ענקית הנדל”ן הסינית Evergrande לקריסה?
רכב חשמלי
מהפכה חשמלית בכבישי ישראל: רכב מתוצרת SKYWELL הסינית בדרך לארץ