NFT

אמנות, כמו אסתטיקה ויופי, היא בעיני המתבונן. כולנו יודעים שכחלק מהאומנות העכשווית קל למצוא יצירות שלא כולנו היינו מכנים אותן אמנות. יתרה מזה, הרי בעבר נמכרו במיליונים ציורים שצוירו על ידי קופים, והיו מי שמצאו בהם אסתטיקה ששווה מיליונים. אם כן – איש אינו יכול להגדיר מהי אמנות וכמה היא שווה, ואולי – יש כאן הזדמנות להעלמת כספים בדרך שקשה מאוד להתחקות אחריה.

עולם ההשקעות במטבעות קריפטוגרפיים הוא עולם שקשה לרשויות לבצע מעקב אחריו ולמסות בו את הרווחים. כך תחום המטבעות הקריפטוגרפיים אינו קשור למוסדות הפיננסיים המוסדיים, העושים יד אחת עם גופי ממשל וגובי מיסים – הרי זו היתה המוטיבציה להקמת שוק הקריפטו מלכתחילה. אם כן, ניתן להעלים כספים באמצעות החזקתם בארנקי קריפטו, אבל עולם חדש הפך לאחרונה מפלט להעלמות כספים גם בסדרי גודל של שש ספרות ויותר. אנחנו מדברים, כמובן ,על עולם ה – NFTs, האסימונים ללא תחליף.

מה זה בכלל NFT?

כשיש לכם שטר של דולר ביד, תוכלו להחליף אותו תמורת כל שטר אחר של דולר והערך של הכסף שלכם לא ייפגע. זה אותו דבר גם עם מטבע אחד בשוק הקריפטו – אם תחליפו ביטקוין בביטקוין, הסכום שיש לכם בארנק לא ישתנה. NFTs, שהם Non Fungible Tokens, הם מטבעות חד פעמיים שאין כפילות מהם. מדובר במעין חוזים דיגיטליים שנשענים על טכנולוגיית הבלוקצ’יין לטובת אבטחת והסדרת הפעילות, כאשר לכל אחד מן המטבעות מקושרת יצירת אמנות דיגיטלית חד פעמית. כך, לכל NFT יש מחיר משלו, שבדרך כלל נקבע במטבע הקריפטוגרפי אתריום. NFTs נמכרים במגוון נרחב של אתרי אינטרנט בפלטפורמות דיגיטליות. לא קשה להכין אותם והם כוללים מכירת זכויות היוצרים של היצירה הדיגיטלית המקושרת ל – NFT אשר נמכרים לבעל המטבע ושייכים לו. מטבעות NFT מציעים למכירה החל מחתולי קריפטו ייחודיים שנמכרים בסכומים נמוכים, וכלה ביצירות אמנות דיגיטלית יקרות מאוד, כשיצירת האמנות היקרה ביותר שנמכרה באמצעות NFT היא יצירה ויזואלית בשם “5,000 הימים הראשונים” מאת האומן ביפל, שנמכרה תמורת מעל 60 מיליוני דולרים.

יש יצירה אחת שנמכרה מחיר גבוה יותר

באוקטובר השנה נמכרה יצירת אמנות בשם CryptoPunk תמורת 124,457 מטבעות את’ריום, השווים קרוב ל – 530 מיליוני דולרים. היצירה הזו בכל זאת לא נחשבת ל – NFT היקר ביותר מפני שהיצירה נרכשה על ידי המוכר – כלומר, היא נמכרה ונרכשה על ידי אותו אדם. יש המניחים שהמהלך היה מטעמים שיווקיים ועל מנת לעורר עוד עניין במטבע – אבל בנוסף ליתרון הברור הזה, חשוב לדעת שרכישת יצירה שהרוכש מחשיב אותה כיצירת אמנות, בכל סכום שהוא, עשויה להיות דרך נהדרת – להלבנת הון.

הלבנת הון בשלושה צעדים פשוטים

לא קשה לייצר NFT, מכל יצירת אמנות שילד יכול אפילו להכין על נייר ולסרוק, אין גבול לתכנים הדיגיטליים שאפשר למכור באמצעות NFT (אם כי תכנים אלה נוטים להיות או בתחום הויזואלי, אמנות דיגיטלית, או בתחום המוזיקלי, כשירים או אלבומים), ואם הרוכש מחליט באופן תיאורטי שהיצירה מדברת אליו – הוא מוזמן לרכוש אותה בכל מחיר שיבחר, גם כשהוא רוכש אותה, מעצמו. אם כן – כל מה שצריך על מנת להעלים כספים הוא 1) יצירת אמנות כלשהיא 2) NFT שניתן להכין באמצעות פלטפורמות פשוטות יחסית 3) תהליך של מכירה ורכישה – בין המוכר לבין עצמו או בין המוכר לבין צד שלישי אמין. והנה לכם, מתכון מוטל בספק, להעלמת כספים בערוצים מקובלים.

זה כנראה רק עניין של זמן עד שרשויות המס בעולם יבינו ששוק הקריפטו הוא מקור להעלמות מס

בשווקי הון שונים, בארץ כמו גם במדינות אחרות בחו”ל, התנגדו הרשויות לאפשר לפלטפורמות קריפטו לפעול בחופשיות בשטח המדינה, בדיוק מסיבות של קושי במיסוי הרווחים והפעולות ופגיעה בפעילות בכספי פיאט. אבל ניראה שעולם הקריפטו מנצח את הרגולטורים ואפילו הופך למיינסטרים – הבנקים וגובי המיסים פשוט ייאלצו ללמוד איך מתמודדים עם שוק הקריפטו והמשקיעים בו, כולל אלה שהפכו זה עתה למיליונרים כתוצאה מהשקעות שצלחו במטבעות קריפטו. אנחנו לא היינו בונים על שיטת ה – NFTs להעלמת מס, בדיקה רטרואקטיבית תגלה בקלות כי מדובר בעסקה חשודה, גם שנים רבות לאחר ביצועה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

אוניבריסטה
חושבים ששכר הלימוד בארץ יקר? תואר בחצי מיליון ₪ באוניברסיטאות המובילות בעולם
טכנולוגיה
ממלכת השבבים העולמית נמצאת בין סין לארה”ב
השקעה אלטרנטיבית
ניאום: עתיד חדש לאנושות בערב הסעודית לאור הירח
השקעות
הסופרמרקט הטכנולוגי: לקנות אבל אחרת
החשיבות של ביטוח אחריות מקצועית לתחום הכושר