מטבעות קריפטו

הכירו את הזוג איליה ליכטנשטיין ואשתו הת’ר מורגן. זוג צעיר, בשנות השלושים לחייהם, ששום דבר במראה החיצוני שלהם לא מסגיר את העובדה שיש ברשותם מאות מיליוני דולרים – או את העובדה שהם מהפורצים המבוקשים ביותר של עבירות הקריפטו מאז שנת 2016.

באוגוסט של שנת 2016 אירעה פריצה לפלטפורמת המסחר בביטקוין בשם Bitfinex. באותו האירוע נגנבו מחשבונות של משתמשים כ – 120,000 ביטקוין. שער הביטקוין עמד אז על כ – 570 דולרים, מה שאומר שהסכום הכללי שנגנב עמד על כ – 68.5 מיליוני דולרים. היום, לפי מחיר של מעל 38,000 דולרים לביטקוין – שווי הגניבה משנת 2016 עומד על יותר מ – 4.5 מיליארדי דולרים.

הגנבים ששדדו 119,754 מטבעות ביטקוין לא נתפסו, מאז ועד היום. הם הלבינו את המטבעות שגנבו בסבלנות ובכמויות קטנות. חלק מהמטבעות הומרו למטבעות אחרים על מנת לטשטש את נתיבי הפעולה שלהם, וחלק הומרו לאסימונים חסרי תחליף (NFTs). חלק ממטבעות הביטקוין שנגנבו הומרו למזומנים במכירות אישיות.

אבל הבלוקצ’יין שמלווה כל מטבע ביטקוין ומחזיק אסמכתאות על כלל היסטוריית העסקאות שבוצעו במטבע מאז שנכרה, סיפקה את התוצאות גם הפעם: השלל נתפס, וה”בוני וקלייד” של שוק הקריפטו נעצרו וממתינים למשפט בארה”ב.

בני הזוג המרתקים שתעתעו במערכת

איליה ליכטנשטיין והת’ר מורגן מנהלים נוכחות אקטיבית ברשתות חברתיות שונות. ליכטנשטיין ניהל לא מעט מיזמים בתחום הבלוקצ’יין והשקיע כאנג’ל בחברות סטארט אפ תחת חשבונות בשמות בדויים בשנים האחרונות. הת’ר דווקא טיפחה את הצד היצירתי שבה: מעבר לניהול חברת שיווק, היא מפרסמת אודות עצמה ברשתות החברתיות כי היא “יזמת סדרתית וראפרית סוריאליסטית”. היא פרסמה שירים בסגנון הראפ בנושאים לא קונבנציונאליים כמו טיפול באנדומטריוזיס ושיטות להפחתת לחץ.

בני הזוג מתגוררים בניו יורק, ומתארים את עצמם ביחד ובנרד כמי ש”אוהבים למתוח את הגבולות עד הקצה”. ניראה שהפעם, הם מתחו את הגבולות רק מעט יותר מידי…

החוקרים עברו על מעל 2,000 ארנקים דיגיטליים עד שמצאו את מקור המטבעות הגנובים

ניכר כי ליכטנשטיין ומורגן עשו מאמץ על מנת להסתיר את עקבות המטבעות הדיגיטליים הגנובים: כל אחד מן המטבעות שנתפסו הועבר דרך מספר רב של ארנקים דיגיטליים עד שנתפס בארנק הדיגיטלי של בני הזוג. בסך הכל, נאלצו החוקרים מטעם רשות המיסים לפתוח ולבחון את המידע בבלוקצ’יין של מטבעות מתוך מעל 2,000 ארנקים דיגיטליים שונים, עד שנמצאו חלק מהמטבעות הגנובים בארנק הדיגיטלי של השניים – משם, הדרך להתרה היתה קצרה. בעת שנתפס הארנק הדיגיטלי של ליכטנשטיין ומורגן, כ – 94,000 ממטבעות הביטקוין הגנובים עדיין לא הועברו ממנו. בסה”כ, כ 3.6 מיליארדי דולרים עוד לא הולבנו ויושבו לפלטפורמת ביטפינקס שיחלקו את המטבעות לבעליהם החוקיים. תהליך הלבנת מטבעות הקריפטו בוצע על ידי בני הזוג באיטיות ותוך ניסיון לצמצם למינימום את העקבות שהותירו אחריהם.

מדובר בשוד הגדול ביותר בתולדות הקריפטו

המקרה, שכאמור אירע בשנת 2016, כבר זכה לכינוי “השוד הגדול ביותר של שוק הקריפטו”, ולצד גניבת המטבעות, כאמור בשווי מעל 4.5 מיליארדי דולרים נכון לעת כתיבת שורות אלה, מדובר בשורה של עבירות הלבנת הון שהעונש בגינן עשוי להגיע לכדי 25 שנות מאסר, לצד כמובן השבת ההון שנגנב. אבל לא רק המשפט הפלילי ממתין בעתיד של שני בני הזוג הצעירים ועונש שבוודאי יתמודדו עימו בתום המשפט: ענקית התוכן נטפליקס כבר הודיעה כי תפיק סדרה בנוגע למעללי השניים, מעת הפריצה לפלטפורמת ביטפינקס ועד למשפט שהם צפויים לעבור.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדד הביומד
טכנולוגיה רפואית: מדד הביומד מזנק
זהב שחור
האם זה הסוף של הזהב השחור?
אטריום זהב
האם הגיע זמנו של האת’ריום?
קרנות אשראי
השקעות אלטרנטיביות: קרנות אשראי
NFT
4000 יצירות NFT ומיליון דולר בתוך חמש דקות – וזה קרה כאן בישראל