קריפטו

כששוק הקריפטו היה עוד בחיתוליו, והמשקיעים היו רק הרפתקנים בעלי מדד פחד נמוך – פלטפורמת המסחר קוינבייס סיפקה אפשרויות לניהול ארנק דיגיטלי ומסחר במטבעות קריפטוגרפיים. אבל מאז, הרבה מים זרמו בנהרות ניו יורק וקוינבייס נכנסה למיינסטרים ואפילו הונפקה. כעת, היא מחפשת שירותים חדשים שהיא יכולה להציע ל – 9 מיליון המשקיעים דרכה שירותים נוספים. לאחרונה ניסתה הפלטפורמה להציע שירותי הלוואות בין עמיתים במטבעות קריפטוגרפיים, אבל בינתיים ניראה כי הרשות האמריקאית לניירות ערך לא תומכת בפלטפורמה החדשה מבית קוינבייס, המכונה LEND.

בחודש האחרון, עלה ערכו של הביטקוין בכמעט 40%. על אף הרגולציות והאיסורים בסין בירת הכרייה של העולם (לשעבר), ואף על פי שעולם הקריפטו הוא התנודתי וההפכפך ביותר, שאפשר למצוא בשוק ההשקעות האלטרנטיביות שום דבר לא עוצר את רכבת הקריפטו מלטפס מעלה ומעלה במעלה הטריליונים לשווי שוק כולל של מעל 2.5 טריליון דולר. שתי המנצחות העולמיות על שוק המסחר בקריפטו הן שתי הבורסות הדיגיטליות הגדולות הן קוינבייס ובייננס. בשעה שהן נלחמות על משקיעים נוספים, המגיעים כפי הנראה מאזורים יותר ויותר מרכזיים בקונצנזוס העולמי, הן ממציאות שירותים נוספים שצרכנים יכולים לצרוך במטבעות קריפטוגרפים. רק לאחרונה דיווחנו כאן על האפשרות החדשה שקוינבייס פתחה בפני המשתמשים שלה  אפשרות להפקיד את המשכורת ישירות לארנק הדיגיטלי. זו אפשרות נהדרת עבור משקיעים במסחר יומי המבצעים הרבה תנועות ומשלמים הון בעמלות על העברות כספים. כעת, אנחנו שומעים על ניסיון חדש של פלטפורמת המסחר במטבעות קריפטוגרפיים לזכות בלב המשקיעים: קוינבייס הכריזה כי היא מפתחת ממשק להלוואות בסגנון P2P, במטבעות קריפטו. הרשות האמריקאית לניירות ערך הגיבה ללא דיחוי, והודיעה להנהלת קוינבייס כי תגיש תביעה משפטית כנגד החברה באם זו תמשיך במאמצים לפתח פלטפורמת הלוואות מבוססת מטבעות קריפטו. הכל על LEND, פלטפורמת ההלוואות של קוינבייס, ולמה הרשות האמריקאית לניירות ערך לא מאפשרת לפלטפורמה לעלות ולהציע את שירותיה – במאמר שלפניכם.

LEND – כי כולם מרוויחים מהלוואות מעמית לעמית

בישראל, פלטפורמות של הלוואות מעמית לעמית כמו בלנדר ואחרות, עושות חייל. הן מאפשרות הלוואות חוץ בנקאיות בריבית תחרותית למי שמעוניינים להגדיל את הסכום הנזיל שלהם, הן מאפשרות ערוץ השקעה אלטרנטיבית יעיל בסיכון נמוך למשקיעים – והן, כמובן, לא רעות בכלל גם לפלטפורמות המנהלות את אותן הלוואות וגוזרות עמלות נאות מכל עסקה. כך יוצא, שכולם מרוויחים. אם כך, למה לא להציע הלוואות מעמית לעמית גם באמצעות מטבעות הקריפטו? משקיעים שמנהלים ארנקי מטבעות דיגיטליים מחפשים פיזור והפחתת סיכונים בתיק ההשקעות שלהם והלוואות מעמית לעמית עשויות להוות מסגרת נהדרת בדיוק לשם כך. עם בדיקות רקע יסודיות של הלווים כפי שעושים באתרי P2P אחרים, לצד פיזור של כספי המשקיעים בין הלוואות – הסיכון בהלוואות כאלה הוא נמוך, אולי אפילו נמוך יותר ביחס לסיכון להפסיד בהשקעות במטבעות קריפטו. הממשק שתוכנן על ידי קוינבייס על מנת לאפשר הלוואות בין ארנקים דיגיטליים של עמיתים כונה Lend, באנגלית: פשוט “להלוות”. ההשקה תוכננה לספטמבר, אבל אז קרה אירוע בלתי צפוי: הרשות האמריקאית לניירות ערך הגישה התנגדות חריפה ואיימה בתביעה.

ההודעה של הרשות האמריקאית לניירות ערך הפתיעה את מנהלי פלטפורמת המסחר במטבעות קריפטו, שציפו לתגובה אוהדת יותר. בהודעה ארוכה בטוויטר שפרסם מנכ”ל קוינבייס הוא האשים את הרשות בקבלת החלטות על בסיס מנטאליות מיושנת ובחשש מקידום תחרות בתחומים חדישים. כך או כך, הודיעה קוינבייס שבשל “ערפל בירוקרטי” היא דוחה למועד לא ברור בעתיד את השקת הפלטפורמה.

מה קרה עם המניה של קוינבייס בעקבות דחיית ההשקה של לנד?

כזכור, קוינבייס השלימה תהליך הנפקה באפריל השנה (2021), ומאז הנפקתה ועד היום כבר איבדה למשקיעים שלה מעל 27%. דווקא בחודש האחרון ניראה שמניית קוינבייס נמצאת בסימן עליה, ומאז תחילת אוקטובר עלתה בכ – 10%. אנחנו מנחשים שהעלייה בערך המנייה קשורה באפשרות להפקיד שכר ישירות אל המערכת, ופחות מושפעת ממערכת LEND שאמנם דובר עליה- אבל היא לא הושקה רשמית.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
ניהול השקעות אלטרנטיביות – מי מנהל? באיזו צורה ומה השוני בין ניהול השקעות בורסאי
קרן השקעות
מהי ההשקעה המפתיעה של קרן ההון הגדולה בעולם?
amazon
המונית של אמזון
הברקזיט ויחסי הכוחות באירופה
הברקזיט ויחסי הכוחות באירופה – כיצד המהלך משפיע על תיקי ההשקעות?
רכב חשמלי
התחבורה עוברת שינוי: תוך עשור 50% מהאוטובוסים יהיו חשמליים ביבשת אירופה