בלנדר הלוואות חברתיות

הלוואות חברתיות: ארבע שחקניות בישראל, אבל אחת בולטת מעל כולן

ענף ההלוואות חווה בשנים האחרונות תנודות, לא מעט בזכות חברות פרטיות המציעות למגזר הפרטי והעסקי הלוואות בתנאים משתלמים. אולם, לא רק הלווים מרוויחים אלא גם המשקיעים בתחום. כיצד? להלן הפרטים. 

תחום ההשקעות האלטרנטיביות הולך ותופס תאוצה, ועדות לכך ניתן לראות דווקא באחד התחומים הצומחים ביותר: הלוואות חברתיות. ציבור המשקיעים מגלה התעניינות דווקא בתחום הזה בעקבות תשואה קבועה אותה ניתן לקבל בטווח הקצר, וזאת לעומת השקעות אחרות בתחום של האלטרנטיבי כמו תשתיות או נדל”ן שבמסגרתם התשואה המתקבלת יכולה להגיע גם לאחר שנים רבות. התשואה של משקיעים שמחליטים להשקיע בתחום של הלוואות חברתיות יכולות להגיע ל 5%-7%, כאשר אחת החברות המובילות בענף היא דווקא חברה ישראלית בשם בלנדר. החברה מהווה פלטפורמה בעבור משקיעים שרוצים להיכנס לתחום של השקעות אלטרנטיביות, והיא אחת מארבע שחקניות שפועלות בתחום כאן בישראל. בלנדר הוקמה בשנת 2014 והמייסדים שלה הם ד”ר גל אביב, ברק גור ובועז גור. לחברה מעל ל 40 עובדים, והיא העניקה הלוואות בהיקף שחצה את רף ה 27 מיליון שקלים בשנה האחרונה.

כיצד השפיע נגיף הקורונה על הביקושים להלוואות חברתיות?

נגיף הקורונה הוביל לאחד מהמשברים הכלכליים החמורים ביותר, ועדות לכך ניתן למצוא בפניות של רבבות להלוואות מצד הבנקים שמצידם הקשיחו עמדות ומיעטו להעניק הלוואות, בשל הסיכון הנלווה לכך. נוסף לכך, זה לא סוד שהריביות הגבוהות של הבנקים גורמים ללא מעט אנשים הן מהמגזר הפרטי והן מהמגזר הציבורי לשקול בשנית קבלת הלוואה, בין אם מדובר בהלוואה לסגירת חוב או לחילופין לטובת חופשה מפנקת. חוסר הגמישות של הבנקים הגיע לשיאו דווקא בתקופת המשבר הכלכלי, ועל כן ניתן לראות במנוע החיפוש של גוגל כיצד החיפוש בעבור “הלוואה חברתית” קפץ לאלפי הקלקות. בלנדר נכנסת בדיוק למקום הזה של מתן הלוואה לפרטיים ולמגזר העסקי דרך משקיעים פרטיים – ללא תיווך מצד חברות האשראי או הבנקים, בתנאי מימון נוחים ועם ריבית נמוכה. על כן, מדובר באופציה שקורצת לרבים שזקוקים לקבלת הלוואה אך גם בעבור ציבור שמעוניין להפחית את התלות בבנקים ובחברות האשראי, כחלק ממגמה של הלוואות בין אנשים.

מה מייחד את בלנדר ביחס למתחרותיה?

הייחוד של בלנדר נובע מהיותה חברה חדשנית שפועלת במספר זירות. לחברה אתר אינטרנט שבו ניתן להירשם באופן קל ופשוט הן בעבור משקיעים והן בעבור לווים, כמו גם אפליקציה ייעודית. בשנה שעברה השלימה החברה גיוס של 22 מיליון דולר מתוך מטרה להתרחב, ולספק את שירות ההלוואות החברתיות לא רק בישראל אלא גם באירופה שמהווה הזדמנות מצוינת בעבור החברה להיכנס לשוק הגלובלי. עדות לכוונת ההתרחבות של חברת בלנדר ניתן למצוא בשיתופי פעולה אסטרטגיים עם קרנות בינלאומית כמו קרן אייפל הצרפתית וכן אסיה פלוס האסייאתית, שניהם גופים בינלאומיים בולטים בתחום של השקעות חברתיות.

לסיכום, בעבור ציבור המשקיעים מדובר בהזדמנות מצוינת להצטרף למגמה שנמצאת בצמיחה, כמו גם כזו שמצליחה לחולל תנודות בשוק ההלוואות שנחשב לענף סולידי להשקעה. אולם, יש לקחת בחשבון את הסיכונים הכרוכים, על אף כי מדובר בסיכונים נמוכים ביחס לענף של השקעות אלטרנטיביות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כלכלת סקנדינביה
מה אפשר ללמוד מהכלכלה היציבה והפורחת של ארצות סקנדינביה?
אלקטרה
אלקטרה סוחפת את שוק המוצרים הסולאריים – והמניה מגיבה בהתאם
קרנות REIT
על ההבדל בין השקעה בקרנות נדל”ן אלטרנטיביות ללא מתאם לשוק ההון לקרנות REIT
EA SPORT
עסקים ומשחקים: EA SPORTS
מתחמי עבודה משותפים
הסוף לעידן חללי המשרדים או צמיחה מחודשת?