בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה מסקרנת בכל הקשור לשוק ההלוואות. אם בעבר רבים היו פונים לבנקים או שוברים את קופות החיסכון, כיום ניתן לראות ביקוש הולך וגובר לנושא של הלוואות חברתיות. מהן וכיצד אתם כמשקיעים יכולים להשתלב? על כך – בסקירה הבאה.

 הלוואות חברתיות: כל מה שרציתם לדעת

הלוואה חברתית הייתה בעבר הלא רחוק מושג שחלקים רבים בציבור הישראלי לא הכיר. אולם, בצל המשבר הכלכלי בעקבות נגיף הקורונה כמו גם ריביות גבוהות בעבור הלוואות מהבנקים או דרך מסגרת חוץ בנקאית ניתן לראות כיצד יותר ויותר ישראלים בוחרים בנתיב של הלוואה חברתית, שיטה פשוטה המבוססת על מתן הלוואה מאנשים פרטיים או קרנות בריבית נמוכה ועם שימת דגש על פריסת תשלומים נוחה. מדובר בהלוואות בין אנשים זרים, ולכן לקיחה של הלוואה חברתית מחייבת ביצוע של מספר פעולות מקדימות הכוללות בין היתר בחינה של תדפיסי הבנק, בדיקת דירוג האשראי ועוד. ככל הסיכון במתן ההלוואה גדול יותר, כך הריבית תהיה גבוהה – בין 4%-12% בשנה, כאשר מסקירה שערכנו עולה כי ממוצע הריבית השנתית נעה בין 6%-9%. בעבורכם כמשקיעים שמתעניינים בתחום של השקעות אלטרנטיביות, זה הזמן להכיר את אחד התחומים המתפתחים ביותר בענף ההשקעות האלטרנטיביות – השקעות חברתיות המנוהלות בשקיפות מלאה.

נתיב השקעה לטווח הרחוק (עם הערה מיוחדת)

אין ספק כי הלוואה חברתית מהווה נתיב השקעה מצוין לטווח הרחוק – וזאת בשל התשואה היציבה אותה ניתן לקבל בזכות מתן ההלוואה, כאשר סכום ההשקעה יכול להיות מסכומים נמוכים של בין 10,000-50,000 ₪ בלבד. כמובן שאם תרצו להשקיע יותר תוכלו לעשות זאת, אולם חשוב להבין כי תהליך זה חייב להתבצע בליווי מצד קרן המתמחה בתחום. כל זאת בכדי לבצע את התהליך בצורה מפוקחת ועם שימת דגש על בחינת הסיכון במתן ההלוואה, מתוך מטרה לבצע תהליך מבוקר ומניב תשואה בדמות החזר חודשי של הקרן והריבית, לרוב לתקופה של חמש-שבע שנים. מדובר בבשורה של ממש בענף האלטרנטיבי, בשל העובדה כי השקעה לדוגמה בתחום התשתיות היא השקעה לטווח של 20 שנה לכל הפחות ואילו בהלוואות חברתיות ניתן לראות כיצד התשואה מתקבלת כבר מהחודש הראשון, בהתאם לסוג ההלוואה שנלקחה.

ניהול סיכונים בתחום ההלוואות חברתיות

אין ספק כי מדובר בתחום מרתק בתחום של השקעות אלטרנטיביות, בשל הסיכון כי הלווה לא יחזיר את הכספים אותם לווה. אולם, בשל העובדה כי מדובר בענף מתפתח ניתן לראות כיצד שחקניות חזקות כמו מיטב דש, קרדיט פלוס, טריא ועוד מאפשרות לקהל המשקיעים לקבל “רשת ביטחון” הכוללת ניהול סיכונים מבוקר בהתאם לצרכים הנדרשים ולגיוון תיק ההשקעות הקיים. נוסף לכך, החברות מפעילות מערך של גבייה במקרה של חוב שאינו שולם כמו גם ייעוץ משפטי, בדומה למה שנעשה במערכת הבנקאית והחוץ בנקאית. על כן, רשת הביטחון אותה אתם כמשקיעים מקבלים היא הכרחית ובעלת אופציה למימוש ולהתפתחות.

מגמה מוכרת בעולם

למרות שהחברות המובילות בענף מעניקות הלוואות בהיקף של 200,000,000 ₪ (פחות מאחוז מהיקף האשראי) בעולם מדובר במגמה חזקה הרבה יותר המתבצעת בהיקפים של מיליארדים. ע”פ הערכות, ככל שהתחום יתפתח והמודעות הציבורית תעלה – כך הפוטנציאל של ענף ההלוואות החברתיות רק יעלה. בשנת 2017 עבר חוק הסדרת הלוואות חברתיות כאן בישראל, והוא נועד להסדיר מבחינה חוקית את מערך הלוואות. ע”פ הסטטיסטיקה, 1 מכל 4 מקבל אישור לקבלת הלוואה, ועל כן ניתן לומר בהחלט כי בעקבות שינויים רגולטורים כמו גם משפטיים ניתן לומר כי מדובר בענף בעל פוטנציאל אדיר בעבורכם כמשקיעים חכמים המבקשים להצטרף למגמות בולטות ומסקרנות בעולם הפיננסים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

רכב חשמלי
התחבורה עוברת שינוי: תוך עשור 50% מהאוטובוסים יהיו חשמליים ביבשת אירופה
Section 8
השקעות בעסקאות נדל״ן בסקשיין 8 (Section 8) בארה”ב
ניכיון צ'קים
ניכיון צ’קים של חברה בע”מ
סקירת שווקים אלטרנטיבית 14.3.21
סקירת שווקים ותחזיות אלטרנטיביות
אימון אישי לעסקים
אימון אישי לעסקים – איך הוא עשוי לתרום לעסק?