מאת: רוני מור

רקע

שנת 2020 הצליחה להשאיר חותם בדפי ההיסטוריה, היא תיזכר כשנה מאתגרת מאד עבור העולם, נושא הקורונה שמסרב לעזוב, הבחירות הסוערות שעברה ארצות הברית. אם לא די בכך, אסונות טבע שפוקדים את האנושות בכל מיני יבשות ללא הבחנה בין טוב או רע. אחד השינויים הגדולים או מהפכה של ממש היה אמור להיות בדמות הכניסה של פייסבוק לתחום הפיננסי, התוכנית הגדולה ביותר של פייסבוק, לבנות מערכת פיננסית עולמית אשר תצליח לשרת את כולם ובכל מקום. אבל ב-2020 כל דבר נגמר בסערה גדולה, במקרה של פייסבוק מדובר בסערה רגולטורית מאסיבית שגרמה לחישוב מסלול מחדש. התוכנית החדשה כוללת, מערכת פיננסית קטנה יותר, ידידותית יותר ואולי פחות מאיימת עבור הרגולטורים? ימים יגידו.

עולם המטבעות ושוק הפיננסים החדש

מאז הביטקוין אשר צץ במוחו של סאטושי נאקמוטו הופיעו מטבעות רבים בעולם, עם מגוון שמות ושלל חלומות. חלקם מוכרים לציבור המשקיעים וחלקם מוכרים פחות. בשנה האחרונה, ענקית הטכנולוגיה, פייסבוק הודיע כי תשיק מטבע חדש בשם ליברה. מדובר במטבע קריפטוגרפי מבוסס בלוקצ’יין וככל הנראה יהיה צמוד לשער הדולר האמריקאי. בעבר דובר על הרכב צמוד לסל מטבעות עולמי של 50% דולר אמריקאי, 18% אירו, 14% יין יפני, 11% ליש”ט וכ-7% דולר סינגפורי. הפרויקט יהיה מוסדר על ידי חברות פיננסיות, חברות מתחום המטבעות, חברות טלקומוניקציה, חברות הון סיכון ועוד. כמו כן, התוכנית תהיה מגובה בנכסים פיננסים כמו סל מטבעות וניירות ערך אמריקאים כדי למנוע תנודתיות משמעותית במטבע. אז מדוע הרגולטור חושש ושקוע בבדיקה מעמיקה מול הפרויקט?

רגולציה ועולם העסקים

משקיעים בכל העולם מסתכלים על הפרויקט ושואלים, האם ליברה ופייסבוק יצליחו לעשות בעולם הפיננסים את המהפכה שהצליחה לעשות וואצאפ בעולם המסרונים? לאט-לאט, יש שלבים שצריך לעבור. קודם כל, צריך לעבוד את אישור הרגולטור, שלא כל כך מתלהב מהחלומות ומהרעיונות של פייסבוק  והמייסד מרק צוקרברג. מיד לאחר ההודעה על הפרויקט, הודיע הרגולטור של האיחוד האירופי כי לליברה אין את האפשרות להפוך למטבע ריבוני ללא הגנות על הצרכנים. בנוסף לכך, שר האוצר הצרפתי טען בפני הפרלמנט כי הוא חושש מהפרויקט של ליברה, הפחד מפני דליפת פרטיות משתמשים, הלבנות הון ומימון טרור. כמו כן, ביקש מהבנקים המרכזיים להכין דו בנוגע לתוכנותיה של פייסבוק וכיצד זה מיישר קו עם החוקים והתקנות. גם חבר הפרלמנט הגרמני, מרקוס פרבר הזהיר כי פייסבוק עשויה להפוך לבנק צללים וקיימת כאן סכנה גדולה, עוד הוסיף כי הפוטנציאל לשימוש ברעה בדומיננטיות עלולה לגרום לסיכון של מערכות פיננסיות וכך להשפיע על תעשיות שלמות באיחוד האירופי.

מנגד, ובהשקפת עולם אחרת  לגמרי אמר מארק קרני,  נגיד בנק אוף בריטניה, עולם העסקים צריך לשמור על ראש פתוח בנוגע לטכנולוגיה חדשה ובנוגע לפיתוח של עולם הפיננסים. בארצות הברית, יו”ר הפדרל ריזרב היה חד וברור, הוא אמר כי הוא חושש מאד מהאופן שליברה והפרויקט יתמודדו עם הלבנות הון, הגנה על הצרכן ועל היציבות הפיננסית. גם הנשיא דונלאד טראמפ, הנשיא לשעבר אמר כי אם פייסבוק מעוניינת להפוך לחברה פיננסית, רצוי שתכבד ותקבל את האמנות הפיננסיות ותתחייב להיות כפופה להם. בשלב זה, הרגולטורים ביקשו מכל ענקיות האשראי כמו מאסטרקארד, ויזה, פייפל ועוד, לקבל סקירה ברורה כיצד הפרויקט של פייסבוק אמור להשתלב וכיצד הם מבינים את סוגיית הלבנת הון בפרויקט זה.

המטרה והראייה של פייסבוק

עולם הפיננסים, האשראי ובמיוחד עולם התשלומים עבר מהפכה של ממש בזכות האינטרנט. חברת פייסבוק עונה על צורך קיים עבור למעלה מ-2 מיליארד בני אדם אשר אין ברשותם חשבון בנק. כמו כן, עבור סוחרים רבים אשר לא מעוניינים לשלם למערכות פיננסיות עמלות, המרות וכו’. יהיה מאד מעניין לראות כיצד פייסבוק מצליחה לפתח את התחום והאם תצליח לקחת בו חלק משמעותי. לפייסבוק, יש משאבים גדולים, ידוע שחברות הטכנולוגיה מחפשות תמיד מנועי צמיחה חדשים וכניסה לעולם הפיננסים יכולה לסמן תחום חדש ומעניין עבורה ועבור עולם ההשקעות. רק לחשוב, שבשנת 2007 רכשו ביל גייטס ומייקרוסופט כ-1.6% ממניות פייסבוק תמורת 240 מיליון דולר. משקיעים, כלכלנים, אנליסטים אמרו כי מייקרוסופט שילמה סכום יקר. העסקה תמחרה לפייסבוק שווי שוק של כ-15 מיליארד דולר. כיום, שווי השוק של פייסבוק הוא כ-792 מיליארד דולר. האם ביל גייטס ומייקרוסופט עשו עסקה טובה? על הנייר מדובר בעסקה מצוינת!

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

סקירת שוק
סקירת שוק אלטרנטיבית – הקריפטו ממשיך לרכז עניין ומלחמת הסחר מרימה ראש
כריס רוק ספג סטירה מצלצלת בטקס האוסקר – שוק הקריפטו חוגג, עם מטבע קריפטוגרפי לאירוע ומטבעות  NFT שנמכרו בעשרות אלפי דולרים
הזינוק במחירי הנדל"ן
לצד הזינוק במחירי הנדל”ן והעלאת הריבית: בעלי בתים מעלים את מחירי השכירות בעשרות אחוזים
השקעות אלטרנטיביות
הקסם של כלכלה מעגלית וההשפעה על עולם ההשקעות
מודרנה ופייזר
ההשפעות הכלכליות של מודרנה ופייזר בעקבות החיסון