רכב חשמלי

המשטרה מרימה את הכפפה והופכת להיות הגוף הממשלתי הראשון שמנהיג מהפיכה ירוקה בציי הרכב, מכרזים לרכישת 70 רכבים משטרתיים חכמים משלוש קטגוריות שונות, 20 אופנועים חשמליים ולפחות 50 עמדות טעינה חדשות יצאו לדרך בחודשים האחרונים. הכוונה המוצהרת: להחליף כמחצית מכלל הרכבים המשטרתיים ברכבים מונעים על חשמל, עד סוף העשור הנוכחי.

ביוני 2021 הודיעו גורמים רשמיים בבריטניה כי שירותי החירום, שעד אז כבר היו הבעלים הגאים של מספר לא מבוטל של רכבים חשמליים, יציידו את שוטרי הסיור ברכבי טסלה Y מהדגם המפואר יותר “פרפורמנס”. בשנת 2019 גם שווייץ הודיעה שסיורי המשטרה יעברו להשתמש ברכבי טסלה מדגם X, ואצלנו כבר בשנת 2011 נערך ניסוי להטמיע כ – 40 רכבים היברידיים בשירות המשטרה, ובספטמבר השנה פרסמה משטרת ישראל מכרז לרכישת עוד 70 רכבים חשמליים שישמשו כרכבי סיור וכרכבים צמודים.

היעד: 50% רכבים חשמליים

במכרז שפורסם פורט המתווה של הרכבים החשמליים הרלוונטיים, והוא כולל רכבי סופר מיני, רכבי כביש-שטח, ורכבים משפחתיים. המפרט המפורסם במכרז כולל את מחיר המכוניות בסלים השונים, מאפיינים טכניים כמו המרחק בין גלגלים קדמיים לאחוריים, מערכת טעינה מתאימה, ומאפיינים ספציפיים הנדרשים לניידות שירות כמו שקעים להטענת הפנסים המשטרתיים, מגברי צופר והתאמה ללוחיות רישוי משטרתיות. המטרה הרשמית: להחליף לפחות 50% מכלל הרכבים המשטרתיים במהלך העשור הקרוב, בעוד מדינות העולם נמצאות כבר בשלבים מתקדמים של מעבר לרכבים חשמליים, ייצור מימן שיחליף מקורות אנרגיה מתכלים ושימוש באנרגיה ירוקה, זה ניראה שישראל מדשדשת הרחק מאחור, עם מעט מאוד שינויים ארגוניים, בירוקרטיים או מדיניים בהקשר לאימוץ טכנולוגיות ירוקות. המשטרה נותנת את יריית הפתיחה בהקשר זה, והיא הגוף הממשלתי הראשון שמייצר שינוי של ממש. מוקדם יותר השנה התחדש הצי המשטרתי ב – 20 אופנועים חשמליים מתוצרת זירו, הנמכרים בארץ סביב מחיר של כ – 95,000 ₪. במשטרה מציינים כי זהו המכרז הראשון הסולל את הדרך למכרזים נוספים, אשר יאפשרו החלפת לפחות 50% מכלל הרכבים בצי המשטרתי, לרכבים חשמליים וידידותיים לסביבה.

האם המשטרה בדרך לנהוג על טסלה?

כנראה שהרכבים המתאימים למכרז הנוכחי לא יהיו רכבים מבית הייצור של טסלה, בעיקר בשל מגבלות מחיר: המשטרה מחפשת רכבים שנמכרים בסדרי גודל של 75% ממחירה של טסלה X. ביחד עם זאת, במכרז המשטרתי ניראה שישנה התייחסות לכשלים של טסלה בארץ, שלאחרונה מתפרסמים ברשתות החברתיות בשכיחות גבוהה, ובמיוחד לכשל בהפעלת המזגן החכם בחום יולי אוגוסט בישראל. המכרז כולל התייחסות מיוחדת לשליטה על טמפרטורה בתא הנוסעים וכולל “ניסוי מיזוג אוויר” שמטרתו להבטיח את יכולת הרכבים שיירכשו לשמור על טמפרטורה קבועה של 25 מעלות בתא הנוסעים בתנאי מזג אוויר שונים. אילו רכבים חשמליים כן באים בחשבון עבור המכרז המשטרתי?

בקטגוריית הסופר מיני, נשקל דגם 208 הקטנה והזריזה של פיג’ו, במודל החשמלי. בקטגוריית המשפחתיות אחד הדגמים העומדים בהצלחה בתנאי המכרז כולל התמחור היא יונדאי איוניק EV, המוצעת בישראל תמורת מחיר של כ – 160,000 ₪. יונדאי קונה עשויה להיות המכונית שתתמודד בקטגוריית רכבי כביש שטח, עם תג מחיר של כ – 128,000 ₪. החשש שעל הפרק כעת: כשלים בעמדות הטעינה של הרכבים החשמליים בצי המשטרתי, משבר האנרגיה באירופה גרר השבתה של עמדות טעינה מרובות מטעם ענקיות ההטענה החשמלית במדינות שונות ביבשת, כמו למשל ABB המספקת עמדות טעינה במיקומים ציבוריים ברחבי אירופה ובישראל, ג’ינרג’י ואחרות. אלו הן חברות המספקות פתרונות טעינה חשמלית ברחבי העולם, והן הושפעו כפי הנראה מן המשבר האנרגטי באירופה. כך, הושבתו בתחילת אוקטובר חלק ניכר מעמדות הטעינה הציבוריות של חברות בין לאומיות אלה – ובמשטרה חוששים כי אם תקלות כאלה יישנו, תהיה בעיה תפעולית עם הרכבים החשמליים העתידים להגיע אל ציי הארגון. באוגוסט השנה הוציאה משטרת ישראל מכרז הנוגע להקמה של עמדות לטעינה חשמלית בעמדות ציבוריות עבור הרכבים החשמליים שיעמדו לשימוש המשטרה. המכרז ביקש להתקשר עם זוכה אחד ויחיד להקמת 50 עמדות טעינה בתחנות משטרה ובמיקומים ציבוריים אחרים ברחבי הארץ, כולל עמדות לטעינה מהירה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

6 כללי ברזל לפתיחה ורישום של חברה באיחוד האירופי
בניין
מס ירושה עולמי – המס שכל משקיע חייב להכיר
מטאוורס
שלושה מענקי המטאוורס: כך זה צפוי להתפתח
כמה עולה הובלה בישראל ומהי הובלה אלטרנטיבית?
להשקיע בתעשיית החלל
כיצד אפשר להשקיע בתעשיית החלל?