רכב חשמלי

אם מישהו עדיין צריך הוכחה שעידן הרכבים המצוידים במנוע בעירה פנימית קרוב מאוד לסופו הרי שיצרנית רכבי היוקרה יגואר – לנד רובר (JLR), המייצרת גם את משפחת דגמי ריינג’ רובר, הכריזה כבר בתחילת 2021 על כוונתה להשיק שישה דגמי רכב חשמליים עד שנת 2026.
למען הסר ספק, מדובר בדגמים חשמליים לגמרי ולא בדגמי הייבריד, כמותם מייצרת לנד רובר כבר משנת 2013, המצוידים במנוע בעירה פנימית כעזר להנעה החשמלית לשם הבטחת טווח מספיק.

מדובר במהלך אותו מכנים ביגואר לנד רובר Reimagine (“דמיין מחדש”) כאשר הכוונה היא שעד 2030 60% מן הדגמים החדשים שיושקו יהיו חשמליים לגמרי כאשר גם 40% הנותרים יהיו דגמי הייבריד. בטווח הארוך יותר המטרה היא לעבור לייצור רכבים חשמליים בלבד (שאינם מזהמים – Zero emission vehicles) עד שנת 2036.
משפחת דגמי ריינג’ רובר הפכה מותג מוכר בפני עצמו ואין ספק שנכס שיווקי זה ימשיך לשרת את לנד רובר גם לאורך המעבר לרכבים חשמליים לגמרי.

תוכנית להשקה ראשונית של מניות JLR לציבור

מעניין לציין שהכרזה של המנכ”ל החדש של JLR (מר ת’יירי בולור) על תוכנית Reimagine למעבר הדרגתי לייצור דגמים חשמליים בלבד של יגואר ולנד רובר, כולל משפחת דגמי ריינג’ רובר, הגיעה על רקע שמועות מחודשות על הנפקה ראשונית לציבור של מניות JLR בבורסה בלונדון (LSEG- London Stock Exchange Group). קבוצת Tata (NSE: TATAMOTORS) רכשה את חברת יגואר לנד רובר (Jaguar Land Rover) בשנת 2008 עבור 2.4 מיליארד דולרים. בשנת 2017  נפוצו לראשונה שמועות על כוונת קבוצת TATA להנפיק את מניות JLR לציבור בדרך של IPL (Initial Public Offering) בבורסה בלונדון (או לחילופין דווקא בבורסה בניו יורק). עם היוודע דבר כוונתה זו של TATA מניות הקבוצה איבדו מערכן והמהלך, עד כה, נדחה. יש האומרים ש-TATA כבר אינה מסוגלת להמשיך ולעצור את הנפקת מניות JLR והמהלך עתיד לצאת לפועל כבר בתחילת 2022. מכיוון ש-JLR היא אחת מיצרניות הרכב המוערכות ביותר בבריטניה מירב הסיכויים שההנפקה הראשונית לציבור תהיה בבורסה של לונדון.

רכבים חשמליים

דגמי ריינג’ רובר הייבריד

הריינג’ רובר הראשונה הושקה בשנת 1970 כרכב כביש שטח (SUV) בגודל בינוני. בשנת 1994 נוסף דגם גדול יותר למשפחת ריינג’ רובר ומשנת 1997 ועד 2003 יוצרו רק ריינג’ רוברים בקטגוריית רכבי כביש שטח גדולים. בשנת 2003 נוסף דגם ריינג’ רובר ספורט, רכב כביש שטח בינוני, ובשנת 2011 הושק דגם ריינג’ רובר איווק (Evoque) SUV קומפקטי הזוכה להצלחה רבה גם בארץ. נכון לשנת 2021 ישנם ארבעה דגמי הייבריד של ריינג’ רובר, הדגם הקלאסי הגדול, ריינג’ רובר ספורט היברידית, Velar היברידית ו-Evoque היברידית. הריינג’ רובר החשמלית לגמרי תושק בשנת 2024, מירב הסיכויים שתהיה דגם משודרג של ה-Evoque.

תוכנית Reimagine

כפי שמתארים ביגואר לנד רובר את תוכנית Reimagine למעבר לרכבים חשמליים לגמרי אלה יהיו מבוססים על שתי פלטפורמות מודולאריות.
פלטפורמת MLA (Modular Longitudinal Architecture) תשמש בדגמים הקטנים יותר, בעלי הנעה חשמלית בלבד אך גם בדגמי הייבריד חדשים.
הפלטפורמה השנייה, המיועדת לדגמי כביש שטח גדולים, מכונה EMA (Electric Modular Architecture) ותשמש לרכבי כביש שטח בינוניים וגדולים אשר ימשיכו להימכר תחת המותג ריינג’ רובר. פלטפורמה EMA היא פיתוח של פלטפורמה אשר שימשה בייצור אבטיפוס של רכב לנד רובר חשמלי לגמרי עוד בשנת 2013.

ראוי לציין שלא כל הדגמים החשמליים לגמרי של ריינג’ רובר יהיו מצוידים בסוללות. יגואר לנד רובר שוקדים על פיתוח תאי דלק מימניים אשר בוודאי יוכיחו עצמם שימושיים בשלב כזה או אחר ביישום תוכנית המעבר לייצור בלעדי של רכבים חשמליים לגמרי עד שנת 2036.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

כמה עולה הובלה בישראל ומהי הובלה אלטרנטיבית?
משקיע כשיר
משקיע כשיר: מה זה אומר והאם אתה כזה?
fedex
הסיפור מאחורי FedEx ולמה היא כל כך רלוונטית לישראלים?
ביטוח חיות מחמד, כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול
השקעה בקנביס
הקנאביס של תיקון עולם ישווק על ידי טבע