amazon

ענקית המסחר האלקטרונית אמזון לא מסתפקת בהרחבת הפעילות בחנות האונליין, אלא גם מבצעת דריסת רגל משמעותית בעולם הרכב. עדות לכך ניתן למצוא בהשקעה של מיליארד דולר בעבור פיתוח מונית אוטונומית – דור העתיד של ענף הרכב.

סטנדרט חדש בתעשיית הרכב

תעשיית הרכב נחשבת לאחת התעשיות המתקדמות ביותר בעולם, וזאת כתוצאה מהשקעה חסרת תקדים בפיתוח של רכבים חדישים שעד לפני מספר שנים היו בגדר פנטזיה מוחלטת. למעשה, תעשיית הרכב מגלגלת מיליונים לא רק כתוצאה ממכירה או השכרה של רכבים אלא גם מהשקעות רחבות היקף שנאמדות במיליארדים, כחלק ממגמה שהולכת וצוברת תאוצה. משקיעים פרטיים ומוסדיים מגלים מחדש את עולם הרכב בשל הפיתוח המואץ וכן השימוש בטכנולוגיות שבכוחן לשנות את תרבות הנהיגה, הפחתה בתדירות הפקקים (עלות הפקקים נאמדת במיליוני שקלים בעקבות אובדן שעות עבודה) והכי חשוב – הצלת חיים. הסטנדרט החדש של ענף הרכב כולל בין היתר שימוש במערכות בטיחות מתקדמות שמתריעות לפני פגיעה והולכי רגל, ומאפשרות לנהגים לקבל שליטה טובה יותר. נוסף לכך, רכב אוטונומי שהיה בגדר חלום נחשב בעיני רבים לחלק בלתי נפרד מהענף, זאת למרות מבחני ריסוק כושלים והשקעה של מיליארדים, כמו במקרה של חברת הרכב טסלה. אולם, מי שלא מרימה ידיים ואף מובילה את ענף ההשקעות בענף היא דווקא חברה קטנה ולא מוכרת – אמזון.

דור חדש של כלי תחבורה

אנחנו כמובן אומרים את זה בהומור, כי אין כמעט אדם בעולם שלא מכיר את ענקית המסחר האלקטרונית שהתחילה ממכירה של ספרים והיום חולשת על מגוון תחומים – הנעלה, אלקטרוניקה, סרטים ועוד. מנכ”ל החברה הוא ג’ף בזוס – האיש העשיר ביותר בעולם, ואיש עסקים שידוע בתוך אדם שתמיד חושב מחוץ לקופסא. עדות לכך ניתן למצוא בהשקעה אותה ביצעה אמזון רק לאחרונה, וחוללה תנודות עצומות בענף הרכב. מהי ההשקעה? סכום של מיליארד דולר שנחתם אל מול חברת  ZOOX, חברה לא מוכרת שמפתחת רכב שמסוגל להגיע למהירות של 120 קמ”ש, ולמשך 16 שעות נסיעה רצופות. מדובר בחברה שמצליחה לפעול באופן עצמאי, והיא זכתה להתעניינות מצד אמזון בעיקר בשל העובדה כי החברה מחזיקה במעל ל 100 פטנטים בתחום הרכב, כחלק מהיותה חברה שמנהיגה סטנדרט חדשני ובטיחותי שאמזון רוצה לחלוק, או יותר נכון – להוביל לשינוי תודעה משמעותי בכל הקשור לדרכי התחבורה הציבורית, שוק שבפני עצמו ניצב בפני שינויים משמעותיים.

מהם הפיצ’רים הבולטים במונית של אמזון?

מדובר ברכב שמאופיין בסגנון כרכרה, כאשר בכל עת יכולים להתנייד בו כארבעה אנשים. מדובר במונית שיכולה לנוע קדימה ואחורה כך שניתן יהיה לצאת במהירות, כל זאת מתוך מטרה לתת מענה בעיקר בערים צפופות שבהן השהות במונית עלולה להיות ארוכה בעקבות הפקקים. זאת ועוד, הרכב מאובזר במערכות בטיחות הכוללות בין היתר כריות אוויר שמתאימות את עצמן למבנה הרכב כמו גם מערכת ניווט חדשנית – זיהוי של אובייקטים עד לטווח של 150 מטר וכן זווית ראייה לא סטנדרטית של 270 מעלות. פיצ’ר מסקרן נוסף של מונית העתיד כולל גם מערך חיישנים רחב המאפשר למפות אזורים כולל תמרורים ורמזורים, ובהתאם לכך לקצר את זמן הנסיעה בעקבות הכוונה לאזורים פחות עמוסים.

חווית נסיעה משופרת

אמזון היא לא הראשונה שהבינה כי עולם התחבורה הציבורית עומד בפני שינוי, כאשר חברות, ממשלות ומשקיעים פרטיים מזרימים מיליארדים לאותן חברות שמצליחות לפתח בהצלחה יתרה רכבים ציבוריים שהולכים ותופסים תאוצה, כחלק מהמעבר של רבים לתחבורה ציבורית במקום שימוש ברכב פרטי. חלק מהותי מהמעבר נוגע בראש ובראשונה לחוויית הנסיעה, ועל כן המונית של אמזון כוללת בין היתר משטח טעינה אלקטרוני, מעמד לכוסות וכן מסך שטוח שבאמצעותו ניתן יהיה להתחבר לספוטייפי שלכם, לראות את מהלך הנסיעה ואף לבקש מהנהג לעצור ללא צורך בשיחה. במקביל, חברת ZOOX מפתחת אפליקציה לצורך הזמנת המונית, ובהתאם לכך ליצור מערך מהיר ויעיל של שירות מוניות שכבר החל כפיילוט בארה”ב.

לסיכום, ההשקעה של אמזון מהווה רק את קצה הקרחון. ע”פ הערכות של גורמים בענף הרכב, המונית של אמזון תהיה רק סנונית ראשונה בכל הקשור לתחבורה של העתיד, ועדות לכך ניתן למצוא בהכרזה כי המונית הראשונה תצא לדרך כבר בשנה הבאה – שנה שרבים מאיתנו מצפים לה, ובייחוד קהל המשקיעים של אמזון שמגלה כיצד חברת המסחר מצליחה לפרוץ גבולות ולהניע קדימה תהליכים בעלי משמעות עצומה לעולם, אבל גם לכיס שלהם.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

פוקר
מלכים ונסיכות – האם פוקר הופך להיות המקצוע האלטרנטיבי החדש?
מטבעות קריפטוגרפיים
חמישה מטבעות קריפטוגרפיים שאתם רוצים בתיק ההשקעות האלטרנטיביות שלכם לפני תחילת 2022
מטבעות קריפטוגרפיים
ירידות המחירים של שוק הקריפטו לא מפסיקות – מי המפסיד הגדול?
ליברפול
ליברפול: כדורגל, אהבה ועסקים
העוף הסינגפורי
בסינגפור זה מתחיל: eat just קיבלה היתר לשווק מוצרי עוף מתורבת