מטאוורס

פייסבוק עושה צעדים מרחיקי לכת לעיצוב הפעילות העתידית של החברה, ומהמרת “על כל הקופה” על תחום המציאות המדומה והרבודה ועל המטאוורס. זו הסיבה שהחברה ממתגת את עצמה מחדש כ”מטא” ומשקיעה מיליארדי דולרים בשנה על פיתוח תוכנה וחומרה שיאפשרו שהות בעולם שהוא שילוב של מציאות אמת, מציאות רבודה (Augmented Reality–AR) ומציאות מדומה (Virtual Reality–VR).

במהלך השבוע השלישי של חודש פברואר 2022 פרסמה מטא (לשעבר פייסבוק) נתונים אודות ביצועי פלטפורמות Horizon Worlds ו Horizon Venues (פלטפורמות עליהן מבוסס חזון המטאוורס של מטא), מסתבר שמספר המשתמשים בפלטפורמות גדל פי יותר מעשרה בתוך שלושה חודשים וחצה את רף 300 אלף המשתמשים. השאלה הנשאלת היא אם אכן מדובר בסיפור הצלחה אשר בכוחו לבלום את הירידות בשער מניית מטא (NASDAQ: FB).

פרסומת שהופקה לצורך הצגה במהלך משחק הסופר בול

מטא הפיקו פרסומת לצורך קידום השימוש בסט משקפיים ואוזניות Quest2 בעולמות ה – Horizon, עולמות המטא של החברה. בפרסומת נראה כלב אנימטרוני שנאלץ להפסיק להופיע עם חבריו ללהקה במועדון משחקי וידאו שעומד בפני סגירה. רגע לפני שהכלב החביב נמחץ במכבש רכב פינוי האשפה הוא נשלף משם ומוצב, לאחר מסע קצר בין כמה מקומות, כשלט קבוע המורה את הדרך לקפיטריה במרכז החלל. איש צעיר שמנסה את סט ה – Quest2 החדש מניח את משקפי המציאות המדומה על עיניו של הכלב והלה מוצא עצמו שב וחוגג עם חבריו משכבר הימים במטאוורס.
זמני תשדירי הפרסומת במחצית משחק הסופר בול (Super Bowl) הם היקרים ביותר בטלוויזיה האמריקנית (משבצת של 30 שניות עולה כ – 7 מיליון דולרים), ההשקעה בפרסומת החביבה מעידה שוב על החשיבות שמטא מייחסת לפיתוח המטאוורס.

נפתחו בדצמבר האחרון למשתמשי Quest בארה”ב ובקנדה

כדי להבין את גודל ההישג חשוב לזכור שעולמות ה – Horizon (Horizon Worlds ו- Horizon Venues גם יחד) הפכו נגישים למשתמשי Quest (Quest1 ו Quest2), באמצעות סט משקפיים ואוזניות מציאות מדומה, בארה”ב ובקנדה רק בדצמבר האחרון. לפני כן הופעלו העולמות בגרסת בטא סגורה בלבד.
במהלך מפגש של כל העובדים בחברת מטא (המכונים Metamates בפי המנכ”ל מארק צוקרברג) הודיעה החברה כי לפלטפורמת Horizon שלה יש למעלה מ – 300 אלף משתמשים. החדשות נמסרו תחילה מפיו של כריס קוקס, קצין מוצר ראשי במטא. הראשון לחשוף אותם לקהל הרחב היה העיתונאי אלכס הית’ מאתר The Verge. דובר מטה חברת מטא אישר את המספר והמשיך ופירט כי הוא כולל את המשתמשים בפלטפורמה החברתית הבסיסית Horizon Worlds ואת מי שמשתמשים באפליקציית הצפייה באירועים חיים Horizon Venues. המספר שפורסם אינו כולל את משתמשי האפליקציה ממוקדת העבודה Horizon Workrooms.

מטא עדיין בפער גדול מאחורי המתחרה העיקרית

300,000 משתמשים הוא מספר גדול לכל הדעות, למרות שלא ברור אם מדובר במבקרים ייחודיים  או משתמשים חודשיים פעילים. למטא נותרה עוד כברת דרך ארוכה עד שתדביק את הפער עם המתחרה העיקרית שלה בתחום המטאוורס, Rec Room אשר הודיעה כבר בתחילת 2021 כי חצתה את רף מיליון המשתמשים החודשיים הפעילים (כמחצית ממשתמשי Rec Room עושים זאת באמצעות סט משקפיים ואוזניות Quest2). מאז ההשקה בשנת 2016 ביקרו בחדרי Rec Room כ – 37 מיליון משתמשים. בסוף דצמבר 2021 גייסה Rec Room כ – 145 מיליון דולרים לפי שווי שוק של 3.5 מיליארד דולרים.

אין ספק שעולמות ה – Horizon של מטא ימשכו אליהם עוד משתמשים רבים ברגע שתפתח הגישה ממדינות נוספות. Meta מתכוונת לאחד בסופו של דבר את כל אפליקציות Horizon כדי להפוך אותן לנגישות יותר (כולל יכולת להתחבר למשתמשים שאינם עושים שימוש במשקפי מציאות מדומה). שילוב כזה יקרב את מטא למטרתה להפעיל את המטאוורס שלה כחוויה מקושרת סוחפת המאפשרת זהות מתמשכת, רכוש, אווטארים ועוד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

להשקיע בנדל"ן
כיצד להשקיע בנדל”ן בלי להיות נדלניסטים?
השקעה אלטרנטיבית
מחירי הדירות מזנקים והתשואות יורדות – מהן אלטרנטיבות ההשקעה?
בלו דוט
עולם הפינטק ממשיך לצמוח: בלו דוט גייסה 32 מיליון דולר
סקירת שווקים אלטרנטיבית 18.4.21
השבוע שהיה: סקירת שוק אלטרנטיבית
ביטקוין
רכבת המטבעות – מה קורה לביטקוין?