מטא

בשנת 2019 השיקה הרשת החברתית שאז היתה מהגדולות בעולם, ונקראה אז פייסבוק, מטבע קריפטוגרפי משלה. המטבע כונה ליברה, ואז דובר בסיכויי ההצלחה וברמת החדשנות של הרעיון. הליברה הגיעה עם ארנק דיגיטלי משלה, גם הוא פרי הפיתוח הייחודי של פייסבוק. רק שהפרויקט כנראה הקדים את זמנו, ונחל כישלון מוחץ. המטבע הקריפטוגרפי החדש אמור היה לעבור השקעה חגיגית בתחילת שנת 2020, רק שאז זומן צוקרברג למפגש פחות מנעים עם הרגולטורים של ארה”ב, משקיעים פדו את ההשקעות שלהם, והגופים הגדולים שכבר הסכימו לשתף פעולה עם המיזם המפואר, כמו פייפאל, מאסטרקארד, איביי, ורבים נוספים – קיפלו זנבם והתחמקו החוצה מהפרויקט, לאחר שהבינו שמדובר בפיאסקו תדמיתי, רגולטורי ופיננסי – והפרויקט המפואר, שעוד שינה את שמו מליברה לדיאם – נגנז.

בדצמבר 2021, כמעט שנתיים אחרי אותו כישלון מפואר, מודיעה וואטסאפ של מטא, שהיתה פעם פייסבוק, כי היא מתחילה בפיילוט ייחודי של הטמעת תשלום באמצעות מטבעות קריפטו דרך האפליקציה. זה צפוי להיות קל כמו לשלוח תמונה,  ועם מעל 2 מיליארדי משתמשים יומיים באפליקציית השיחות הפופולארית – אולי הפעם, זה דווקא יצליח.

המטבע שנבחר – מתוך סל המטבעות היציבים

אפשר לחלק, באופן כללי, את שוק מטבעות הקריפטו המכיל, נכון לסוף שנת 2021, מעל 8,000 מטבעות קריפטוגרפיים שונים, לשני סוגים: יש את שוק המטבעות הקריפטוגרפיים המשוחררים מכל קשר לשוק ההון או למטבעות הפיאט (המטבעות הפיזיים) המוכרים, כמו למשל ביטקוין, אתריום, דוג’קוין ורבים אחרים – ויש את שוק המטבעות היציבים, שערכם צמוד למטבע פיאט כלשהוא. מטבעות יציבים הצמודים למטבע פיאט, מקיימים רשימה של כללים שאמורים לשמור את ערך המטבע קרוב, פחות או יותר, לערכו של המטבע שהם עוקבים אחריו. המטרה הזו מושגת בעיקר דרך כלים של השמדת עודפי מטבעות, הגבלת ההיצע או הגבלת הביקוש.

המטבע היציב הגדול ביותר בשוק הוא התת’ר (Tether) הצמוד לדולר, ששווי השוק שלו כיום כ – 76.2 מיליארדי דולרים (השוק של הביטקוין, המטבע הקריפטוגרפי הפופולארי ביותר, הוא מעל 900 מיליארדי דולרים, לשם השוואה). אחריו ה – USD Coin עם שווי שוק של כ – 42 מיליארדי דולרים, ובמקום השביעי מבחינת שווי שוק נמצא הפאקס דולר (PAX Dollar) עם שווי שוק של כ – 944 מיליוני דולרים. כשאנחנו מסתכלים על גרף המחירים של מטבעות קריפטו יציבים, הצמודים למטבע פיאט (בדרך כלל הדולר האמריקאי אולם בהחלט לא רק) אנחנו רואים תנודתיות פחותה בהרבה – מה שמבטיח מחד פחות הפסדים, כמו גם פחות רווחים – ומאידך, פחות “הרפתקנות” או תנודתיות, מה שמאפיין כל כך את שוק מטבעות הקריפטו.

מטבע הפאקס דולר הוא המטבע שנבחר לשמש את הפיילוט שיאפשר תשלום מאפליקציית וואטסאפ, והאפשרות כבר נפתחה בפני מספר משתמשים נבחרים של האפליקציה, בארה”ב.

מה קרה עם הפאקס דולר מאז ההכרזה?

מטא הודיעה לפני כשבוע על השקת הפיילוט, המאפשר למשתמשים נבחרים של אפליקציית וואטסאפ להתקין ארנק דיגיטלי בשם NOVI, שגם שימש את החברה בניסיון הקודם להטמיע מטבעות קריפטוגרפיים כאמור, בתחילת שנת 2020, ולהעביר כספים לאנשי הקשר מתוך אותו ארנק דיגיטלי בלחיצת כפתור. כל המערכת אמורה לאפשר העברת כספים בעמלות נמוכות במיוחד, ובנוחות רבה. בשל היציבות של משפחת ה – StableCoins, לא מדובר בהימור שמשתמשים לוקחים כשהם ממירים דולרים, שקלים חדשים או כל מטבע אחר לפאקס דולר ומחזיקים אותו בארנק הדיגיטלי שלהם.

כמובן שלו היה מדובר במטבע שאינו ממשפחת המטבעות היציבים, אפשר היה להניח כי ערכו של המטבע היה מגיב להודעה המרגשת. אולם כשאנחנו בוחנים את גרף המחירים של הפאקס דולר, אנחנו מגלים שמעט מאוד השתנה בערכו אפילו מאז תחילת שנת 2021. אם ב – 1.1.21 נסחר הפאקס דולר תמורת מחיר של 1.0022 דולרים – הוא נסחר כיום לפי שער של 1.0011 דולרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרנות חוב כאלטרנטיבה לשוק האג”ח הסחיר בסביבת ריבית עולה
פייסבוק
תקלה קטנה נזק גדול: מה גרם לשלושת מערכות הענק פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם לעצור מלכת
מטבעות קריפטוגרפים
שוק הקריפטו 2022: למה את’ריום מסתמן כהשקעה טובה יותר מביטקוין?
מסחר בקריפטו
המדריך המלא למסחר בקריפטו
מחירי הנפט
הערכות חדשות למחיר הנפט הנוסק: 150 דולרים לחבית