רולס רויס

העתיד כבר כאן כאשר חברת רולס רויס הבריטית מציגה את אחד הפיתוחים המרשימים ביותר שלה, מטוס חשמלי שמצליח להשלים טיסה בת רבע שעה מעל שמי בריטניה. לפיתוח זה יש משמעות גדולה לענף התעופה המגלגל כ-360 מיליארד דולר, ומוערך לשנת 2022 בכ-471 מיליארד דולר. מאז השלימה יצרנית המנועים RR את טיסת המבחן עלה שווי המניה בכ-10%, ובשנה לאחור זינקה מניית רולס רויס ב-116% לשער של 119.5 ליש”ט.

בשנת 2019 הכריזה חברת רולס רויס (LON: RR), יצרנית המנועים לתעופה שאין לבלבל אותה עם יצרנית הרכב רולס רויס הנמצאת בבעלות BMW, על השקת פרויקט ACCEL, שילוב של המילים Accelerate ו – Electrification, להאצת המעבר לשימוש במנועים חשמליים בתעופה. הכוונה של רולס רויס היא לחדול עד שנת 2050 מייצור מנועים השורפים דלק מאובן ולעבור לייצור מנועים לתעופה שאינם פולטים גזי חממה כלל. ליעד זה של רולס רויס שותפות חברות מובילות רבות מתחום תעשיית הרכב והתעופה. ביום שבת שעבר ביצעה רולס רויס צעד משמעותי בתוכנית ACCEL כאשר מטוס חשמלי מתוצרתה, מטוס ניסוי שמטרתו מחקר ופיתוח והוא אינו מיועד לייצור למכירה, השלים בהצלחה טיסת מבחן ראשונה, שארכה כ – 15 דקות. רוח החדשנות ממריאה לראשונה כאשר המטוס החשמלי פורץ הדרך של רולס רויס מכונה “רוח החדשנות” מצליח לרשום ניסוי מוצלח וזורע אופטימיות רבה להמשך הדרך.

מטוס עם יותר מ-500 כוחות סוס

מדובר במטוס ניסוי חד מושבי המצויד בשלושה מנועים חשמליים שמפיקים יחד הספק של כ – 400 קילוואט, מעט יותר מ – 500 כוחות סוס. הוא מצויד במערך הסוללות הצפוף ביותר שיוצר אי פעם ובו כ – 6,000 תאים. בטיסה הקצרה הראשונה שנערכה במטוס לא נעשה ניסיון להתקרב לביצועי המעטפת אולם ברולס רויס יודעים לספר ש”רוח החדשנות” תהיה מסוגלת לפתח מהירויות העולות על 480 קמ”ש, הם 300 מייל לשעה. חשוב לומר, כ – 3% מפליטת דו תחמוצת הפחמן בעולם מקורה במנועי מטוסים וכ – 3% מסך פליטות הפחמן הדו חמצני לאטמוספירה, מקורן במנועים של כלי תעופה אזרחיים. משכך, אין זה פלא שלצד הפיתוח המהפכני של חברת רולס רויס למנוע חשמלי למטוסים, אפשר למצוא עוד חברות רבות שעומלות על פיתוחים דומים, לטובת אותו מעבר מיוחל לשימוש במנועים שאינם פולטים גזי חממה.

ניראה שהמעבר למנועים חשמליים הוא כורח המציאות לטובת שמירה על דריסת רגל נמוכה של האנושות, והגנה על עתיד ילדנו. רק כך, נוכל לחסוך מהדורות הבאים את הצורך לחיות בעולם הנגוע בדפוסי מזג אוויר קיצונים ואסונות טבע כמו שריפות יער ושיטפונות. על השותפות של רולס רויס בפרויקט ACCEL נמנית גם חברת YASA, שהוקמה בשנת 2009 בשם –  Yokeless and Segmented Armature, אותה רכשה חברת מרצדס בנץ ביולי 2021 כדי שתפתח ותייצר מנועים חשמליים מתקדמים לרכבים החשמליים העתידיים מתוצרתה. חברת Electroflight נוטלת גם היא חלק בפרויקט, חברה זו מתמחה בייצור סוללות קלות ורבות עוצמה המיועדות לשמש במטוסים ורחפנים חשמליים אשר יישאו בעתיד נוסעים ומטען מבלי להותיר אחריהם פליטות מזיקות לסביבה.

בשורה חדשה בעולם התעופה

הטיסה הקצרה שערך מטוס הניסוי מבשרת את תחילתו של שלב טיסות מבחן אינטנסיביות שמטרתן איסוף מידע אודות מערכות ההינע החשמליות בהן מצויד המטוס החדשני. חשוב לדעת שאת הנתונים והמסקנות תחלוק חברת רולס רויס לא רק עם חברות נוספות הנוטלות עמה חלק בפרויקט ACCEL אלא המידע כולו יהפוך לנחלת הכלל במטרה לסייע להאצת המעבר לתעופה אזרחית נקיה מפליטות גזי חממה. כ – 50% מהמימון לפרויקט ACCEL מגיע לא מכיסן של החברות הנוטלות בו חלק אלא מתקציבים שמעמידה ממשלת בריטניה. ההישג האחרון הזה של רולס רויס מצטרף לשורה של אירועים בתחום התעופה העשויים לבשר על עידן חדש ונטול פליטות גזי חממה. כך למשל בשנת 2016 השלים מטוס ה – Solar Impulse 2 הקפה של כדור הארץ (ב – 17 מקטעים) כשהוא מונע מכוח השמש בלבד, ללא שריפת דלק כלל. חברת איירבוס הכריזה לאחרונה על פיתוח מטוס נוסעים שמנועיו ישרפו מימן (ויפלטו אדי מים) ואשר צפויים להיות מוכנים לשימוש מסחרי בשנת 2035, מטוס מונע בתאי דלק מתוצרת חברת Cummins (NYSE: CMI) השלים באפריל 2021 סדרה של 30 טיסות ניסוי בנות שעתיים כל אחת, ועוד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות
תשקיעו כמו הגדולים ביותר, תשקיעו אלטרנטיבי
קרנות קנאביס
קרנות הקנאביס ממשיכות לאבד ערך
קרנות חוב כאלטרנטיבה לשוק האג”ח הסחיר בסביבת ריבית עולה
השקעה בקרן בריאות
השקעה בקרן בריאות – לייצר מינוף אנושי וכלכלי כאחד!
כריס רוק ספג סטירה מצלצלת בטקס האוסקר – שוק הקריפטו חוגג, עם מטבע קריפטוגרפי לאירוע ומטבעות  NFT שנמכרו בעשרות אלפי דולרים