המטריקס של מאסק

את היזם אילון מאסק אין צורך להציג, רבים בעולם ההשקעות מכירים אותו באמצעות טסלה, SpaceX, PayPal, סולאר סיטי, ביטקווין ועוד. אך ליזם הסדרתי יש מיזם שצריך לעניין אותנו, מדובר במשהו מיוחד, מיזם פורץ דרך. חברת ניוראלניק, חברה צעירה שנוסדה ב-2016, החברה עוסקת בחקר בתחום המוח ובתחום הבינה המלאכותית. עד היום, החברה גייסה כ-158 מיליון דולר, כאשר 100 מיליון דולר הגיעו מאיילון מאסק, מנכ”ל ומייסד החברה. רבים מאמינים כי, באותה הדרך שמאסק הצליח להפוך את טסלה ועולם הרכב החשמלי לתחום של טריליון דולר, כך הוא יצליח בתחום הבינה המלאכותית ותחום הנוירו – טכנולוגיה. עד היום, המסעות של איילון מאסק היו מעניינים והצליחו לשנות תעשיות, שווקים ותפיסות עולם. האם גם הפעם מאסק יצליח לקחת חברה ולהפוך אותה לדבר הגדול הבא? בואו נדבר על זה.

עידן על אנושי באמצעות אלקטרודות נוירוכירורגית

המיזם הנוכחי הוא בהחלט יוצא דופן, הוא מיזם שונה ממיזמים אחרים של מאסק, מטרת חברת Neuralink בסופו של דבר היא שילוב מחשוב וטכנולוגיה במוח האדם, “על אנושי”. מאסק טוען, כי לא רחוק היום בו בני האדם ישתמשו בבינה המלאכותית באופן יום יומי. אלקטרודות וטכנולוגיה מהסוג הזה עשויות להפוך את המוח האנושי לחזק הרבה יותר. לא מדובר במדע בדיוני, כבר היום מבוצעים ניסוים בחזרים לעת עתה, אך בחזון החברה המטרה בסופו של דבר היא להשתיל ממשקי מחשב באיבר האנושי המורכב ביותר, המוח. במידה והחברה תצליח אנו עשויים לראות פריצות דרך משמעותיות בריפוי מחלות כמו אלצהיימר, דמנציה, פגיעות בעמוד השדרה, טיפול מתקדם במחלות נפש, בעיות שמיעה, עיוורון ועוד.

מתי תצא הבשורה לעולם?

קשה לדעת מתי מוצרי החברה יהיו נגישים לציבור הרחב, בסופו של דבר מדובר בתחומים שדורשים שנים של מחקר ופיתוח. ניוראלינק היא לא החברה הראשונה בעולם שעוסקת בפיתוח הטכנולוגיה המתקדמת, ובראייה לטווח הארוך, הצלחה שלהם עשויה להרחיב את היכולות האנושיות באופן משמעותי. כבר בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, החלו מומחים להציב גששי טכנולוגיה במוחם של אנשים בעלי שיתוק כדי לזהות אותות מאזורים שונים בגוף. איילון מאסק לא נקב בלוחות זמנים לגבי מערכות החברה ומוצריה. נכון לרגע זה, ארבע שנים לאחר הקמתה, החברה לא סיפקה שום דרך או אלטרנטיבה לטיפול במחלות שונות. לפרויקט השאפתני גייס מאסק עד עכשיו את טובי המומחים, המהנדסים והרופאים,  כ-100 במספר.

מאסק מאמין כי יום אחד, מיליארדי בני אדם ישתמשו במוצרי החברה, הוא מאמין כי מיליארדים ישתילו סנסור אלקטרוני במוחם. אז האם יום אחד, אנחנו בני האדם נשלוט על המוח שלנו באמצעות המחשב הביתי? האם יום אחד נחבר את עצמנו לחשמל כדי לספק אנרגיה לטכנולוגיה שנמצאת במוח שלנו? קשה כרגע לחשוב על זה. אך על פי רופאים מומחים, מה שחסר למדע הוא אינו כמה אלקטרודות, וכמה חזקות הן יהיו במוח האדם, אלא חסר למדע בשלב זה מידע על חוסר איזון של אלקטרוכימי אשר יוצר את מחלת הדיכאון למשל, חוסר ידע בתחומים שונים דורש שנים רבות של מחקר והשקעה גדולה, חוסר ידע מפריד בין הרופאה, המדע ופריצות דרך.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

מדד קלינטק
מדד קלינטק – לעולם נקי יותר
היואן הדיגיטלי
חצי פיאט חצי קריפטו: היואן הדיגיטלי של סין
וורן באפט
ההשקעה האלטרנטיבית החדשה של וורן באפט
השקעות אנרגיה ירוקה
השקעות אנרגיה ירוקה בישראל – סקירת מצב עדכנית (2020)
ביוטק
חברות ביוטק – כשקדמה טכנולוגית פוגשת את החדשנות של המאה ה 21