השקעות אלטרנטיביות

לא חסרים מקרים בהם שתי חברות מנהלות מאבק על הבכורה בשוק בו הן פועלות, כאשר אחת מהן מובילה במשך תקופה מסוימת, אך מאבדת מומנטום בעוד החברה השנייה דווקא פורחת ומדיחה אותה מן המקום הנחשק בפסגה. אולם, המקרה של נוקיה ואפל הוא יוצא דופן בכל מובן. אפל טרם החלה לייצר טלפונים חכמים בעת שנוקיה הייתה השליטה הבלתי מעורערת בתחום, עד שנת 2007 נוקיה ייצרה יותר ממחצית מן הטלפונים החכמים שנמכרו על פני כדור הארץ. בתוך פחות מעשור, בשנת 2013, אפל מכרה פי חמישה יותר טלפונים חכמים מנוקיה. ניתן ללמוד רבות מניתוח המאורעות שהובילו לנפילתה של נוקיה בדיוק בתקופה בה אפל נסקה ממעמד של שחקנית חדשה בתחום ליצרנית הטלפונים החכמים המובילה בעולם.

שתי היריבות ערב פרוץ המרוץ

נוקיה היא תאגיד בינלאומי ענק שעיקר פעילותו בתחום הטלקומוניקציה. נוקיה הוקמה בפינלנד בשנת 1865 כאשר בתחילת דרכה עסקה בייצור נייר, מגפי גומי ובהמשך גם כבלי חשמל. גם כיום משרדיה הראשיים ממוקמים בעיר אספו בפינלנד ומניות החברה נסחרות בבורסה בהלסינקי (HEL: NOKIA) ובבורסה בניו יורק (NYSE: NOK). בשנות התשעים נוקיה כבשה את פסגת שוק הטלפונים הניידים, עד שנת 2007 נוקיה מכרה יותר ממחצית מן הטלפונים הניידים בעולם ומערכת ההפעלה שלה, Symbian, שימשה בכ-70% מן הטלפונים החכמים.

חברת אפל (NASDAQ: AAPL) הוקמה בשנת 1976 על ידי סטיב ג’ובס ושניים מחבריו כאשר השלושה יחד תכננו וייצרו במרתף בית הוריו של ג’ובס את מחשב ה-Apple 1. את ה- Apple 2 השיקה החברה בשנת 1977 ותחת שרביטו של ג’ובס החברה המריאה עד שבשנת 2021 (עשר שנים לאחר פטירתו של ג’ובס) אפל הפכה לחברה בעלת ערך השוק הגבוה בעולם. את מכשיר הטלפון החכם הראשון שלה, האייפון 1, השיקה אפל רק בשנת 2007 בדיוק בשנה בה נוקיה השיקה את ה-N95 טלפון חכם מתקדם שזכה להצלחה רבה (שבעה מיליון מכשירי N95 נמכרו ברחבי העולם בשנת 2007, לעומת 1.4 מיליון מכשירי אייפון 1 של אפל).

חזון האייפון של ג’ובס והטעות של נוקיה

סטיב ג’ובס הפך לאגדה עוד בימי חייו, שהיו, למרבה הצער, קצרים למדי (הוא נפטר בגיל 56).
סטיב היה צעיר מאוד בעת שהחברה שהקים הפכה לאחת מיצרניות המחשבים המובילות בעולם (לצד IBM ו- Dell). הוא הספיק לנצח על השקת מחשב המקינטוש המוצלח, בעל יכולות גרפיות יוצאות דופן בתקופתו, אולם האפל Lisa שפיתח אחריו הייתה כישלון חרוץ. במשך עשור נאלץ ג’ובס להביט מן הצד כשאחרים ניהלו את אפל בעוד הוא עצמו הקים חברת תוכנה מצליחה (NeXT). בשנת 1997 אפל רכשה את NeXT וג’ובס הפך מנכ”ל אפל והחזיק בתפקיד עד מותו בשנת 2011.

שני מאורעות חברו יחד בשנת 2007, הטו את הכף והובילו להתרסקות של נוקיה בתחום הטלפונים החכמים ולנסיקת אפל למעמד יצרנית מובילה של מכשירי טלפון חכם עם מערכת הפעלה (iOS) וחנות אפליקציות (AppStore) ייחודיות. האחד היה השלמת פיתוח מכשיר חדש פרי חזונו של סטיב ג’ובס, ה-iphone . השני היה השקת מערכת הפעלה בקוד פתוח לטלפונים חכמים (Android של גוגל). קברניטי נוקיה, כמו רבים אחרים, סברו שדינו של האייפון להיכשל ולהיעלם. נוקיה גם סברו שמערכת ההפעלה שלהם (סימביאן) תביס בקלות את אנדרואיד החדשה.

בשנת 2012 אפל מכרה פי חמישה יותר טלפונים חכמים מאשר נוקיה, שמכשיריה אז כבר הופעלו במערכת ההפעלה Lumia  מבית מיקרוסופט. בספטמבר 2013 נוקיה מכרה את מחלקת הטלפונים הניידים שלה למיקרוסופט.

ההפסד המוחץ לאפל בתחום הטלפונים החכמים גרם למניית נוקיה ליפול מתחת לרף שני הדולרים בסוף שנת 2011, לפיטורים של כ-10,000 מעובדי החברה, לסגירת מפעל גדול של נוקיה בפינלנד ולהכרזה של ראש ממשלת פינלנד שלא יעניק לחברה גב כלכלי להצלתה.

נוקיה התאוששה מאז וגם כיום היא מדורגת, אם כי קרוב לתחתית, בין 500 החברות הגדולות בעולם לפי מגזין פורבס. טלפונים חכמים כבר לא ישובו להיות מוצרי הדגל של החברה והיא מסתפקת בפיתוח טכנולוגיות תקשורת לתחום זה, כגון ה- GSM, LTE וגם ה-5G. נוקיה השכילה לשוב ולהשקיע במחקר ופיתוח, היעדר השקעה מספקת כזו היה אחד הגורמים להפסד הצורב במאבק מול אפל. רבים חוזים שנוקיה תהיה מן המובילות בתחום האינטרנט של הדברים (IOT-  Internet of Things) המתפתח במהירות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

סקירת שוק
סקירת שווקים אלטרנטיבית
קאנביס
איך להשקיע בקנאביס?
בניה ירוקה
קלינטק: שיתוף פעולה בין ענקית הנדל”ן עזריאלי וסולאראדג’ בבניית קמפוס ללימודי אקולוגיה
ניו יורק עיר ועסקים
התפוח הגדול ועסקים: ניו יורק
תשתיות
סינרג’י קפיטל פרטנרס – קרן השקעות מובילה בתחום התשתיות