השקעות

חברת ARK מנהלת קרנות סל ובניהן קרן IZRL המתמחה בהשקעה בחברות טכנולוגיה ישראליות. קרן IZRL הוקמה על ידי ARK השקעות בסוף 2017 ומאז ועד אמצע 2021 השיגה תשואה של 64% בעוד שבאותו פרק זמן מדד ת”א טכנולוגיה טיפס בלא פחות מ – 126%. נתון זה לבדו החל חרושת של שמועות לפיהן קת’רין ווד, בעלת חברת ARK השקעות ומי שזכתה לכינוי “המלכה של וול סטריט”, מאבדת את מגע הקסם שלה.

קת’רין ווד, ARK השקעות וקרן IZRL

קרן IZRL היא אמנם אחת מקרנות הסל הגדולות שחברת ARK מנהלת (קרן זו לבדה מנהלת 312 מיליון דולרים אולם השווי הכולל של קרנות הסל של ARK (נכון לאמצע 2021)  עומד על כ – 46 מיליארד דולר וההון האישי של בעלת החברה קת’רין ווד עומד על כ – 250 מיליון דולר, מה שמקנה לה מקום בין עשרת מנהלות קרנות הסל הגדולות ביותר בעולם.

קת’רין ווד, כמו משקיעים רבים אחרים, מכירים בפוטנציאל הגלום בחברות טכנולוגיה ישראליות.
לא לחינם ארצנו מוכרת כ – “Startup nation” ואנו שומעים חדשות לבקרים על חברות המתחילות כרעיון של כמה ישראלים והופכות במהירות לחברות טכנולוגיה בינלאומיות גדולות ומצליחות.
לכן, אין זה פלא שכבר באמצע 2017 הקימה קת’רין צוות מנהלי השקעות המועסקים בחברת ARK והטילה עליהם משימה להקים קרן סל המתמחה בחברות טכנולוגיה ישראליות. התוצאה הייתה קרן IZRL וכפי הנראה מלכתחילה לא הייתה כוונה לנסות לבחור דווקא חברות בתחילת דרכן, המספקות פוטנציאל עצום ליצירת רווח, אלא ליצור תמהיל של חברות ותיקות ומבוססות לצד חברות צעירות ודינמיות. מנהלי הקרן פיתחו עבורה אסטרטגיה של בחירת מניות בהתבסס על המדד של חברת האינדקס הגרמנית Solactive.

כדאי לדעת ש – Solactive היא ייחודית בנוף חברות האינדקס, למדד שלה נכנסות גם חברות רבות ששווי השוק שלהן נמוך מ – 500 מיליון דולרים ולכן השקעה בהיקף לא גדול, של כמה מיליוני דולרים בודדים, באחת מן המניות יכולה בהחלט להשפיע מאד על ערכה.

ביצועיה של IZRL טעונים שיפור

הרקורד של קת’רין ווד מדבר בעד עצמו, לאישה שהייתה היחידה שחזתה, שנתיים מראש, את האופן בו מניית חברת טסלה תחצה את רף ה – 400 דולר (בעת שהמניה הייתה שווה 325 דולר בלבד, החברה הייתה על סף פשיטת רגל ואילון מאסק שקל להוציא את טסלה מן הבורסה) וודאי יש עוד הרבה מה להציע כמנהלת השקעות. עם זאת, לא ניתן להתעלם מן הפער בין ביצועיה של קרן IZRL לבין אלו של מדד ת”א טכנולוגיות.

קת’רין ווד הוכתרה כבוחרת המניות הטובה ביותר של וול סטריט לשנת 2020. כפועל יוצא בחודשים הראשונים של שנת 2021 נכנס כסף רב לקרנות של חברת ARK בכלל ולקרן IZRL בפרט. בעוד קרנות רבות של ARK המשיכו להשיג ביצועים מצוינים, קרן IZRL דווקא המשיכה לדשדש במקום.

יש לשער שקת’רין עצמה נותנת דעתה על מצבה של קרן IZRL וכי הצעדים לתיקון המצב, עליהם כבר הכריזו מנהלי הקרן, נעשים בתיאום עמה. ההערכה היא שהקרן תמשיך לבסס מהלכיה על מדד Solactive אשר מתעדכן בימים אלה. קרן IZRL תשקיע 4 מיליון דולרים ב-21 מניות הנכנסות למדד (המורכב, בסך הכול, מ-77 מניות). במקביל, חמש מניות יוצאות ממדד Solactive.
ניכר שהמהלכים של IZRL לצד אלה של Solactive משפיעים לטובה על ערכן של כמה מן המניות החדשות שנכנסות למדד (כגון פינרג’י, SimilarWeb, Innoviz, אברא ועוד) ולכן כדאי לעקוב אחר ההתפתחויות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

שאקיל אוניל
ההשקעות האלטרנטיביות של שאקיל אוניל
רובין הוד לקראת הנפקה
ממלכת הצעירים: רובין הוד לקראת הנפקת ענק בבורסה
באפט
על אסטרטגיית ההשקעה והשקעות אלטרנטיביות של וורן באפט
אמאזון
קרן הבריאות הגדולה בעולם: אמזון, ברקשייר האת’ווי וג’יי. פי. מורגן צ’ייס
נדל״ן או קרנות חוב
קרנות חוב או קרנות נדל”ן – מה היתרונות והחסרונות ומה המשקיעים מעדיפים?