סין

סין מתכננת רגולציות שיגבילו רווחים גבוהים בשוק מותגי היוקרה, כאשר הסינים מחזיקים היום מעל 30% ממנו וצפויים לממן כ – 45% ממנו עד שנת 2025. בשנה האחרונה הגיעו ההכנסות השנתיות של מותגי היוקרה במדינה ל-8 מיליארד דולר, ומדובר על קצב צמיחה שנתי של 6%. חמשת מותגי היוקרה המובילים בסין הם שאנל, הרמס, גוצ’י, דיור ולואי ויטון. בשלב זה התוצאה היא ירידות שערים חדות במניות המותגים שהעם הסיני אוהב במיוחד אך השלטון קצת פחות.

בשנת 2019, טיילו בעולם מעל 170 מיליון סינים, שהיו אחראים לרכישות של יותר משליש בשוק העולמי של מותגי יוקרה. רבים ממי שטיילו בעולם בשנים האחרונות, עם הפתיחה של השמיים, כניסת חברות תעופה שאפשרו טיסות “לואו קוסט” וסקטור הנופשים שצמח וצמח – התרגלו למחזה של קבוצות תיירים סינים, בדרך כלל מצויידים במקלות סלפי, מטיילים בהמוניהם במקומות היפים בעולם. רק שאז הגיעה מגפת הקורונה, שפגעה לראשונה בסין והותירה אותה במשבר עמוק. בזמן שהעולם צופה בחרדה בתמונות שמגיעות מסין, המגיפה החלה מתפשטת ברחבי העולם ולהפתעת כולם, עוד בזמן שבאירופה ובארה”ב סופרים את המתים – סין החלה מפרסמת נתוני התאוששות כלכלית.

מה קרה אז עם מותגי היוקרה? הסינים, שהפסיקו לטייל בעולם, הגדילו באופן משמעותי את נתח הצריכה של מותגי יוקרה, ובנוסף לשינוי זה, מיליארדי הדולרים שהוצאו על רכישת מותגי יוקרה – הוצאו בחנויות בסין, ולא מעבר לים. בחודשים האחרונים, אנחנו שומעים שוב ושוב על רגולציות, תקנות ופעולות שנוקטת ממשלת סין ובלי להיכנס לעובי הקורה בנוגע למטרות האסטרטגיות של המהלכים, אנחנו יודעים להגיד כי הממשלה מגבילה באופן משמעותי את הצמיחה של חברות ציבוריות גדולות בסקטורים משמעותיים בסין, סקטור הטכנולוגיה בראשם, ופוגעת בכוונה של משקיעים מן המערב להשקיע בחברות. לאחרונה, מתבטאת ממשלת סין גם נגד העלייה הדרמטית בהוצאות של סינים על מותגי יוקרה, ובעד חלוקה שוויונית יותר של העושר.

הסינים פשוט אוהבים מותגי יוקרה

בתחילת שנת 2021 ביצעה סין מהלך שתאם באופן מושלם את הלך הרוח הכלל עולמי: היא הפכה את האי הטרופי ששימש מקום מושלם לחופשה גם לתיירות פנים וגם לתיירים מחוץ לסין, לאי שכולו דיוטי פרי אחד גדול. האי היינאן הוא אי גדול בחלקה הדרומי של המדינה, מערבית מטאיוואן והונג קונג בים סין הדרומי. הוא אי בעל מזג אוויר ואווירה טרופיים, וחוויית שופינג ייחודית. במהלך שנת 2020, עמדו ההכנסות של חנויות היוקרה באי היינאן על מעל 3.8 מיליארד דולר, יותר מפי שתיים ביחס להכנסות של אותן החנויות בשנת 2018. הסכומים הגבוהים שבזבזו בעיקר הסינים על שופינג של מותגי יוקרה צפויים לרדת כשאותה מגיפה על שוקי ההון והרגלי הקניות יתמתנו, אבל ביחד עם זאת התחזיות להוצאות על מותגי יוקרה בסין בשנת 2025 עומדות על יותר מ – 15 מיליארדי דולרים, עם הוצאות של יותר תיירים מחוץ למדינה באותן החנויות.

הרגולטור הסיני יוצא נגד המכירות של מותגי היוקרה

לאחרונה, פורסמו רגולציות בסין שאפשר להניח שמטרתן הן בעיקר שמירה על הכוח אצל המפלגה הקומוניסטית בסין. בין השאר, הודיע נשיא המדינה כי חברות נסחרות צריכות לעמוד בתנאים מחמירים יותר של פיקוח בנוגע לאיסוף המידע שלהם, מיסוי גבוה יותר על הכנסות ועוד. כעת, ניראה שממשלת סין “מתלבשת” על מותגי היוקרה, מתוך מטרה מוצהרת לחלוקה שוויונית יותר של העושר. בין השאר, מדובר על תקנות חדשות שיקבעו שיעורי מיסוי גבוהים יותר על מחירי מוצרי היוקרה, הגבלה משמעותית של יכולות הפרסום של החברות והחנויות המציעות מותגים כאלה בין גבולות המדינה, קביעת שורה של חוקים שיגבילו אושיות רשת משימוש ופרסום של מותגי יוקרה, למשל, בחשבונות מובילים ברשתות החברתיות, ואפילו הגבלה ופיקוח על מסעות רכישות של תושבי סין בחנויות מותגי יוקרה בחו”ל.

ההצהרה גרמה למפולת בשוק המניות של מותגי היוקרה: מאז ה – 10 באוגוסט, איבדו מניות מובילות עשרות אחוזים במחיריהן: מותג היוקרה LVMH  של לואי ויטון איבד מעל 11%, ברברי הפסידה מעל 16% והרמס איבדה  כ – 5% בלבד.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

קרן החלל
קאת’י ווד וקרן החלל של ARK
ביטקוין
הריבאונד של הביטקוין: מדוע שוק הקריפטו חוזר לעלות?
סימני חיים בעולם התיירות
סימני חיים בעולם התיירות
נדל"ן
אבא גנוב הגרסה הבריטית: בעקבות מחירי הנדל”ן שממשיכים לטפס בשנה האחרונה הבריטים עוברים לגור בסירות
מדפסות תלת מימד
הדור הבא של מדפסות התלת מימד