טכנולוגיה

מסתבר שכל המיליארדרים הגדולים של העת הזו עוסקים בהשקעות לפיתוח טכנולוגיות שיעזרו להאט את קצב ההזדקנות, או במילים אחרות, בהארכת תוחלת החיים. איפה עומד המרוץ הזה היום, ועד כמה מצליחה אלטוס לאבס, מעבדה לחקר שינויים גנטיים להצערת תאים במימון המיליארדרים יורי מילנר וג’ף בזוס, להציג חידושים?

תחילתה של חברת אלטוס לאבס הייתה בכינוס של מדענים שערך לפני כשנה המיליארדר היהודי הרוסי יורי מילנר באחוזתו שגבעות אלטוס, השוכנות מעל אזור פאלו אלטו שבעמק הסיליקון. מילנר נוהג להקצות מענקים של מיליוני דולרים למדענים העוסקים במחקר פורץ דרך, בין היתר גם בתחום הארכת תוחלת החיים ומאבק במחלות ובלאי ביולוגי שמקורו בהזדקנות תאים. ייתכן שמטרתו המקורית של הכינוס המדובר הייתה איתור פרויקטים הראויים לתמיכה מבעלי ממון אולם כנראה שהתקיימו בו מצגות שהצדיקו, לדעתו של מילנר ומיליארדרים נוספים, הקמת חברה שתפעל באופן מסחרי לקידום טכנולוגיות בתחום האטת הזדקנות, או בכינוי המוכר יותר של הנושא אנטי אייג’ינג פיזי, שעניינו מניעת הזדקנות מערכות הגוף – להבדיל מאנטי אייג’ינג קוסמטי המתמקד בשמירה על מראה צעיר בלבד.

המפגש הוביל להקמת חברת Altos Labs, חברה צעירה ושאפתנית העוסקת בטכנולוגיית תכנות ביולוגי מחדש, שיטה להצעיר תאים אשר יש הסבורים שניתן יהיה להרחיב אותה לכדי הצערת אורגניזמים שלמים ובסופו של דבר גם להארכת חיי בני אדם באופן משמעותי.

ההצלחה של אלטוס לאבס הייתה כמעט מיידית – גייסה כ- 270 מיליון דולר

חברת אלטוס לאבס הוקמה מוקדם יותר השנה כחברה פרטית בעירבון מוגבל הרשומה בארה”ב ובבריטניה והיא גייסה עד היום, כך לפי מסמכים שהגישה, כ- 270 מיליון דולר. בין המשקיעים בחברה המיליארדר יורי מילנר ומקים אמזון ג’ף בזוס. החברה פועלת להקים מספר שלוחות במקומות כגון סן פרנסיסקו, סן דייגו, קיימברידג’ (אנגליה) ויפן. עוד פועלת החברה בימים אלה לגייס מדענים בעלי שם והיא מקצה לשם כך משכורות מפתות. מעניין יהיה לראות אם עתידה של אלטוס לאבס יהיה דומה לזה של חברה קליקו לאבס שהוקמה על ידי מקים גוגל לארי פייג’ בשנת 2013 גם היא במטרה לפתח טכנולוגיות מלחמה בהזדקנות ואשר טרם הצליחה להגיע לפריצת דרך משמעותית בתחום. חברה נוספת העוסקת בתחום המלחמה בהזדקנות ואשר הוקמה על ידי מיליארדר מפורסם היא CZI השייכת למארק צוקרברג מקים פייסבוק ולאשתו (שהיא גם בעלת תואר דוקטור ברפואה), השניים מכהנים, במשותף, כמנהלים הכלליים של החברה.

מדענים מובילים מצטרפים לצוות

מוקדם להעריך כמה הצלחה תנחל אלטוס לאבס במשימתה לפתח יכולות מלחמה בזקנה אולם כבר עתה ניתן לציין כי היא מתקדמת יפה במאמציה למשוך אליה מוחות מבריקים. בין המדענים שהצטרפו לאחרונה לצוות ניתן למצוא את פרופסור חואן קרלוס איזפיסואה בלמונטה, ביולוג ספרדי שזכה לפרסום ולביקורת עקב מחקר שערך ובו ערבב עוברים של בני אדם וקופים. בלמונטה ידוע כמי שחוזה שניתן יהיה להאריך את תוחלת החיים הממוצעת של בני אדם בחמישים שנים לפחות. מצטרף נוסף הוא פרופסור סטיב הורבט שפיתח, במהלך מחקר שערך באוניברסיטת UCLA, “שעון ביולוגי” המודד את ההזדקנות האנושית. הפרופסור שיניה ימנאקה, זוכה פרס נובל משותף על מחקר בתחום התכנות מחדש של תאים, יהיה המדען הבכיר בחברה ויעמוד בראש מועצת המדענים שלה.

תגליתו של פרופסור ימאנקה, זו אשר זיכתה אותו בפרס הנובל המשותף, הייתה שתוספת של ארבע פרוטאינים (המוכרים כיום כ”גורמי ימנאקה”) יכולה להורות לתאים לחזור למצב קדום של תאי גזע עובריים. בשנת 2016, במעבדתו של פרופסור בלמונטה, החילו את גורמי ימנאקה על עכברים חיים והשיגו סימנים של היפוך מהלך התקדמות הגיל. קשה לדעת אם חברת אלטוס לאבס תהיה זו שתפתח טכנולוגיה שבכוחה יהיה לגרום לגוף אנושי מבוגר לחזור אחורה בזמן ולהפוך צעיר יותר אולם כשמביטים על האופן בו באה אל העולם, על הצוות שהיא יוצאת עמו לדרך והמיליארדרים המאמינים בה, ייתכן מאוד שעוד נשמע על חברה זו כמי שתורמת תרומה ניכרת למאבק בהזדקנות האנושית והסימפטומים שלה.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר. 

שוק ההון
שוורים ודובים: נתון תעסוקה מאכזב בארה”ב, מדד ת”א בנקים מככב בחודש אוגוסט עם 9%
השקעות אלטרנטיביות
ההשפעות של ההתחממות הגלובלית על תיק ההשקעות
ביטקוין
המתאם המפתיע בין הביטקוין ושוק ההון המסורתי
נכון ליולי 2022: עליית מחירים של כמעט 16% בשנה בשוק הנדל”ן הישראלי
מהלכים בעולם ההשקעות
כך תוכלו לבחור את המהלכים שלכם בעולם ההשקעות בצורה טובה יותר