משאית חשמלית

בעידן שבו הכל ניראה בסימן שאלה, העתיד של עולם כלי הרכב דווקא ניראה ברור מאי פעם. עם עוד ועוד מגבלות על כלי רכב מזהמים וקשיים בשרשראות האספקה – כלי הרכב החשמליים נראים במרחק נגיעה מהשתלטות על שוק הרכבים. המשאית החשמלית של אשר בנט אחיו הבכור של ראש הממשלה הושקה בספטמבר – והיא בדרך, כך ניראה, לעשות חייל. שוק המשאיות החשמליות מוערך ב-2021 בכ-69,597 יחידות ועד שנת 2030 על פי ההערכות צפוי לגדול לכ-1.4 מיליון יחידות.

באפריל 2019 הודיעה בירת הממלכה המאוחדת על שורה של תקנות ואיסורים שנועדו להגביל את הכניסה של רכבים מזהמים לאזורים הצפופים של העיר. זאת, על מנת להפחית מפליטת הפחמן המזהמת של רכבים, הנחשבים מזהמים כבדים. לונדון הציגה שורה מרשימה של איסורים והפכה בכך לעיר הראשונה בעולם שהאיסורים שלה כללו גם התייחסות לרכבים שלא נחשבים מזהמים כבדים, אולם בתחום התקנות וההגבלות על רכבים מזהמים, היא מצטרפת לרשימה מכובדת של ערים בעולם, ביניהן ניו יורק וגם חיפה וירושלים.

בתי העסק הממוקמים במרכזים השוקקים של ערים שכבר אישרו את ההגבלות, מתקשים להמשיך בתפעול היום יומי של העסק, כאשר ספקים ברכבי ההובלה שלהם אינם מורשים עוד למסור את הסחורה בבית העסק ובשעות גמישות. עד כה, הצליחו בתי העסק להימנע מהגבלות על הגעת ספקים בזכות העובדה שהאספקה נדרשת להמשך הפעילות התקינה של העסק, אולם ניראה שבקרוב מאוד, יידרש שינוי רוחבי למערכי ההובלה בערים הגדולות מסביב לעולם, למניעת זיהום. התשובה טמונה, ללא ספק, בפיתוח מואץ של רכבים חשמליים, אולם כפי הנראה, היצע המשאיות החשמליות המסוגלות לעמוד בנסיעות הארוכות הנדרשות מרכבים מסוג זה ולשאת את המשקל הנדרש – הוא מוגבל.

בבריטניה פועלת מאז שנת 2013 חברה בשם טבע מוטור, שהמנכ”ל שלה הוא לא אחר מאשר האח הגדול של ראש ממשלת ישראל, אשר בנט. החברה החלה את דרכה כמתמחה בהתקנה של מנועים חשמליים ברכבים שאינם חשמליים, אולם בשנים האחרונות היא מפתחת את המשאית החשמלית הראשונה – משאית חשמלית במשקל של 7.5 טונות, המסוגלת לנסוע כ – 250 קילומטרים על חשמל בלבד ובאמצעות הפעלת גנרטור פנימי, עד כ – 500 ק”מ.

המשאית שתהיה שם, כשכל השאר מחכות בחוץ

המשאית החדשה של טבע מוטורס היא משאית חשמלית בתכנון עצמי, כלומר, לא משאית בעלת שלד שעבר התאמות על מנת להכיל מנוע חשמלי. המשאית מכילה מנוע חשמלי וגנרטור שיספקו יכולת נסיעה של עד 500 ק”מ, בהתאמה מלאה לדרישות ולתקנות בערים שונות בעולם. צי המשאיות שהושקו בספטמבר השנה, מתכנן חדירה לשווקים בערים שונות באירופה, באמריקה ובמזרח התיכון. המשאית שהושקה היא הראשונה מתוך צי של משאיות, שהגדולה בהן שוקלת 19.5 טונות.

הנפקה באמצעות ספאק

כאמור, כבר בשנת 2016 נרשמה חברת טבע מוטורס לתכנית לקראת הנפקת החברה בנאסד”ק. ביוני השנה נודע כי בנט הבוגר שוקל הנפקה של החברה באמצעות מיזוג עם חברת ספאק אולם לאור הכישלונות האחרונים של הנפקות הספאק, המוניטין הגרוע שמיזוגים כאלה סובלים ממנו אצל המשקיעים והירידה בפופולאריות של הנפקות כאלה – ייתכן שיצרן המשאית הבריטית החשמלית הראשונה, ישקול מחדש את אופן ההנפקה של החברה שלו. מה שאפשר לומר ברמה גבוהה של וודאות הוא כי מדובר בחברה שתהיה שווה מיליארדים: שוק המשאיות החשמליות מוערך בשווי של כשני מיליארד דולרים וצפוי לעלות לעשות מיליארדי דולרים בחמש השנים הקרובות ועם החלת עוד ועוד איסורים על כניסה של רכבים מזהמים לערים גדושות מסביב לעולם. חברות בעלות פעילות דומה כבר הונפקו בתגי מחיר של מיליארדי דולרים.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעות אלטרנטיביות הדבר הגדול הבא
השקעות אלטרנטיביות: הדבר הגדול הבא?
מוניות אוטונומיות
היסטוריה: חברה למוניות אוטונומיות מקבלת רישיון בסין
מימון מבוזר
תחום חדש שכדאי להכיר: מה זה מימון מבוזר?
טכנולוגיה תחת משבר
טכנולוגיה תחת משבר? זה מה שקרה בסקטור הטכנולוגיה בזמן הקורונה
השקעות בדיור סוציאלי
השקעות בדיור סוציאלי – מה זה אומר?