מארק צוקרברג

האם אפשר ללכת ברחוב, לקיים שיחה עם מי שנמצא פיזית במקום אחר אולם נפגש איתכם בעולם וירטואלי ש”מתלבש” באופן רבוד על מה שאתם רואים מולכם כרגע, לצלם תמונה בהוראה קולית וכל אלה, באמצעות משקפיים סופר אופנתיים, נוחים – ואפילו לא יקרים מאוד. משקפי המציאות הרבודה של פייסבוק וריי-באן יוצאים לדרך, והנה כל הפרטים לפניכם.

מציאות רבודה היא ההגדרה למצב שיש בו מספר רבדים למציאות שאנחנו קולטים, בדרך כלל כשמציאות וירטואלית מתווספת למציאות הפיזית הקיימת, בניגוד למציאות מדומה, שאינה מתייחסת למציאות הפיזית, או “האמיתית” שמסביבנו. משקפי מציאות רבודה המאפשרים מעין שילוב של העולם הפיזי עם תוכן דיגיטלי הם לא דבר חדש.  גוגל ניסו להשיק משקפיים כאלה במיזם ה”הגוגל גלאס” שלהם, שבינתיים הושהה, ומוצרים בסגנון יש גם לאפל, למיקרוסופט, לסמסונג ועוד. משקפי מציאות רבודה מנצלים זמינות של טכנולוגיה “לבישה”, כלומר ציוד שניתן ללבוש צמוד לגופנו ולא צריך לשאת אותו בנפרד, כדי לאפשר הצגת נתונים על גבי מסך זעיר במשולב עם מה שהעין שלנו רואה, להשמיע מוסיקה, להקליט סרט וידאו, לנהל שיחת טלפון ללא צורך לאחוז במכשיר או להשתמש באוזניה ומיקרופון – ועוד המון.

עד כה, משקפי מציאות רבודה לא הביאו עימם בשורה של ממש והם נותרו בגדר גימיק נחמד למי שנהנים לחקור מוצרים מתקדמים ואפשרויות שאולי תצבורנה פופולאריות בעתיד.
לפני כשבועיים, ב – 9/9/21, יצאו פייסבוק וחברת EssilorLuxottica, היא החברה שמאחורי מותג משקפי השמש ריי-באן, בהכרזה משותפת על השקת משקפי AR חכמים המכונים “ריי-באן סטוריז”. ימים יגידו אם משקפיים אלה יביאו בשורה בכל הקשור להתנהלות בעולם ללא מכשיר הטלפון הנייד שלנו תוך הפקת תועלת מפיצ’רים שרק טכנולוגיית מציאות רבודה מאפשרת.

האם המשקפיים יחליפו את הסמארטפונים?

מנכ”ל פייסבוק מארק צוקרברג אמר על משקפי הריי-באן סטוריז, שהם מהווים צעד חשוב בדרך לעולם בו הטלפונים החכמים שלנו כבר לא יהיו פריט ציוד שאנו נוהגים לשאת עמנו לכל מקום.
בינתיים נראה כי אחד השימושים המרכזיים במשקפיים החדשים יהיה הנצחת דברים בצילום וידאו ללא צורך להשתמש במצלמת הטלפון החכם, לאחוז או לשאת מצלמה דיגיטלית אחרת. מי שיתרגלו להסתובב כשהם חובשים את משקפי ה-AR החדשים יוכלו לצלם סרטוני וידאו באורך של עד 30 שניות פשוט באמצעות מתן פקודה קולית “Hey Facebook, take a video”. לחילופין, ניתן יהיה להתחיל ולהפסיק צילום סרטון בלחיצה על כפתור. אפליקציה חדשה בשם Facebook View תאפשר העלאה מהירה של הסרטונים לענן, עריכה, שיתוף ברשתות החברתיות וכדומה. מכיוון שאת המשקפיים ניתן לשייך למשתמש אחד בלבד בכל עת, הנתונים יימחקו באופן אוטומטי, מזוג שאבד או נגנב ומישהו אחר ניסה לעשות בהם שימוש.

ניכר שפייסבוק הפנימו שפרטיות היא ערך חשוב, המשקפיים החדשים מצוידים בנורית לד המתריעה על כך שהם במצב צילום סרטון כך שאנשים סביב ידעו שהם מצולמים. בנוסף, את המצלמה והמיקרופון ניתן יהיה לכבות בבת אחת באמצעות מתג מיוחד. ניראה שעיצוב המשקפיים מוצלח במיוחד: הם קלים, נוחים, מעוצבים היטב ולא יקרים. צילום סרטונים בידיים חופשיות, ללא צורך לאחוז במצלמה, הוא מאפיין נחמד אולם משקפי AR אמורים לספק ערך מוסף רב הרבה יותר. דמיינו את עצמכם צועדים במהירות אל עבר יעד כזה או אחר תוך שעל המשקף שמול עיניכם, בשילוב מראות העולם הפיזי, מופיעות הנחיות המובילות אתכם בקלות למחוז חפצכם. אפשרות נוספת היא ניהול שיחה עם אדם שכאילו ניצב ממש מולכם, במרחב וירטואלי שמופיע על צג המשקפיים ומשתלב במציאות הפיזית שאל מול עיניכם – בעוד שלמעשה הוא נמצא במקום אחר לגמרי. אם אתם תוהים בעניין תוכן שיווקי, מכיוון שמדובר במוצר של פייסבוק מי שירצו למנוע הופעת פרסומות יצטרכו לקבוע הגדרות פרטיות מגבילות בהתאם.

5 גרם, 20 עיצובים ו-299 דולר

כאמור, לא ברור אם משקפי ה-AR החדשים של פייסבוק וריי-באן יהיו הדגם שיפרוץ קדימה אל מעבר למה שמשמשים כיום דגמי משקפי מציאות רבודה אחרים. מה שאפשר לספר כבר עכשיו בזכות המשקפיים החדשים הוא שהם קלים ונוחים בזכות משקל כולל של רק כ-5 גרם יותר ממשקפי שמש רגילים בממדים דומים; הם מעוצבים היטב וניתן לבחור בין כ – 20 עיצובים שונים; והם צפויים להימכר תמורת 299 דולרים בלבד. נכון להיום ניתן להזמין את המשקפיים מחנויות במספר מדינות באירופה, בארה”ב ובקנדה, עדיין לא ברור אם ומתי יימכרו בישראל. הסוללה של המשקפיים מספיקה לשימוש בן כשש שעות כאשר הנרתיק משמש כמטען נייד המאפשר שלוש טעינות מלאות נוספות.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

השקעה אלטרנטיבית
מחירי הדירות מזנקים והתשואות יורדות – מהן אלטרנטיבות ההשקעה?
שוק הנדל"ן
שוק הנדל”ן: דו”ח אפריקה ישראל מגלה מכירות שיא וזינוק של מעל 50% במחירים
בניה ירוקה
קלינטק: שיתוף פעולה בין ענקית הנדל”ן עזריאלי וסולאראדג’ בבניית קמפוס ללימודי אקולוגיה
קרן גידור
קרן גידור: הזדמנות מצוינת למשקיעים – מדריך מפורט למשקיעים
במטבעות דיגיטליים
השקעה במט”ח או במטבעות דיגיטליים?