הצמיחה של בולט

בשנת 2009 הושקה בסן פרנסיסקו קליפורניה אפליקציה קטנה וידידותית שעתידה לשנות את פני עולם ההיסעים, להעסיק מיליונים ברחבי העולם ולאפשר לכל אחד להגיע מכל מקום לכל מקום בכל זמן ממש. אנחנו מדברים על אובר כמובן, שהפכה את נושא ההסעות בתשלום לעניין חברתי המאפשר פתרונות יצירתיים גם בצד של אלה המעוניינים למצוא הסעה, כמו גם בצד של מי שיש לו רכב, אבל אין לו הכנסה מספקת. אובר פועלת היום ב – 66 מדינות ובמעל 440 ערים ברחבי העולם, ועל פי נתונים שהיא עצמה פרסמה, מחירי ההסעות בערים בהן היא פועלת ירדו לצרכנים בעד 50%.

לצד צמיחה מהירה שמראה, ללא ספק, על ביקושים גבוהים לשירות אובר מציעה, היו לאורך השנים הרבה התנגדויות וביקורות בנוגע לשירות שאובר מציעה. נושא ההעסקה של נהגים עלה גם חברתית וגם משפטית ביחס לחבות החברה, למשל, לתשלום פיצויי פיטורים לנהגים שלא מצליחים למצוא עבודה דרך האפליקציה. עוד עלה נושא הבטיחות וסינון הנהגים של החברה, כאשר בלונדון למשל ניסה נהג של אובר להתקיף מינית נוסעת. אובר השקיעה לאורך העשור האחרון סכומי עתק של כספים במחקר ופיתוח של תחומים לוטים בערפל, כמו למשל מוניות אוטונומיות ללא נהג, ואפילו מוניות מרחפות. בשורה התחתונה, בעוד השירות שאובר מציעה הוא מבוקש, יש מקום לשאול את עצמנו האם דווקא אובר היא זו שמגישה שירות זה בעת הזו בצורה הטובה ביותר.

לאובר יש מספר לא מבוטל של מתחרות ברחבי העולם. מתחרה שכדאי לשים לב אליה היא בולט, חברה שהוקמה בשנת 2013 באסטוניה, וכיום מציעה שירות לכ – 50 מיליוני לקוחות, ביותר מ – 40 מדינות. הצמיחה המהירה של בולט מראה כי באותו השוק, עם אותם הלקוחות ואותן מורכבויות, אפשר כפי הנראה להתנהל נכון יותר.

אבטחה – גולת הכותרת של בולט

בולט מציעה בסך הכל רשימה של שירותים שהיא ממש לא רחוקה מזו של אובר. היא התחילה משירותי הסעות חברתיות, המקשרת בין מי שיש לו רכב וזמן פנוי למי שמחפשים הסעה בקרבת מקום. כמו באפליקציה של אובר, גם באפליקציה של בולט התשלום עבור הנסיעה מתקבל דרך החברה, ממנה מנוכה עמלה לא גבוהה והחברה עצמה היא זו שמעבירה את התשלום לנהגים.

בולט, כמו אובר, סבלה מתחילת שנת 2020 מהאטה משמעותית בביקושים לשירותי ההסעות ברחבי העולם, בעיקר בשל השפעת נגיף הקורונה על הרגלי הבילוי והיציאה מהבית של כולנו, בכל מדינה ועיר על הגלובוס. על כן, בדיוק כמו אובר, הקימה גם בולט מערך שירותים של שליחויות מזון (או כל דבר אחר למעשה) שכיסה היטב את ההאטה בפעילות שירותי ההסעות. עוד, הקימה בולט מערך קורקינטים חשמליים להשכרה עירונית שעשה חייל.

בניגוד לאובר, שניראה שהיא משקיעה ללא לאות ברכבים החלומיים של העתיד, בולט דווקא מעדיפה להשקיע באבטחה. בשנים האחרונות השקיעה בולט סכומים גבוהים בפיתוח מערכות חכמות לזיהוי פנים ובינה מלאכותית, כאשר המטרה היא להשתמש בכלים חכמים אלה למניעת תאונות, לניטור הנהגים ולניהול הנסיעות של כל לקוח ונהג.

בולט מגייסת 150 מיליון אירו

בולט סיימה את שנת 2020 עם גיוס של מעל 150 מיליון אירו לפי שווי שוק של מעל 1.9 מיליארד דולרים. עוד יש לה לאן לצמוח, אחרי הכל, אובר הונפקה רק במאי 2019 לפי שווי שוק של 75.5 מיליארדי דולרים. עם גיוס מוצלח כל כך, שהיה הגיוס השני של בולט לשנת 2020 (הראשון נערך במאי ובמהלכו גויסו 100 מיליון אירו), ייתכן שמדובר במתחרה ראויה, ואולי שקולה יותר, לענקית ההסעות האמריקאית המסתמנת כחולמנית.

לבדיקה, השוואה וניתוח אלטרנטיבי בין בתי ההשקעות השאירו פרטים ומומחה מטעמינו יחזור אליכם בהקדם

*אין במאמר זה, בחלקו או במלואו, כל הבטחה להשגת תשואות מהשקעות ואין האמור בו מהווה ייעוץ מקצועי לבצע השקעות בתחום כזה או אחר.

רכב חשמלי
מס נסיעה על רכבים חשמליים: האם זה יקרה וכמה זה יעלה?
קוסמטיקה וקנאביס
קוסמטיקה וקנאביס בעולם אלטרנטיבי
Meat Tech
Meat Tech – פרות קדושות וטכנולוגיה (אף פרה לא נפגעה בתהליך)
שוק הנדלן רותח
האלטרנטיבות של שוק הנדל”ן בישראל
טסלה
הבשורה האקולוגית של רכבים חשמליים מוטלת בספק